M Klachten over lange wachttijden bij examens voor inburgering Clubscheidsrechter stopt omdat hij weigert een thuisf luiter te zijn 7 Nanne Nauta (57) was clubscheids rechter bij Sporting '70 in Utrecht. Tot vorig weekeinde. Hij schrijft zelf hoe zijn loopbaan eindigde in huilbuien „Ik ben doodgezwegen en doodgekeken." Maar ja, het genoemde lustrum lonkte en ik dacht, misschien valt het wel mee. Dat viel het dus niet. Ondanks het feit dat ik dit seizoen alle wedstrijden goed heb gefloten, ging het twee weken geleden dus he lemaal fout. Niet mijn fluiten op zich. Ik floot een goede wedstrijd. Onpar tijdig. Het was ook nog een categorie A- wedstrijd. Voor de niet-kenners: dat zijn wedstrijden waarvoor nor maal een KNVB-scheids wordt aan gesteld. Maar net als veel clubs kam pen zij met een tekort. Boos De wedstrijd was spannend, het stond 2-2, en zo'n vijf minuten voor tijd gaf ik een strafschop aan de te genstanders van Sporting. Ge woon een honderdprocentover- treding in het strafschopgebied, dus wat kan je gebeuren? De penalty werd benut en daarna brak de hel los. De dames (het was een vrouwenwedstrijd) waren boos, vonden dat ik geen respect verdiende en na het eindsig naal gaf zowel de coach als de team begeleider me te kennen mij nooit meer te willen hebben als scheids rechter. Misschien nog wel naarder was dat na de wedstrijd geen enkele speelster met me wilde praten of zelfs maar oogcontact wilde hebben. Ik werd kortom doodgezwegen en doodgeke ken. Niet gewenst zijn, is altijd al naar, maar als je al eens dood geweest bent, nog net iets meer. Ik heb een groot deel van het week end huilbuiend op de bank doorge bracht. Dat kan natuurlijk niet de be doeling zijn: je vrije tijd geven voor mensen die je niet willen zien en daar zo veel narigheid van hebben. Ik stop dus met fluiten bij Sporting. Wellicht een paar maanden te laat. Ik vind het vervelend voor de mensen van het bestuur en de anderen die goed bezig zijn. Het is een probleem waar misschien alle clubs en de KNVB mee worstelen. Alle clubscheidsen, denk ik, lopen uiteindelijk tegen dit dilemma aan: verketterd worden door de thuisclub of mishandeld door de tegenstander. In elk geval: je stopt. Op 26 november 2011 had de titel van dit stukje kunnen zijn: 'Scheids rechter blaast laatste adem uit in fluit'. Op die dag zeeg ik ineen op het voetbalveld met een hartstilstand. Ik had keurig twee seconden ervoor de wedstrijd stilgelegd, omdat ik me niet lekker voelde worden. Het voetbalveld is een goede plek om een hartstilstand te krijgen. Er zijn altijd wel mensen die je kunnen reanimeren en 112 bellen. Ik werd, kortom, gereanimeerd en overge bracht naar het ziekenhuis. Voor mijn omgeving bleef het nog even spannend; ik werd pas na ruim drie dagen wakker uit een coma. Ondertussen was vastgesteld dat de kransslagaders volledig verstopt waren. Een bypassoperatie volgde. Drie maanden later stond ik weer een voetbalwedstrijd te fluiten. Vijfjaar verder viel 26 november exact op 'dezelfde' zaterdag. Dit feit, deze dag, had ik al anderhalfjaar in het vizier. Ik had met mezelf de af spraak gemaakt dat ik in elk geval tot en met deze dag zou blijven fluiten. Ook die dag floot ik dus een wed strijd en wel mijn laatste, weet ik nu, als clubscheidsrechter voor Sporting '70. En daar wil ik nog wel iets over kwijt. Omdat het feit dat ik stop me aan het hart gaat. Het gaat me dan om het fenomeen clubscheidsrechter. In die rol fluit je als vrijwilliger wedstrijden waarvoor de KNVB geen scheidsrechter be schikbaar stelt of kan stellen. Je bent daarmee per definitie een thuisflui- ter. En daar ontstaat iets merkwaar digs. Als je als clubscheids namelijk Als je je best doet onpartijdig te fluiten, keert een deel van de thuisclub zich tegen je partijdig fluit, dan krijg je ruzie met de tegenstanders en loopt met een zekere regelmaat een wedstrijd uit de hand. Als je je best doet, zoals ik dat altijd geprobeerd heb, om onpartijdig te fluiten, dan krijg je merkwaardig genoeg te maken met het feit dat een deel van de thuisclub zich tegen je gaat keren. Ik geef toe, het is niet het beste deel van de club dat zich tegen je keert. Met het bestuur van Sporting, het wedstrijdsecretariaat, de andere scheidsrechters en ook met de meeste coaches, teambegeleiders en spelers (v/m) ontstaat geen probleem. Maar er is ook een deel dat je ver kettert. Dat je verwijt dat je niet partijdig fluit. Het zijn de ouders langs de kant die je verrot schelden (die ouders die zelf nooit vlaggen of fluiten). Het zijn de spelers en speel sters die je voor van alles en nog wat uitmaken, en het probleem is dat het zich opbouwt en aan je gaat vreten. Niet de eerste keer, niet het eerste jaar, niet het tweede jaar, maar er komt een moment dat het cumulatief zover is gekomen dat je breekt. Verstandige mensen stoppen (lang) voordat dat moment aan breekt. Domme mensen, zoals ik, blijven fluiten tot ze erbij neervallen. Eind vorig seizoen had ik al het ge voel dat het genoeg geweest was. Een statushouder (asielzoeker met verblijfsvergunning) die zich de af gelopen weken wilde inschrijven voor het examen lezen van zijn in- burgeringstraject, kan vaak pas in februari of maart opkomen. Ook voor andere examens van de ver plichte inburgeringscursus loopt de wachttijd op, melden taalscholen aan deze krant en Reporter 2021 van KRO/NCRV. Het kabinet wil dat nieuwkomers binnen drie jaar ingeburgerd zijn. Ze moeten verschillende examens halen waaruit blijkt dat ze de Ne derlandse taal enigszins machtig zijn en de Nederlandse samenle ving kennen. Asielmigranten kun nen bij het Rijk geld lenen om les sen te volgen. Wie niet binnen drie jaar ingeburgerd is, moet die lening terugbetalen en krijgt een boete die kan oplopen tot 1.250 euro. Taalscholen en Vluchtelingen- Werk zijn niet blij met de vertra ging. „Terwijl mensen zitten te wachten op de uitslag van hun exa men, krijgen ze al een aankondi ging van een boete thuisgestuurd", meldt Vluchtelingenwerk, dat ook taalcursussen geeft. Het aantal mensen dat inburge- ringsexamens moet gaan doen, loopt op. Op 1 oktober hadden zo'n 80.000 mensen die verplichting. De komende maanden zullen tien duizenden vluchtelingen die vorig jaar naar Nederland kwamen zich bij hen voegen. De examens worden afgelegd op een van de locaties van DUO, de uitvoeringsorganisatie van het mi nisterie. „Het is nu druk met aan vragen voor examens. Daarom ko men er extra examenmogelijkhe den op avonden en zaterdagen. Maar we krijgen weinig klachten over lange wachttijden", zegt een woordvoerder. Examens kunnen volgens DUO doorgaans binnen acht weken gemaakt worden. Minister Asscher stelt dat 'het be langrijk is dat nieuwkomers inte greren in de samenleving'. „Als mensen door wachttijden aantoon baar hun termijn van drie jaar niet halen, wordt voor hen de inburge- ringstermijn verlengd." zaterdag 3 december 2016 GO 'Verketterd door mijn eigen club' ■- - .-"•-r: - Nanne Nauta Utrecht —Nanne Nauta Nanne Nauta: uitgefloten, foto angeliek de jonge Vluchtelingen die vorig jaar in de rij stonden bij een noodopvang in Rosmalen, foto flip franssen/hh Statushouders moeten vaak maandenlang wachten voordat ze hun inburgeringsexamen kun nen doen, klagen taalscholen. Examinator DUO gaat op meer momenten examens aanbieden. Cyril Rosman Rotterdam Zondagavond 19.00 uur op NPO Radio 1 in Reporter Radio: problemen met het inburgerings examen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7