II 12 ZE BIBLIOTHEEK STEEDS VAKER EEN ONTMOETINGSPLAATS De ZB in Middelburg is geen tempel van toewijding en stilte meer, maar een levendige ontmoetingsplaats. Een plek om koffie te drinken, bij te praten, te studeren, te spelen, te debatteren, te onthaasten. En jawel, ze hebben er ook nog boeken. „Wij willen dat het hier een tweede huiskamer voor iedereen is." - -m Maker van University College Roosevelt en de basisscholen. Leerlingen krijgen ditmaal op speelse wijze uitleg over spanning, stroom en elektriciteit. Een paar meter verderop is er volop bedrijvigheid in FabLab Zeeland, een van de succesnum mers van de ZB. Deze middag pre senteert de leer- en werkplaats als activiteit FabLab Junior, die in het teken staat van Sinterklaas. Kinde ren maken met het programma Het liefste zou ik zien dat het hier de hele dag druk is, dat er altijd wat te doen is Tinkercad een driedimensionaal ontwerp, dat vervolgens - na enig geduld - uit de 3D-printer komt. De 8-jarige Aloké kijkt met spanning toe hoe haar ontwerp wordt geprint. „Ik heb de stoom boot van Sinterklaas gemaakt", zegt ze. Het is de eerste keer dat ze het FabLab bezoekt. „Ik vind het erg leuk hier." In de bibliotheek komt ze af en toe. „Meestal gaat mijn mama." Een trap hoger. Ernestine Lahey, Canadese van origine, kijkt samen met haar tweeling Oliver en Stella rond op de kinderafdeling. „Ik werk bij University College Roosevelt en kom hier vaak voor onderzoek. Dit is de eerste keer dat ik hier met de kinderen ben. Dat is toch een ander soort ervaring." Voor haar werk haalt ze bij de ZB vaak boeken. „Maar echt wer ken doe ik hier heel weinig. Het is niet zo stil. Het is meer een ont moetingsplaats dan een plek om te werken. Dat maakt het heel an ders. De bibliotheek is wel verbe terd de laatste tijd. Ze zijn nu ook maandag open en het is makkelij ker geworden om boeken uit het magazijn aan te vragen. Dat was eerst een beetje gedoe." Ze stimuleert haar studenten om naar de bibliotheek te gaan. „Niet alles staat op internet. Ik probeer ze er bewust van te maken dat hier ook volop mogelijkheden voor onderzoek zijn en wijs ze op het belang van bibliotheken." Op naar de eerste verdieping. Daar zit de 14-jarige Elias Ludik- huijze achter een van de compu ters. „Ik kom hier zeker een paar keer in de maand", zegt hij. „Om Het moet nog veel meer gaan brui sen aan de Kou- steensedijk, zei Perry Moree vo rig jaar kort na zijn aantreden als directeur van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, zoals het tegenwoordig heet. Reuring moet er zijn, vond hij. En dat sommigen klagen over lawaaiige kinderen - soit! „Het liefste zou ik zien dat het hier de hele dag druk is, dat er al tijd wat te doen is. Een huis van ontmoeting. Je moet zo'n duur, publiek pand ten volle benutten." Op deze woensdagmiddag ge beurt dat zeker, blijkt tijdens een bezoek. Levendigheid alom, zon der dat het hinderlijk wordt. Moe ders struinen met kroost door de kinderhoek. Een klein meisje is op het middenplein op een van de ta fels met megatouchscreens gekro pen en speelt een spel. Even ver derop wisselen twee dames de laatste nieuwtjes uit. Op de eerste verdieping zitten tientallen stu denten achter hun laptops te wer ken. De grootste drukte is in het sou terrain. In de Wim Hofmanzaal hebben de leden van een service club zich verzameld om uitleg te krijgen over wat de ZB tegenwoor dig allemaal te bieden heeft. In de aula is er een Kids College gaande van Wetenschapsknooppunt Zee land, een samenwerkingsverband zaterdag 3 december 2016 A De 8-jarige Al< FabLab: „Ik vind Het mag af en toe Rolf Bosboom -Perry Moree, directeur ZB A Ernestine Lahey met haar tweeling Oliver (op schoot) en Stella: „De bibliotheek is wel verbeterd de laatste tijd." bij de 3D-printer van het erg leuk hier."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48