32 Op bezoek bij Oranje-international Nycke Groot in Hongarije Na de Olympische Spelen en de Champions League moet Nycke Groot zich dit jaar nog één keer oprichten. In Zweden begint Oranje morgen het EK handbal. Er is een koffiezaak in Gyor, een industrie stadje in het noord westen van Honga rije, waar Neder lands beste handbal ster 'stamgast' is. Als Nycke Groot daar komt, krijgt ze steevast taart of koek bij haar cappuc cino. De eigenaar kent haar naam. Wie lang alleen in het buitenland woont, leert automatisch een tweede of derde thuis te creëren. Sinds 2015 speelt Groot (28) voor Gyor, een stad waar de inwoners vooral leven van de Audi-fabriek. Zo ook de handbalsters. Ze rijden in het automerk, het team wordt erdoor ge sponsord en de handbalarena met ho ge tribunes, die plaats bieden aan 5.500 toeschouwers, is ernaar ver noemd. Vaak zit het stadion tijdens wedstrijden bomvol. „Voor veel handbalsters is Gyor een droomclub, voor mij ook", zegt Groot in haar Hongaarse appartement. Ze werd in juni derde in de verkie zing van de beste handbalster ter we reld van 2015. Zelfs als ze tijdens een wedstrijd even langs de kant wordt gehaald, zit Groot niet stil. Ze schreeuwt, draait, geeft aanwijzin gen en haar handen zwaaien aldoor. In Rio maakte ze de meeste speelmi nuten van iedereen. Als Nederland tijdens die Zomerspelen had kunnen beschikken over nog twee speelsters van het kaliber van Groot, waren ze waarschijnlijk niet net naast het po dium geëindigd. Zelf zal de opbouwspeelster dat soort uitspraken nooit doen. Ze is be scheiden. Zo aanwezig als ze is in het veld, zo anoniem zou ze willen zijn daarbuiten. Er zijn meiden in het team die ontzettend goed zijn in perszaken, zij genieten ervan. „Dan laat ik het liever aan hun over." De kolossale bank in haar appartement springt het meest in het oog. Het is ter grootte van vier eenpersoonsbedden. Aan de muur druk, kitscherig, spuuglelijk be hang. „Maar op een gegeven mo ment zie je dat gelukkig niet meer en stoor je je er niet meer aan." Ze heeft haar appartement gepro beerd te pimpen met foto's van eer dere vakantiebestemmingen. In de grote kast in de hoek staan hippe va zen, meegenomen uit Denemarken, en een Deens vlaggetje. Tot 2015 speelde ze negen jaar in dat land. „In Denemarken heb je op interieurge bied heel mooie dingen. Dat is lastig te combineren in deze stijl hier", zegt Groot. Ze lacht hardop, terwijl ze rondkijkt in haar huis. Broch Er wordt een sleutel in het slot gesto ken en de deur gaat open. „Even mijn was doen, hoor", klinkt het. Daar staat Yvette Broch, ploeggenote van Groot bij het Nederlands team én in Gyor. Ze wordt door Groot re gelmatig 'Yv' of'hé mop' genoemd. Het was fijn dat ze in 2015 niet alleen overstapte naar Hongarije, maar dat ook Broch een contract kreeg. Groot kon destijds kiezen uit drie apparte menten, maar koos het appartement in een complex langs het water, vlak bij Broch. Wel zo gezellig. Sinds Groot zichzelf een keer bui tensloot hebben ze eikaars huissleu tel. Nu de wasmachine van Broch stuk is, is het ook handig een beken de in de buurt te hebben. Over die wasmachine: wel zo fijn dat er afbeel dingen op staan, Groot spreekt na ne gen jaar in het land vloeiend Deens, ze voltooide zelfs haar studie pedago giek in die taal. Maar, al krijgt ze les, Hongaars is een van de moeilijkste talen om te leren. Haar handbalkwaliteiten zijn toe genomen door haar overstap. Ze merkt dat ze mentaal sterker is, dat POULE B Dinsdag: 18.30 uur: Polen - Nederland 20.45 uur: Duits land - Frankrijk ze zelfstandiger is en meer zelfver trouwen heeft gekregen. In Dene marken was de druk lager. „Hier gaat meer geld om in het handbal. Dan krijg je dus ook meer verant woordelijkheid. Het moet hier echt gebeuren." Versleten Gyor (128.000 inwoners) is een pri ma stad om te wonen, vindt ze. „Maar voor winkelen moet je hier niet zijn." Als ze een vrije dag heb ben, gaan Groot en Broch naar Boe dapest of Wenen, de steden liggen op ongeveer een uur rijden met de auto. Eten doen Groot en Broch re gelmatig samen, al is de frequentie sinds de Spelen (waar Oranje vierde werd) afgenomen. „Het was super gaaf, maar het hakt er ook in. We zijn best versleten. Ik word eerder moe en zoek wat meer rust. Ik heb een kort lontje. En ik merk dat mijn energie niet daar is waar ik het graag zou willen hebben. Dat is ook niet gek, na de Spelen gingen we di rect door voor een nieuw seizoen bij Gyor en we moesten meteen Champions League spelen in een ontzettend zware poule." Deson danks staat het team momenteel bo venaan in de poule. Dat de aandacht van buitenaf dui delijk is toegenomen sinds de twee de plek op het WK, een jaar gele- den, heeft daar niets mee te maken, zegt Groot. Zij laat zich niet zo snel beïnvloeden. In Hongarije verzamel je als handbalspeler nogal wat. Na elke wedstrijd krijgt ze cadeaus in han den gedrukt van fans. Haar opmer kelijkste vangst was een trofee, met daarop: 'most beautiful player of the world'. Zoiets is enigszins gênant, maar vooral 'supervriendelijk'. De giften eindigen altijd in haar kast in de kleedkamer en na een jaar wordt alles opgeruimd. Haar familie in Alkmaar mist ze het meest. Zeker nu haar zus twee zoontjes heeft vindt Groot het moei lijker lang van huis te zijn en vaak biedt haar schema geen ruimte voor een bezoek. Laatst was ze een kort weekendje vrij. Mooi, dacht ze, kan ik even op en neer. Al voor vertrek lag zij in het vlieg tuig te slapen en tijdens de landing werd ze weer wakker. Aan de grond zette Groot haar telefoon aan en stuurde een bericht naar Nederland se vrienden: 'Ga maar rijden, ik ben er.' Om er later achter te komen dat het vliegtuig met problemen was omgekeerd en ze in Wenen stond. Pas in de avond konden ze weer ver der. „Ging mijn weekendje." zaterdag 3 december 2016 Lisette van der Geest Gyor Opladen bij droomclub in Gyor T Nycke Groot, uitkomend voor Oranje. FOTO PIM RAS Morgen: 18.30 uur: Neder land - Duitsland 20.45 uur: Frank rijk - Polen Donderdag: 18.30 uur: Frank rijk - Polen 20.45 uur: Neder land - Frankrijk Nummers 1 t/m 3 van poules gaan naar tweede ron de (twee poules van zes). Nycke Groot heeft inmiddels 106 interlands op haar naam staan. Ze maakte haar debuut voor Oranje in 2004, in de wedstrijd tegen Noorwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32