O fi. 9 van Nederland is terua '2-0 achter en toch winnen, onvergetelijk' 28 SJOERD MOSSOU Feyenoord en Sparta vechten morgen in de Dé voetbalderby van Nederland is terug. Morgen staan Feyenoord en Sparta tegenover elkaar in de Kuip. Een terugblik op drie krachtmetingen tussen de clubs. Column Recht onder de hoofdtribune van Old Traf- ford hangt een ongelooflijke, wat beang stigende foto. Het is het Manchester United-elftal van het seizoen 1957-58, netjes op een rijtje, poserend met de armen over elkaar, schouder aan schouder. Het onvoorstelbare zit hem in het verhaal er achter. Want exact de spelers die aan de linker kant op de officiële teamfoto staan, zouden later de vliegramp op 6 februari 1958, overleven. Alle acht 'Busby Babes' die (voor de kijker) aan de rechterkant poseren, stierven bij het ongeluk in München. Op de zwart-witfoto zijn hun shirts met rood ingekleurd tegenwoordig, ter illustratie van het mysterie. Het lijkt wel alsof God een morbide lijntje heeft getrokken, schuin door het midden van de foto. Jij wel, jij niet. Voetbal is geen religie natuurlijk, maar in zeke re zin ook wel. Het verbindt grote groepen men sen. De symbolen, de verhalen, de glorie, de te leurstellingen, de mysteries: het is al zo vaak een bindende factor gebleken. Bovenal: in het voet balstadion wordt nog collectief gezongen, zeker in West-Europa. Toen deze week het team van Chapecoense verongelukte op weg naar Medellin, kwamen duizenden supporters sa men bij hun Arena Conda. Er werd hardop gebeden en gehuild in groen-wit. Dat het hier juist een voet balclub betrof, maakte het ongeluk niet erger of tragi scher, maar het bracht de ramp in figuurlijke zin wel dichterbij. In stadions over de hele wereld brandden er deze week lichtjes voor de slachtoffers. De snelheid van nieuws, de sociale me dia: het heeft zeker een rol gespeeld bij deze collectie ve, bijna mondiale rouw dienst. Maar bovenal tekende het de kracht van voetbal. Hoe onmetelijk triest ook de aanleiding, het ongeluk van Chapecoense maakte blijkbaar een universeel gevoel van solidariteit los. Je zou haast denken: waar zie je dat nog? Welk ander cultureel fenomeen maakt dat nog los tegen woordig? Het is geen toeval dat dit soort tragedies vaak een soort oerkracht losmaken. Mensen kruipen dichter bij elkaar. Hoeveel jong talent er ook stierf in München in 1959, het nieuwe team dat Matt Busby smeed de na de vliegramp, maakte van Manchester Uni ted de grootste club ter wereld. Een jaar nadat de nationale ploeg van Zambia verongelukte in 1993, won het land zilver op de Afrika Cup. AC Torino (1949), Allianz Lima (1987) en het Oezbeekse Pakhtator Tashkent (1979) werden niet direct sportief succesvol, maar groeiden na hun vliegrampen uit tot alom geliefde bolwer ken met een rotsvaste achterban. Dat weegt allemaal niet op tegen het mense lijk verlies, uiteraard niet. Maar als de ramp met Chapecoense ons iets leert, dan is het dat voet bal niet totaal verziekt is, zoals vaak wordt aange nomen. Niet alles is donker en cynisch en koud. Voor 'Chape' brandt licht tot in alle uithoeken van de wereld. De ramp maakt een universeel gevoel van solidariteit los KNVB: minuut stilte op velden Robben trefzeker voor Bayern 1981: FE YENOORD-SPART A 2-4 zaterdag 3 december 2016 @sjoerdmossou Chane VOETBAL Alle voetbal wedstrijden in de eredivisie en eerste divisie be ginnen dit week einde met een minuut stilte om de slachtoffers van de vliegramp in Colombia te herdenken. Ook dragen spelers en scheidsrech ters rouwban den. De KNVB vraagt ook alle amateurvereni gingen een mi nuut stilte te hou den bij wedstrij den van hun eerste elftal. VOETBAL Arjen Robben heeft Bayern München naar de koppositie van de Bundesli- ga geleid. Met een doelpunt en een assist was de aanvaller van grote waarde in de uitwedstrijd tegen FSV Mainz: 1-3. Op basis van een be ter doelsaldo heeft Bayern plek één overge nomen van RB Leipzig, dat van daag Schalke ontvangt. tr HOERA DERBY Het waren sportief donkere tijden in de Kuip. En dan kwam ook stadgenoot Sparta nog eens een mokerslag uitdelen. Feyenoord ging rus ten met een 2-0 voor sprong door goals van Johnny Jacobsen en Pierre Vermeulen (strafschop). Maar in het laatste halfuur ging werkelijk alles mis bij de formatie van Vaclav Jezek. „Die wedstrijd zal ik nooit vergeten", zegt Vreugde bij Loggie (voor) en Van Gaal na de 5-3 zege op Ajax (1981). David Loggie (59, fo to). „We speelden in lichtblauwe shirts van het merk Admiraal, vergelijkbaar met de tenues van Manches ter City. We voelden dat het een echte der by was, waarin alles mogelijk was. Adri van Tiggelen maakte de 2-1 en toen was Feye noord van slag." Feyenoorder André Stafleu liep in een sprintduel met Wout Holverda een spier- scheuring op en de spits sloeg snel gena deloos toe: 2-2. „En we voelden dat we ook konden winnen. In die tijd was het niet zo speciaal dat Sparta clubs uit de traditione le top 3 versloeg. Trai ner Barry Hughes zweepte de boel op en toen Ronald Leng- keek voor 2-3 zorgde, was de buit binnen." Loggie zelf schoot in de slotfase nog 2-4 binnen. Loggie: „Een hoogtepunt? Ik maak te er ook ooit drie te gen Ajax, dat telde ook hoor. Ik speelde samen met jongens als Louis van Gaal, Dick Advocaat en Dan ny Blind, het waren mooie tijden. Maar stadgenoot Feye noord in eigen huis verslaan na een 2-0 achterstand, dat is on vergetelijk." ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28