paspoort Ariane Schluter gehad. Ik dacht vaker: waarom heb ik dit niet eerder gedaan? Het heeft zo bevrij dend voor me gewerkt." „Alleen voor het komend seizoen zijn data ingevuld. Na mei 2017 ligt alles open. Dat vind ik spannend. Het grote voordeel is dat ik nieuwe mensen ont moet en per project afweeg: wil ik dit echt doen? Zoals nu bij de voorstelling La Musica met Peter Blok, een ontzet tend gave rol over zinderende en onaf gemaakte liefde. „Ik besef dat ik in een luxepositie zit, want ik kan nee zeggen bij gematigd en thousiasme. En een stuk kan nog steeds mislukken of minder worden ontvangen, zoals recent gebeurde bij La Famiglia. Ik snap de kritiek ook, het was een lastige serie om te duiden: komedie, vermengd met drama en dat ook nog in een Itali aanse setting. Maar ik heb er in elk geval wel met heel mijn hart voor gekozen. „Door die nieuwe instelling brandt bij mij het vuur als nooit tevoren. Mijn ener gie stroomt, ik begin te fantaseren, krijg allerlei ideeën. En die hoeven helemaal niet alleen op mijn vakgebied te liggen: ik ben net begonnen aan een tweejarige opleiding om Engelstalige literatuur te vertalen. Romans en toneelstukken. Ik vind dat te gek." „Ten eerste omdat ik een taaifreak ben. Ik vind het mooi om te puzzelen met woorden om zo te proberen de kern en ziel van een verhaal te vangen. Net zoals ik bij het spelen op mijn manier uitdrukking geef aan de tekst die ik krijg voorgeschoteld. Ik trek het leven en de gevoelens van een ander naar me toe, laat die door mij heen gaan en vertel ze. „Daarnaast lijkt het mij verrukke lijk om drie maanden compleet onder te duiken. Enkel met mezelf geconfronteerd te worden als tegenwicht tegen het soci aal experiment dat mijn leven al decen nialang is. Een snelkookpan. Ik bedoel: ik bevind mij vaak in onnatuurlijke situ aties. Zit bijna altijd dicht op de lip van mijn collega's, moet intensief repeteren, werk meestal in donkere, afgesloten plekken of moet in korte tijd superclose zijn met mensen die ik niet goed ken. Het lijkt me heerlijk om dat te kunnen afwisselen met drie of vier maanden al leen in stilte achter een bureau zitten. Misschien is het een droom die niet uit komt, maar ik wil het proberen." „Nee, nee. Het leven is te mooi om niks te doen. Bovendien word ik daar onge lukkig van. Ik heb dat gemerkt toen de kinderen nog klein waren. Ik deed aan vankelijk een stap terug, maar kon het werk niet loslaten. Ik werd chagrij nig, voelde me down en somber. Ik miste iets fundamenteels, alsof een deel van mezelf was afgesneden. Dan was ik thuis niet te genieten. Ik was ook geen natuur talent als moeder, het was hard werken en ik moest me zelf uit vinden. „Mijn man heeft een aantal projecten af gezegd voor mij en de kinderen. Kansen in het buitenland liet hij schieten. Zon der verwijten, zonder gevoel van inleve ren heeft hij destijds een duidelijke keuze gemaakt: zo kan Ariaan blij ven acteren en worden haar onre gelmatige tijden geen obstakel. Ik ben mij er zeer van be wust dat ik dankzij zijn offers carrière heb kun nen maken. „Soms was het toch nog puzze len met vijf verschil lende op passen en Je agenda is nu evengoed nog tjokvol. Wat is dan het verschil? Waarom wil een topactrice literatuur vertalen? Je zou ook kunnen zeggen: ik ga een half jaar thuis rommelen... Geboren: 1 februari 1966 in Voorburg. Opleiding: Toneelacademie Maastricht. Loopbaan: Na het afronden van haar toneelopleiding begint zij met kleine rollen in stukken van Shakespeare, daarna volgen onder meer Medea, Liaisons dangereuses Tirza en Drie zusters. In 1994 betekent haar rol in Theo van Goghs 06 haar filmdoorbraak. Vele rollen volgen, van De jurk tot Razend, Terug naar de kust, Lucia de B.e n De marathon. Op televisie is zij te zien in onder meer Noord Zuid en La Famiglia. Ze ontvangt Gouden Kalveren voor 06 en Een goed leven, en Theo d'Ors voor Eden en Strange Interlude. In 2010 ontvangt zij de Theo Mann-Bouwmeester Ring. Privé: Woont samen, moeder van een zoon (15) en dochter (19). 10 zaterdag 3 december 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74