PSV moet muur Roda zien te slopen 'Mijn broers konden niet juichen' 29 Kuip om de punten én om de eer van Rotterdam Ik heb maar weinig verloren van Sparta' 2000: FEYENOORD-SPARTA1-2 Begin deze eeuw had je het FC Den Bosch van Wiljan Vloet. Die speelden zo ultra-defensief dat trainer Robert Maaskant van con current RBC na het seizoen sneer de: „Veel duels van Den Bosch wa ren puur spelbederf." Dat Bossche loopgravenelftal- wekte inderdaad veel weerzin op in het land. Maar er was ook bij val. Ze deden er in elk geval alles aan om in de eredivisie te overle ven. En op den duur werd het lan- ge-halen-snel-thuis-voetbal zelfs een beetje cult. Nu is er Roda JC dat voor beroe ring zorgt. Die zijn sinds half okto ber ook met man en macht gaan verdedigen in de hoop punten te sprokkelen na een slechte seizoen start. 'De bus parkeren', die term was in de tijd van Den Bosch nog niet uitgevonden. Roda rijdt nu wekelijks een compleet wagen park het doelgebied binnen. Vanavond kan PSV aan de bak in Zuid-Limburg. Ook trainer Phil lip Cocu weet na het bekijken van recente dvd-beelden genoeg. „In september wonnen we voor de be ker nog ruim van Roda", zegt hij. „4-0 werd het toen. Maar in hun laatste zes wedstrijden zie ik dui delijke verschillen. Ze zijn nu heel goed georganiseerd, heel compact. Ze spelen niet voor niets veel ge lijk de laatste tijd." Roda staat compact, goed georganiseerd. Niet voor niets spelen ze veel gelijk Cocu ziet mede de hand van Sef Vergoossen, de oud-trainer die sinds kort als adviseur terug is bij Roda. „Sef hebben we ook bij PSV gehad. Een gestructureerde man met heel veel ervaring. Die kan het overbrengen op een groep." Zelf heeft Cocu ook andere ac centen gelegd om zijn eigen ploeg in een moeilijke periode weer op gang te krijgen. Vorige week tegen ADO speelden er andere trio's op het middenveld en in de aanval. Onder anderen Oleksander Zintsj- enko en Siem de Jong kwamen in de basis. Zij moesten zorgen voor nieuwe dynamiek en andere, geva rieerdere aanvalspatronen. „Ik was daar tegen ADO tevreden over", zegt Cocu. „Met Siem heb je ie mand die dichter bij Luuk de Jong kan spelen. Dat is iets wat je mee weegt bij de keuze om hem op te stellen, hoewel Siem fysiek en qua ritme nog duidelijk niet op zijn top zit. En Zintsjenko is creatief aan de bal en kan goed tussen de linies spelen. Tegen ADO heeft hij echt het verschil gemaakt." Tegen Roda is het logisch dat Cocu aan dezelfde basis vast houdt. Hooguit zou de weer fitte Joshua Brenet linksback kunnen spelen. In dat geval verhuist Hec tor Moreno terug naar zijn gebrui kelijke plek in het centrum. In de spits staat uiteraard Luuk de Jong, de man die tegen ADO na 900 minuten weer scoorde en zijn eigen banvloek brak. zaterdag 3 december 2016 -417 maart 1974: Sparta-Fey enoord 1-3. Willem van Hanegem scoort drie keer in Het Kasteel. FOTO BERT VERHOEFF/NATION AAL ARCHIEF Nourdin Boukhari (foto, rechts) was negentien jaar en speelde kort daarvoor nog voor de amateurs van HOV. Maar in de Kuip tijdens de derby vestigde hij zijn naam als voetballer. De Denen Jon Dahl Tomas- son (1-0) en Anders Niel sen (1-1) zorgden voor het voorprogramma, Boukhari voor het slotak koord. Hij gleed soepel langs Uli van Gobbel en schoot langs Jerzy Dudek raak in de verre hoek. „Heerlijk, wat een feest daarna in de kleed kamer, in de spelersbus en bij het Kasteel", zegt Boukhari, tegenwoordig jeugdtrainer bij Sparta. „Mijn broers zaten alle maal in de Kuip, maar in een vak vol aanhangers van Feyenoord. Zij kon den niet juichen. Maar het was een hoogte punt." Later, op 23 maart 2008, was hij op het Kas teel ook belangrijk met twee treffers. Sparta won die dag dankzij Mar vin Emnes met 3-2, maar bij Feyenoord bleef voor- 'De bus parkeren'. Zo heet het te genwoordig als een elftal erg verdedigend speelt. Roda JC sprokkelt de laatste tijd punten door een complete busremise op te bouwen tijdens zijn eredivi sieduels. Vanavond is het aan PSV om de muur te slechten. Maarten Wijffels Eindhoven Phillip Cocu, trainer PSV Wim van Hanegem (72) kamp te met een voetblessure. En om die reden werd hij in de wedstrijden voorafgaand aan de derby nog weieens vervan gen. Manager Guus Brox had daar kritiek op, maar ook op hal ve kracht was de getergde 'Kromme' nauwelijks af te stop pen op het Kasteel. Hij maakte de 0-1,1-2 en 1-3. Tussendoor maakte Arie van Staveren na mens Sparta nog gelijk, maar Van Hanegem kreeg het Kas teel muisstil met zijn ijzersterke optreden. „Die derby, die kan ik mij nog heel goed herinneren", zegt Van Hanegem. „In die tijd was het wat als je tegen een stadgenoot speelde. De Rotter dammers kenden elkaar natuur lijk, het publiek was nerveus. Die partij wilde je gewoon win nen. En hoewel ik weinig heb verloren van Sparta, hadden ze altijd prima spelers." Van Ha negem opende die dag kop pend de score. Maar vooral de 1-2, die hij wederom binnenkop te na een korte corner van Peter Ressel en Lex Schoenma ker en de 1-3 waren om van te watertanden. „Die laatste was een vrije trap", grinnikt Van Ha negem. „Die zat er goed in." Feyenoord zou na die wedstrijd de besprekingen met Willy Kreuz openen, de Oostenrijker zou naar de stadgenoot verhui zen. Van Hanegem vindt het 'prachtig' dat de derby terug is. „Natuurlijk is ook Excelsior te gen Feyenoord een derby, maar dit is anders. Tot voor kort zou ik Feyenoord aanwijzen als de ploeg die zeker zou gaan win nen. Maar daar ben ik nu niet zo zeker meer van." al de woede hangen dat arbiter Dick Jol een handsbal van Boukhari onbestraft liet en een glaszuivere goal van Lui- gi Bruins afkeurde. „Dat was ook een mooie wed strijd, maar winnen in de Kuip was nog mooier. Het was de start van mijn loopbaan, vanaf die dag kenden de mensen de naam Nourdin Boukhari. Of Sparta nu een kans maakt? Waarom niet? Feyenoord is een sterk elftal, maar de nederlaag tegen United en het ge lijkspel tegen FC Utrecht hebben mis schien iets gedaan. Of ik naar de Kuip ga? Als ik word uit genodigd. Anders maar thuis. Maar het zou mooi zijn als er na 2000 einde lijk weer eens een over winning in de Kuip volgt voor Sparta."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29