Rosberg laat autosport verbaasd achter 31 In Nederland is het zo dat iedereen maar zijn mening móet geven Die o zo degelijke wereldkampi oen die een seizoen lang nauwe lijks spetterde, wist dan toch nog te verrassen. Met zijn exit, vijf da gen na zijn absolute hoogtepunt. Beter wordt het niet, dacht Nico Rosberg. Dus zei hij gisteren in Wenen op het gala van de interna tionale autofederatie FIA: „Dank und auf Wiedersehen". Geen mens die het aan had zien komen, zo kort na de ontknoping van de wereldtitelstrijd in Abu Dhabi, waar Rosberg voor het eerst in drie jaar tijd Merce- des-ploeggenoot Lewis Hamilton achter zich hield. „Sinds ik 25 jaar terug met racen begon, was die titel mijn enige grote doel", aldus Rosberg, die in elf seizoenen 23 zeges behaalde. „Ik heb een hoge berg beklom men en nu ik eenmaal op de top ben, voelt het goed." Hij liet de autosportwereld ver baasd achter. En hier en daar zelfs ontgoocheld. „Een enorm zwak statement vind ik het", reageerde oud-coureur Jan Lammers. „Want het heeft iets fatalistisch als je zegt 'beter dan dit gaat het nooit worden'. Echt, ik heb hier graag respect voor, maar dat wil me nog niet echt lukken." Jeugdvriend, ploeggenoot en huidig rivaal Hamilton reageerde diplomatiek, maar gek genoeg niet zo verbaasd als iedereen. „Dat komt omdat ik Nico al ken sinds m'n dertiende. Dit seizoen was de eerste keer in achttien jaar tijd dat hij van me won, dus zo verrast ben ik niet", vertelde hij. Voor Rosberg, die maandag eerst zijn besluit deelde met vrouw Vivian, met wie hij doch tertje Alaïa heeft, is het nu gedaan met het brengen van offers. „Na PASPOORT twee jaar vol teleurstellingen heb ik dit seizoen niets aan het toeval overgelaten. Zo heb ik een onge kend hoog niveau bereikt, maar die benadering heeft ook zijn in vloed op mijn gezin gehad." Een pure racer als Lammers gru welt van die teksten. „Racen, dat zit in je bloed. Als ik het straks niet meer mag, doe ik het waar schijnlijk nog steeds stiekem. Daarom kan ik niet zeggen dat ik dit afscheid jammer vind. Als ie mand zo'n mentaliteit heeft.. In de Formule 1 wil je racers zien die koste wat het kost willen racen. Maar Rosberg veegt z'n voorhoofd af en denkt: ik heb m'n doel ge haald. Klaar. Hij hield wel een stoel bezet waar miljoenen men sen een moord voor doen." Gespeculeerd werd er gisteren al driftig over dat stoeltje. Merce des kondigde aan de tijd nemen om een tweede coureur te vinden voor de Zilverpijl. Tegelijkertijd werd Pascal Wehrlein door alle kenners vooruitgeschoven als be langrijkste kandidaat. Gevolgd door jonkie Esteban Ocon. En Max Verstappen? Die staat bij Red Buil gewoon onder (een vet) contract. „Een zak geld is niet iets waar Red Buil voor zou val len", aldus Lammers. „Hooguit de gunfactor kan een rol spelen. Maar bij Red Buil zijn ze er rede lijk van overtuigd dat ze volgend jaar zelf de beste auto hebben, dus ook dat lijkt me onaannemelijk." de stad te rijden omdat we één, twee of drie hoofdprijzen hebben gepakt. Hier moet je de lat hoog leggen en daar hou ik van." „Het WK 2014 was prachtig, maar als sportman knaagt nog altijd het ge voel dat we in de halve finale tegen Argentinië verloren. Ja, met Messi in de ploeg. En nee, we hebben nog niet over die halve finale gesproken. Er zijn zoveel mensen die mij vragen hoe Messi in werkelijkheid is. Het is schitterend om met hem op het veld te staan. En Leo is een fantastische gozer. Zoals Barcelona toch een grote familie blijkt te zijn. Ja, grappig, de grootste voetbalclub ter wereld blijkt als een warm bad te voelen. Dat vin den buitenstaanders misschien vreemd. Maar Ajax wordt ook door mensen neergezet als een kille club, waar in de praktijk juist het tegen overgestelde blijkt. Maar daar gaan we weer als in het begin van ons ge sprek: de mensen roepen zoveel hè." zo zuiver, zo nauwkeurig. Daarom durf ik nu al te zeggen dat ik al een betere keeper ben geworden." En dat is nodig om zijn plek in Oranje, waar hij al 30 keer onder de lat stond, te heroveren. „Dat ik op de bank zit, is lastig. Maar ook wel lo gisch, want ik speel nog niet bij Bar celona. Aan de andere kant vond ik wel dat ik mijn plek erg snel kwijt was. Tegen Griekenland en Zweden had ik best nog kunnen keepen. Daar was ik het niet mee eens, dat heb ik ook gezegd." De feestdagen komen er aan. Cilles sen komt na de bekerreturn in Camp Nou op 21 december tegen Hércules naar huis om kerst te vieren. „Of ik dan onder de kerstboom trots terug kijk op 2016? Als zo'n grote club bij jou op de stoep staat, dan ben je in derdaad trots. Maar ik ben ook sport man, hè. Ik ben naar Barcelona geko men om basisspeler te worden. Om straks met zo'n grote open bus door zaterdag 3 december 2016 Vijf dagen na zijn eerste wereld titel schokte de pas 31-jarige Ni co Rosberg de autosportwereld met zijn directe afscheid. De Duitser vindt dat hij genoeg of fers gebracht heeft. „Enorm zwak", noemt oud-coureur Jan Lammers die beslissing. Arjan Schouten Rotterdam NICO ROSBERG Geboren: 27 juni 1985, Wies- baden (West-Duitsland) Zoon van: Sina en Keke Ros berg, wereldkampioen 1982 Getrouwd met: Vivian Sibold, vader van dochter Alaïa (1) Huidig team: Mercedes Vorig team: Williams Starts: 206 (sinds 2006) Zeges: 23 Eerste zege: 2012 (Sjanghai) Podiumplaatsen: 57 Polepositions: 30 WK-punten: 1594,5 Cillessen (rechts) op de training met eerste doelman Marc-Andre Ter Stegen, foto afp Jasper Cillessen kreeg bij zijn debuut voor Bar celona tegen Deportivo Alavés twee doelpunten tegen, foto epa FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31