II 13 zaterdag 3 december 2016 boeken te lenen, maar ook om huiswerk te maken, als ik geen zin heb om eerst naar huis te fietsen. Het is hier leuk, de hele sfeer vind ik goed. Er is niet zoveel afleiding en heel veel mensen zijn hier aan het leren. Dan doe je dat vanzelf ook." Regelmatig leent hij ook boeken. „Meestal voor school, maar ik lees ook wel voor mezelf. Ik ben nu op zoek naar een goede studiekeuze en dan kijk ik hier of er ook een boek over is. Ik wil iets gaan doen in de journalistiek, audiovisuele media." De ZB is goed bezig, vindt hij. „Je ziet dat ze proberen nog meer kinderen hierheen te halen, bij voorbeeld met het FabLab. De ou dere generatie is wel bekend met de bibliotheek, maar jongeren toch minder. Het is goed dat ze die er ook bij betrekken." Volgende halte is het Leescafé op de begane grond, dat deze mid dag behoorlijk bezet is. De koffie ruikt er goed, een ruim assorti ment etenswaren lonkt de biebbe- zoeker tegemoet. Aan de leestafel spit A. Menheere uit Lewedorp de kranten door. „Ik kom hier maar een enkele keer, hoor", zegt hij. „Mijn vrouw is aan het winkelen en ik hoef dan niet zo nodig mee. Dan ga ik hierheen. Niet dat ik zo'n lezer ben, maar het is hier wel gezellig." Even verderop zitten Joop en Ilse de Boer aan een tafeltje. Ze Mijn vrouw is aan het winkelen en ik hoef niet zo nodig mee. Dan ga ik hierheen -A. Menheere, bezoeker zijn vaste bezoekers. „De afgelo pen twee maanden ben ik hier elke dag geweest", zegt Joop de Boer. „Het is echt een ontmoe tingsplek. Ik spreek hier vaak met mensen af en lees veel." Dat deed hij in het verleden ook volop, voor zijn studie theologie en voor zijn werk als predikant. „Het meeste werk heb ik hier voorbereid." Hij merkt dat het de laatste tijd drukker is geworden, lawaaiiger soms, maar vindt dat geen pro bleem. „Als je wat stiller wil zit ten, moet je een enkele keer een andere plek zoeken. Meestal zit ik ook boven, maar hier beneden, bij het raam, vind ik toch het gezel ligst." „Ik kom hier ook elke dinsdag morgen om Duits te leren", vult Ilse de Boer aan. „Dan spreek ik af met een vriendin. Zij praat dan Duits en de bedoeling is dat ik dan Duits terug praat. We doen dat in de bibliotheek, omdat het hier heel plezierig is. Ik vind het een prachtige bibliotheek. Er is een be paalde sfeer waarvan je moet hou den en die sommige ook kan weerhouden. Het is in elk geval een speciale plek. Vroeger kwa- Elias Ludikhuijze: „Ik kom hier om boeken te lenen, maar ook om huiswerk te maken." foto's lex de meester en thinkstock A Ilse en Joop de Boer: „Het is hier echt een ontmoetingsplek." men we ook vaak in de bibliotheek in Rotterdam, maar dit is toch echt de mooiste." Er gebeurt veel aan de Kou- steensedijk. En als het aan de ZB ligt, wordt dat alleen maar meer, zegt adviseur communicatie Nel lie Oosthoek. Neem de verschil lende creatieve cursussen. „Naast het FabLab hebben we nu ook het BeeldLab en het SchrijfLab. En misschien komen er nog wel an dere labs bij, zodat we nog meer verschillende doelgroepen binnen krijgen." Dat is het voornaamste oog merk: aantrekkelijk worden voor iedereen, een onderkomen bieden aan uiteenlopende mensen. Het verschil is al merkbaar, ziet Oost hoek. „Ons publiek is veel diverser geworden. Dat vinden we ook veel leuker. Wij willen dat het hier een tweede huiskamer voor iedereen is." De ontmoetingsfunctie staat hoog in het vaandel. Daar horen activiteiten zoals de maandelijkse Tegenlicht-meetups en Stand plaats Zeeland ook bij. „We probe ren onze maatschappelijke betrok kenheid op diverse manieren tot uiting te brengen", zegt Oosthoek. De ZB gaat daarvoor ook op pad, zoals komend voorjaar met het project Pillars of Democracy, waarbij op scholen debatten over democratie en vrijheid worden ge houden. De ingezette koers slaat aan, stelt Oosthoek vast. „We gaan ze ker op deze voet verder. We zijn nu bezig om onze activiteiten meer te spreiden en nog beter neer te zetten, zodat er echt elke dag wat te doen is. We willen ook nog meer laten zien wie we zijn en waar we voor staan. We hopen dat het daardoor nóg wat drukker wordt." En dan mag het af en toe best wel rumoerig zijn. „Als het echt te erg wordt, zeggen we er wel iets van. Maar we hebben voldoende stilteplekken in het gebouw en er zijn ook rustigere momenten in de week. Verder is het vooral een kwestie van geven en nemen. Wij vinden het alleen maar leuk als er volop leven in de brouwerij is." best rumoerig zij n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49