GORDON E 21 Als we niet snel wat doen aan de groeiende tweedeling in de maatschappij, kunnen er gekke dingen gebeuren. Kopstukken in de zakenwereld willen actie. is GUNTER e waarschu wing komt dit l keer niet van de I linkse politieke 'partijen in Ne derland, maar van gerenom meerde zakelijke instituten als ING, Delta Lloyd, KPMG en de Boston Consulting Group. Het viertal zette recent zijn handteke ning onder een rapport dat op zoek gaat naar de oorzaken voor de tweedeling in de maatschappij. „Als we onze welvaart niet beter verdelen, zal iedereen daar de ge volgen van merken", zegt Frans Blom, directeur van de Boston Consulting Group. De bedrijven handelen niet eens zozeer uit een moreel verantwoor- We moeten uitzoeken waar de weerzin tegen veranderingen door globalisering en vrije handel vandaan komt delijkheidsgevoel, eerder uit wel begrepen eigenbelang. De angst is dat buitengesloten burgers zich tegen economische groei en we reldhandel zullen keren. Daarmee zouden de bedrijven direct wor den geraakt. De hoofdconclusie van het onderzoek, dat door mensen van de Boston Consulting Group is uitge voerd, is dat de ongelijkheid de niet eens zozeer economisch van aard is. Inkomens en vermo gens zijn in Nederland, vergeleken met andere landen, behoorlijk evenwichtig verdeeld. Ongelijk heid in Nederland gaat volgens de onderzoekers over maatschappe lijke ongelijkheid. Zekerheden die voor hoogopgeleiden vanzelfspre kend zijn, zijn dat voor laagopge leiden helemaal niet. Mensen uit de lagere sociale klassen worden bijvoorbeeld minder oud dan ho ger opgeleide Nederlanders. Bo vendien worden ze ongezonder oud. De vorige maand aangekondigde verhoging van de aow-leeftijd met nog eens drie maanden, raakt laagopgeleiden daarom veel harder dan hoogopgeleiden. Tegelijkertijd zijn zij wel de groep die de flexi bele arbeid levert waar de BV Ne derland zo dankbaar van profi teert. Blom stelt dat een goed inzicht in de oorzaken van uitsluiting ook voor de politiek van groot belang is. „Te vaak bestaat de neiging om terug te vallen op oude stokpaard jes zoals nivelleren, of meer blauw op straat. Het risico daarvan is dat we jaren laten merken dat de echte problemen niet zijn opgelost." „Ik maak mij zorgen over een slui merend protectionisme, dat grote groepen mensen onze samenle ving willen afsluiten van de bui tenwereld. We moeten uitzoeken waar de weerzin tegen verande ringen door globalisering en vrije handel vandaan komt. Meestal wordt gezegd dat die weerzin ont staat doordat de winst van globali sering ongelijk wordt verdeeld. Maar als je naar de economische feiten kijkt, zie je dat de ongelijk heid in inkomen en vermogen re latief laag is en stabiel door de tijd heen. Maar het gevoel van onge lijkheid is er voor veel mensen wél, dus we moeten weten waar hem dat in zit." „Als mensen zich afkeren van groei en verandering, dan gaan ze tegenstemmen. Daarmee wordt de taart kleiner. Daar heeft iedereen last van. Bovendien wordt de taart ook niet gelijker door 'm kleiner te maken." „Internationale handel levert ons jaarlijks too tot 150 miljard euro extra export op. Het is belangrijk dat iedereen meedeelt in die groei. Maar veel mensen hebben het idee dat die flexibiliteit waarmee wij internationaal goed scoren door hen alleen wordt opgebracht. Wat heeft de arbeider daar zelf aan? Waarom moet de flexibiliteit al leen worden opgebracht door mensen die deze onzekerheid niet kunnen dragen? Daar komen dan nog andere onzeker makende ont wikkelingen bij, zoals migranten." Wat ook meespeelt is dat normen en waarden steeds ter discussie staan. Dat brengt mensen in verwarring „Mensen willen het dan anders. Hoe maakt niet uit, als het maar niet meer zo gaat als nu. Anders kan van alles zijn: Wilders, de SP, Beppe Grillo in Italië, Trump, de Brexit. Het zijn allemaal uitingen van dezelfde proteststem. „Wat ook meespeelt is dat nor men en waarden steeds ter discus sie staan. Als je je twijfels hebt bij abortus, als je homo's niet fantas tisch vindt en als je Zwarte Piet graag zwart ziet, dan is er direct iets fundamenteel mis met je. Dan zijn jouw normen en waarden ineens niet meer in orde. Dat brengt mensen in verwarring." „Radicale partijen zeggen dan din gen als: schaf het eigen risico in de zorg af. Ja, dat speelt goed in op die onzekerheid, het neemt misschien ook wel de woede weg, maar niet de oorzaak. Tegelijkertijd is het omhoog schroeven van het eigen risico ook iets wat voor hoogopge leide mensen makkelijk praten is. Maar laagopgeleiden, vaak mensen met zware banen en een ongezon dere levensstijl, beginnen vaak vanaf hun 50ste te kwakkelen. En dan horen ze dat ze steeds langer moeten doorwerken omdat de Ne derlander langer in goede gezond heid leeft. Dat ervaren zij niet zo. Zij zien mensen om zich heen on gezonder worden." „Mensen met vaste banen hebben in Nederland veel meer zekerhe den dan elders in Europa. Laat die mensen wat eerlijker meedelen in de flexibiliteit. Maak vast meer flex dan hoeft flex niet zo onzeker te zijn. En als flexibiliteit zo belang rijk is, waarom creëren we dan geen supersterk sociaal vangnet eronder, van twee tot misschien wel zes maanden?" „Dit is niet alleen een oproep aan de politiek. Ook als bedrijfsleven kunnen we dingen doen. In ge sprek gaan met onze eigen mensen bijvoorbeeld, over wat de voorde len van internationaal opereren zijn. Hoe de wereld eruit zou zien als we in een protectionistisch kli maat terechtkomen. Ook zouden bedrijven zelf kunnen bedenken dat ze hun kantinepersoneel mis schien niet moeten uitbesteden. Je wint er misschien wat geld mee, maar je vervreemdt ook een groep mensen van je bedrijf." In het Sinterklaas weekend voor maar 7,50 naar Sing! Ga naar destentor.nl/sing zaterdag 3 december 2016 PC 'We moeten nu echt iets doen aan de tweedeling' Sander van Mersbergen Sandra Phlippen Den Haag ZOUUt Waarom maakt u zich hier zo druk over? Waarom moet het bedrijfsleven dit weten? U stelt in het rapport dat de on zekerheid die mensen ervaren zeer ongelijk verdeeld is. Wat is daar het gevolg van? De vraag is: wat doe je eraan? Hoe geef je mensen meer zeker heid? Legt u de bal bij de politiek? VAN DE MAKERS VAN PRESENTEERT Exclusieve voorpremière UNIVERSAL Dé muzikale familiefilm van dit moment. In Sing maak je kennis met Buster Moon, een koalabeer die een zangcompetitie organiseert om zijn noodlijdende theater te redden. Tijdens het Sinterklaasweekend is er speciaal voor u een première op 4 december. In meer dan 60 bioscopen, dus ook bij u in de buurt, bewondert u als eerste Sing in 3D voor slechts 7,50 inclusief 3D bril!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21