16 Hij suggereerde in de de rechtbank dat de rechters hem allang hadden veroordeeld. Er is geen enkele aanleiding om dat te veronderstellen oen Geert Wilders vorige week het laatste woord uit sprak in de rechtszaak die te gen hem wordt gevoerd, keek Geert Corstens (Helvoirt, 1946) via zijn laptop mee. Er was van alles aan de rede van Wilders wat hem niet beviel - maar één passage sprong er uit. „De strijd van de elite tegen de bevolking zal door het volk gewonnen worden", zei Wilders. „Wij zullen winnen. Het Nederlandse volk zal winnen, en zich goed herinneren wie aan de goede kant van de geschiedenis stond." „Dat is zó stemmingmakend", zegt Corstens geïrriteerd. „Wat hij zegt is: als jullie niet doen wat ik wil, dan zul je door de geschiedenis worden ver oordeeld. Hij legt hier zo'n enorme claim op de rechters, hij beschadigt ze. Heel akelig." Zes jaar lang, tot 2014, was Geert Corstens presi dent van Nederlands hoogste rechtsorgaan: de Hoge Raad. In die periode stond Geert Wilders ook al eens voor de rechter, en ook toen was Cor stens kritisch op de houding van de PW-leider. Maar in de nu lopende strafzaak tegen Wilders, waarin de rechters komende vrijdag uitspraak doen, maakt de politicus het volgens Corstens nog bonter. „Neem die tweet waarin hij het over de nep-rechtbank heeft. De nep-rechtbank. Dat kün je niet zeggen. Deze man is politicus, hij is onder deel van ons parlementaire, democratische sys teem. Essentieel daarin is een onafhankelijke rechtspraak, die door de andere machten wordt ge respecteerd. Wilders haalt dat gewoon onderuit. Hij suggereerde in de rechtbank dat de rechters hem allang hadden veroordeeld, dat ze niet onaf hankelijk waren. Daarmee tast hij hun integriteit aan. Dat is fout. Er is ook geen enkele aanleiding om dat te veronderstellen." „De essentie van rechter zijn is: je eigen opvattin gen terzijde schuiven, niet vooringenomen zijn, onpartijdig oordelen. Natüürlijk hebben rechters een mening, ze zijn mensen. Maar de kern van dit werk is dat je die mening van je afschudt als je in functie bent. Door voor een miljoenenpubliek te veronderstellen dat deze rechters dat niet kunnen, dat de rechtspraak in dit land niet onpartijdig is, ondermijnt Wilders de rechtsstaat. We moeten het ook nog maar eens zien, hoe deze zaak afloopt. De slimste deskundigen verschillen erover van mening. Het is een ingewikkelde zaak: belediging is al een vaag begrip, een bevolkingsgroep ook. De wet is niet ondubbelzinnig, daarom is dit ook zo'n ingewikkelde zaak. Het is niet zwart-wit, hoe graag Wilders dat ook wil doen geloven." Nog zo'n uitspraak die Wilders vorige week tegen de rechtbank deed: „Als u mij veroordeelt, veroor deelt u half Nederland. En heel veel Nederlanders zullen dan het laatste stukje vertrouwen in de rechtsstaat dat ze nog hebben, verliezen." Corstens: „Daarmee maakt hij stemming tegen de rechters. Hij legt een enorme druk op ze, en roept op tot wantrouwen jegens de rechtsstaat. Dat is verkeerd." „Hij moet beseffen dat hij niet hetzelfde kan zeg gen als andere Nederlanders. Hij staat terecht als publiek figuur, als politicus. Kijk, als je privé iets zegt over Marokkanen, of Joden, of welke groep dan ook, dan is dat iets anders dan wanneer hij dat als politicus in het openbaar doet. Dan heeft zo'n uitspraak een heel andere betekenis. Als ik in het openbaar iets zeg, heb ik er ook rekening mee te zaterdag 3 december 2016 Peter Groenendijk Amsterdam Uit onderzoek blijkt dat verreweg de meeste rechters D66 stemmen. Zo onafhankelijk is dat niet. Geert Corstens: „Ik zie mezelf hele maal niet als verte genwoordiger van de elite." FOTO PIM RAS Maar Wilders heeft gelijk: hij spreekt namens miljoenen Nederlanders die hetzelfde vinden als hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16