Paul de Leeuw Hulphond hulpeloos Mee op huskyavontuur? 19 Oma pakte V de lepel, stak die in de mond en slikte de sambal door x- V: Actieve reis met 3-daagse huskysafari VOIGirRAVEL Deze theatertijger reist vier keer per week naar een stad om zijn toneelkunsten te to nen. Deze week Meppel, Emmen, Wageningen en Doetinchem. In elke plaats wordt gegeten wat de pot schaft. Dit keer komt dat van de afhaalchinees. Chinees is in ons toneelclubje een beetje het buitengesloten cu linaire kindje. We hebben het al zo vaak en zo veel gegeten. Maar nu hebben we toch weer eens ouderwets afgehaald. We staren in een bak bami. Die is gisteren waarschijnlijk al geserveerd in het restaurant en wordt nu mee gegeven als afhaalbami. Het eten is niet echt 'jammie' te noemen, zelfs niet met drie lepels 'sambal bij'. Ik heb dit overigens nog nooit een Chinees zelf horen zeggen. De directrice van het theater beaamt dat deze Chinees niet echt goed is, maar troost ons: het andere Chinese restaurant in de stad wordt ook steeds minder, want ze runnen er een snackbar bij. Ik krijg medelijden met de Chi nese keuken. Het was de eerste buitenlandse keuken die ik als kind proefde. Ik vond uit eten gaan een feest en dat is begonnen bij de Chinees in Ridderkerk. Elke zondag snel effe een foe yong hai of nasi rames en dan terug naar huis om Studio Sport te kijken. Natuurlijk gonsde het van de geruchten. Er gaat verse hond in. Vingers die de kok af hakt tijdens het snijden, worden als verloren beschouwd en belan den in welk gerecht dan ook. In China hebben ouderen geen zorg nodig; die verdwijnen in de koe loe yuk. Dit alles kon mij niet deren. Ik hoopte dat we dit ons hele leven op zondag zouden blijven doen. Ik heb weieens, uit angst dat het familie-uitje zou worden op geheven, een uitgedrukte peuk die ik vond in de nasi, zwijgend doorgeslikt. Mijn oma uit Zwolle namen we ook een keer mee naar de Chi nees. Ik was ervan overtuigd dat ze daar nog nooit zo'n restaurant hadden gezien. Dat ze zou probe ren haar kroepoek met mes en vork te eten. Toen oma een hap van de loempia nam, bood ik haar een grote eetlepel sambal aan. Oma pakte de lepel, stak die in de mond en slikte de sambal door. Ze had een vriendin die zelf sam bal maakte, dus niets was haar te pittig. „Jullie denken maar dat jullie in de Randstad alles beter weten!" En ze at verder. en gaat het overgebleven Chinese eten mee met een collega die kippen in de tuin heeft. De direc trice biedt ons koffie aan en zegt: „Jullie hadden ook sushi kunnen halen." We kijken haar aan. Eten ze in Meppel sushi? Beschaamd over mijn kortzich tigheid drink ik koffie. We spelen die avond de sterren van de he mel, krijgen de mooiste bloemen als dank en rijden gelukzalig terug naar het naïeve gebied dat de Randstad heet. 8-daagse Aurora- en Huskyweek In het uiterste noorden van Lapland domineert de wildernis en de traditionele Sami cultuur. Glijd op een huskyslee over de ijsvlakte van een meer en maak uw droomfoto van het noor derlicht! Of maak een tocht met een sneeuwscooter door de besneeuwde bossen en ontspan daarna heerlijk in de sauna. In Hotel Korpikartano leggen Anne en Timo u compleet in de watten. Net als de Sami trekt u rond op sledes met elk uw eigen husky team en verblijft u in een wilderniscabin. Bijkomen doet u in Hotel Riekonlinna, waar u napraat over de indrukwekkende belevenissen. iniuriby ouders erop toe te dit prachtige werk. jaar weduwe is. „Bij de kassa be taalt Djack voor me. Dan pakt de caissière het geld uit zijn bek. Ook thuis doet hij van alles. Hij helpt met aan- en uitkleden en met douchen. Hij wekt me op een vaste tijd. En als ik val, kan hij de alarmknop indrukken. Zonder hem ben ik nergens." Djack, een kruising van een labrador en een Australische shepherd, heeft een uitgebreide, kostbare opleiding gedaan. „Hij kan zijn werk niet doen als hij uit zijn concentratie wordt ge haald. Gelukkig weten veel mensen dat je een assistentie- hond niet moet aaien, maar over het effect van vuurwerk wordt onvoldoende nagedacht." Nadat kinderen onlangs rotjes naar Djack gooiden, kwam ze in actie. Trimbos kaartte het pro bleem aan in de buurtapp. Ze kreeg heel veel positieve reacties. Zo beloofden zien dat hun kroost niet vroeg tijdig met vuurwerk aan de slag gaat. „Veel mensen tonen begrip. Daar ben ik uiteraard heel blij mee." Een vuurwerkverbod zou de ultieme remedie zijn, maar daar is Trimbos niet op uit. „Het is mij wel een lief ding waard dat vuurwerk uitsluitend wordt af gestoken in de nacht van oud en nieuw. Die paar uurtjes overle ven Djack en ik wel." Trimbos hoopt met haar har tenkreet een breder publiek te bereiken. „Gehandicapten als ik hebben ook in december hun assistentiehond keihard nodig. Iets dergelijks geldt voor slecht zienden, die afhankelijk zijn van hun blindengeleidehond. Het is heel belangrijk dat ook zij met rust worden gelaten. Als een hond getraumatiseerd raakt door vuurwerk, kan het zijn dat hij moet worden afgekeurd voor „Djack is mijn assistentiehond", zegt Barbara Trimbos, die lijdt aan een neurologische aandoe ning en in een rolstoel zit. „Dankzij hem kan ik zelfstandig wonen. Djack doet alles voor mij. Maar als er vuurwerk in zijn om geving knalt, is hij volledig van zijn stuk. Van alles wat op gesis lijkt, kan hij overstuur raken." Djack kan heel veel. „In de supermarkt pakt hij op mijn aanwijzing producten uit de schappen", zegt de Capelse, die sinds vijf zaterdag 3 december 2016 GO Chinees Nu zitten we hier in het theater VAN REIZEN NAAR BELEVEN Nord Vuurwerkknallen drijven veel honden weer tot wanhoop. Barbara Trimbos voelt zich machteloos nu haar hulphond Djack dagenlang van streek is. „Gehandicapten als ik hebben ook in december hun assisten tiehond keihard nodig." Carel van der Velden Capelle aan den IJssel Reisinformatie: - Vertrek 28 januari, 11,18 februari en 4 maart 2017 Vanaf C 2.395 p.p. inclusief: - vluchten en transfers - verblijf in hotels en wilder niscabin o.b.v. volpension en logies ontbijt - aurora fotografie workshop - noorderlicht sneeuw- schoenwandeling en sneeuwscootersafari - 3-daagse huskysafari - bezoek rendierfarm, Siida museum en Northern Lapland Nature Center

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19