17 Geert Wilders ondermijnt de rechtsstaat. Dat zegt Geert Corstens, oud-president van de Hoge Raad. „Hij maakt stemming tegen de rechters. Dat is gevaarlijk." Hij moet beseffen dat hij niet hetzelfde kan zeggen als andere Nederlanders. Hij staat terecht als publiek figuur, als politicus houden dat ik oud-president van de Hoge Raad ben." „Tegen die medeburgers wil ik zeggen: verplaats je eens in de groep waar het over gaat. Stel je eens voor dat je zelf tot die minderheid zou behoren, die hier over de tong gaat. Dan denk je er, neem ik aan, toch anders over. Ik snap dat er mensen zijn die last hebben van minderheden. Daar moeten we met elkaar uitkomen, daar moeten we wat aan doen. Met integratie, misschien met een ander toe latingsbeleid. Dat is allemaal bespreekbaar. Maar we moeten als samenleving wel met elkaar in ge sprek blijven. En dat gesprek eindigt hier, met de woorden van Wilders. Want die zegt simpelweg: doe wat ik zeg, anders zullen jullie het merken." „Wij, rechters, zijn dan natuurlijk deel van de elite. Nou, dat idee werp ik verre van me. Ik zie mezelf helemaal niet als vertegenwoordiger van de elite. Hoor eens: als er één groep in Nederland is die met alle lagen van de samenleving in contact komt, dan zijn wij het. Rechters lossen je huurconflict op, ze bepalen of je te hard hebt gereden, of je fraude hebt gepleegd. De hele samenleving trekt aan ons voorbij. En ons dan bij de elite indelen: nee! Dan maak je stemming tegen rechters, dan plaats je ons ten onrechte in een hokje. Daarmee zet je de bijl aan de wortel van de rechtsstaat." De drie rechters die komende vrijdag het oordeel over Wilders zullen vellen, staan onder grote druk. Corstens denkt dat ze er wel tegen bestand zijn. „Ze hebben tot nu toe heel verstandig gehandeld door zich bijzonder rustig op te stellen, ook tegen over Wilders zelf. Ze hadden best iets kunnen zeg gen over die tweets van hem, bijvoorbeeld. Maar ik denk dat ze na het vorige Wilders-proces alles wil den doen om escalatie te voorkomen. Ze hebben het over zich heen laten komen en gewoon hun werk gedaan. Dit zijn ervaren rechters, die hebben een dikke huid ontwikkeld in de loop der jaren. Ze hebben geleerd het hoofd koel te houden. Zelfs in deze bijzondere zaak." „Die moeten begrijpen dat deze zaak niet tegen miljoenen Nederlanders wordt gevoerd, zoals Wil ders suggereert, maar louter en alleen tegen hem. Cruciaal is dat het vonnis goed wordt uitgelegd. We zijn daar als rechters nog niet altijd even be dreven in, al gaat het beter dan vroeger. Misschien moet je als rechter in zulke zaken wel durven aan schuiven bij een programma als Pauw, of RTL Late Night. Je moet natuurlijk uitkijken dat je niet ver zeild raakt in discussies over heel andere zaken, maar om in zo'n uitzonderlijke zaak nog eens extra goed uit te leggen waarom je een bepaald besluit hebt genomen. Dat kan helpen." „Zolang hij de principes van onze democratische rechtsstaat onderschrijft, in woord en gedrag, dan is het best. Als hij dat niet doet, dan hebben we een probleem. En dat is wel wat hij nu laat zien. Wat het risico dan is? Dat hij daarin nog verder gaat. Ik ga daar niet over speculeren - de verkiezingen zijn nog niet geweest. Maar enige mate van zorg is er natuurlijk wel. Dit wil ik benadrukken: het gaat mij hier dus niet om de standpunten van PW- stemmers. Met die medeburgers moeten we in ge sprek blijven. Ook al vinden ze ons 'de elite'. Ik wil mijn medeburgers niet verketteren, ze mogen die standpunten hebben en de rest van de samenle ving moet ook naar hen luisteren. Maar laten we met elkaar wél de grondbeginselen van de rechts staat blijven respecteren." zaterdag 3 december 2016 GO 'Wilders beschadigt onze rechters Wat is uw boodschap aan PVV-stemmers? Die hebben eindelijk een politicus die zegt wat zij al jaren denken, en vervolgens wordt die politicus daarvoor vervolgd. Wilders ziet deze zaak als een strijd tussen de elite en het volk, zei hij in de rechtbank. Wat als Wilders wordt veroordeeld? Veel Ne derlanders zullen zich óók veroordeeld voelen. De man die volgens u de rechtsstaat onder mijnt, kan binnenkort de verkiezingen winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17