30 "-11 BI Na zijn optreden in het bekerduel met Hércules Alicante (1-1 gelijkspel) moet Barcelona-doelman Jasper Cillessen vandaag gewoon weer op de bank plaatsnemen bij 'El Clasico'. Je moet als voetballer bereid zijn om jezelf ook een spiegel voor te houden - asper Cillessen knikt. Een Nederlandse voet baller die wordt vast gelegd door de rege rend wereldkampioen FC Barcelona. Dat is geen vanzelfsprekend heid meer. Maar in Nederland ston den we in augustus bepaald niet op de banken toen de 27-jarige keeper uit Groesbeek werd gepresenteerd in Camp Nou. En toen hij kort na zijn transfer al debuteerde tegen Deport- ivo Alavés en prompt met 1-2 ver loor, werden de tegentreffers van Deyverson en Ibai Gomez op televi sie tot in den treuren herhaald. Nee, als Cillessen straks stopt met keepen, staat zijn huiskamer duide lijk niet vol met jaarlijkse populari- teitsprijzen. „Dat het in de media re latief rustig bleef na mijn transfer naar Barcelona, dat vond ik helemaal niet erg", zegt Cillessen, die de afge lopen maanden met zijn vriendin Jo an aan de kust in Castelldefels pro beerde te wennen aan Catalonië. „Ik kreeg zelfs vrij veel negatieve reac ties. Omdat ik van Ajax naar Barcelo na ging, maar welke Nederlandse speler zou er nou eigenlijk nee zeg gen als zo'n kans zich voordoet? Ik moet zeggen dat het vooral mensen van buiten Ajax waren, want de mensen uit Amsterdam die ik heb gesproken, vonden het wel allemaal een fantastische stap. Maar vooral de mensen in de praatprogramma's za gen het blijkbaar toch anders. In Ne derland is het zo dat iedereen zijn mening maar moét geven." Hij haalt zijn schouders op. Alsof hij niet anders had verwacht. Dat de treffers tegen Alavés nauwkeurig werden bestudeerd om te kijken of de Nederlander schuldig was? „Ik zie dat als iets typisch Nederlands. Kin derachtig? Dat zijn jouw woorden, niet de mijne. Maar ik merkte het al in mijn laatste maanden bij Ajax. Er hing iets negatiefs rond mijn per soontje. Neem nou die treffer op Het Kasteel van Sparta in de eerste wed strijd van het seizoen. Die bal werd drie meter voor mij volledig van rich ting veranderd en de verslaggever van de NOS vond het toch nodig om te zeggen dat het een fout van Cilles sen was. En je weet hoe het dan werkt: heel Nederland neemt dat klakkeloos over. Maar dat is mij toch echt iets te makkelijk. Wat dat be treft is het een stuk rustiger gewor den na mijn transfer naar Barcelo na." Maar toch. Wie als journalist Cil lessen tijdens een interview tegen over zich treft, ziet steevast een vriendelijke jongen. Iemand die ook niet te beroerd is kritisch naar zich zelf te kijken en doorgaans geen lasti ge vragen uit de weg gaat. Maar de af gelopen jaren stonden alleen de spit sen van Feyenoord, Colin Kazim-Ri- chards en Michiel Kramer, al bijna PASPOORT schuimbekkend klaar om de doel man fysiek te belagen. „Kijk, buiten het veld ben ik anders, maar binnen de lijnen verander ik omdat ik perse wil winnen. Dat heb ik al van kleins af aan, dat is hoe Jasper Cillessen is. Misschien ergeren mensen zich daar aan. Maar als Zuid-Amerikaanse spe lers het doen, dan wordt vaak ge zegd dat het geweldig is. En zo lek ker temperamentvol. Als het in Ne derland gebeurt, slaat het opeens he lemaal nergens op. In Spanje zal er anders naar worden gekeken, er zit hier meer pit in." In Barcelona wil hij de komende maanden gaan doen wat hij zijn vol ledige loopbaan al doet. Toen hij bij NEC de Hongaarse routinier Gabor Babos voor zich had, keepte hij hem uit de basiself. Kenneth Vermeer bij Ajax? Ook hij verloor zijn plek aan de mentaal ijzersterke Cillessen. Bij Oranje wisselden Vermeer, Tim Krul en Michel Vorm elkaar af, tot Cillessen het stokje overtuigend overnam.Nu moet hij de strijd aan gaan met de Duitser Marc-André ter Stegen. „Ik ben natuurlijk naar Barcelona gekomen om eerste keeper te wor den. Als jongetje heb ik altijd al ge droomd om bij deze club onder de lat te staan. Afgelopen zomer had ik niet het idee dat er een kans was op een transfer naar die club. Maar Man chester City haalde Claudio Bravo en Barcelona klopte meteen aan bij mijn manager Alex Kroes. En dat ter wijl ik zeker niet de beste periode uit mijn loopbaan achter de rug had. Ja, daar ben ik eerlijk in. Als voetbal ler moet je bereid zijn jezelf een enorme spiegel voor te houden." Trainer Luis Enrique is duidelijk. Ter Stegen keept in de competitie en de Champions League. Cillessen, in het kleedlokaal ingeklemd tussen an der nieuwkomers André Gomes en Paco Alcacer, krijgt de duels om de Copa del Rey. Woensdag stond hij in het duel met Hércules (1-1) onder de lat, vandaag tijdens 'El Clasico' zit hij op de bank. De doelman moet de Duitser spor tief gezien het vuur aan zijn sche nen gaan leggen. „Natuurlijk is er een periode van gewenning nodig. Die tijd moet ik nemen alvorens ik echt een gooi kan doen om eerste keeper te worden. Hoe lang? Dat hou ik voor mezelf. Maar ik spreek bijvoorbeeld nog nauwelijks Spaans. Barcelona heeft ook een bepaalde speelstijl, al verschilt die voor een keeper niet zo heel veel van die van Ajax. Alleen het niveau is zoveel ho ger. Als je het tempo op de trainin gen ziet, dat gaat zo vreselijk snel. En de schoten op doel zitten ge woon vrijwel altijd tussen de palen, zaterdag 3 december 2016 !§7C®f itffx lULLLL^ 1.1=13: l T 1' W~ Sllirk! r-jLiJj: Fk... ri Mikos Gouka Barcelona v J-f .1 Naam: Jasper Cillessen. Geboren: 22 april 1989 in Nijme gen. Club: FC Barcelona, nog een contract tot medio 2021. Vorige clubs: De Treffers, NEC en Ajax. Interlands: 30. Palmares: Drie keer landskam pioen met Ajax, met Nederland derde op WK 2014.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30