Dorpsraden voelen zich genegeerd en gepasseerd door de gemeente Sluis II Grond Zoutedijk II Kloosterzande goedkoper 7 TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN PIETER DE BODTA Kunstenaar Pieter de Bodt had vast genoten van het uitzicht op de hoogste verdieping van het Terneuzense stadhuis Een regenboog ver scheen gistermiddag boven de Wester- schelde, vlak nadat de expositie van het werk van De Bodt in de Passerelle in het stadhuis werd geopend. Een mooi decor voor de expressionistische schilder die zijn hele leven met olieverf en licht speelde. De datum van 2 december was ook al geen toevallige: het was de honderdste geboortedag van De Bodt. Hoewel de kunstenaar meer dan dertig jaar geleden vertrok uit de streek en al weer drie jaar dood is, is Terneuzen hem nooit verge ten. „Als zijn naam valt, lichten de ogen van veel oud-cursisten nog steeds op", weet Jaap Clement, do cent van Toonbeeld. Zo'n geliefde, authentieke, ei genzinnige leraar; daar was Jaap Clement in het begin wel een beetje jaloers op. Clement volgde De Bodt begin jaren tachtig op toen die met pensioen ging en en kele jaren later naar 'de bewoonde wereld' in Brabant verhuisde. „Het was soms best een beetje schipperen. Pieter de Bodt had zijn leerlingen altijd vrij gelaten, zijn aanpak was gericht op persoon lijke vrijheid. Dat wrong wel eens met de aanpak van het Zeeuwse Instituut voor Kunstzinnige Vor ming. De leerlingen waren niet gewend om met groepsopdrach- ten te werken." De Bodt kwam in 1961 vanuit het drukke, lawaaierige Den Haag naar een arbeidershuisje op 'De Hoogte', net buiten Zaamslag. Om in zijn levensonderhoud te voor zien, begon hij met lesgeven. Aan- Pieter de Bodt had zijn leerlingen altijd vrij gelaten vankelijk in het atelier aan zijn huis, later in een onbewoonbaar verklaard frietkot aan de Steen- kamplaan. Weer later verhuisden de leerlingen naar de Blokken. Hier werd de basis gelegd voor het huidige Toonbeeld. De Bodt bracht de kunst naar het cul- tuurarme Zeeuws-Vlaanderen, wordt wel gezegd. Het eindeloze, vlakke landschap en de fraaie luchten en gehuchten boeiden hem mateloos. Maar De Bodt was gek genoeg geen buiten schilder. Peter Thoben van museum Kempenland: „Hij dronk zich maandenlang visueel in." Ernest Joachim: „Hij absorbeerde het landschap en nam het in zich op. Als Pieter de Bodt de flow had, en dat heb ik niet vaak mee gemaakt, maakte hij zeven, acht schilderijen achter elkaar." Dochter Saskia de Bodt, nu kunsthistorica, bracht een deel van de werken terug naar Terneu zen. Of de schilder zelf blij zou zijn met de expositie, betwijfelt ze. In 1981 wees hij een aanbod van B en W voor een overzichtsten toonstelling af. 'U heeft geen idee hoeveel werk dat is. De mensen komen maar naar Zaamslag!' ERNESTJOACHIM „Met mijn brommertje ging ik elke week vanuit Oostburg naar het atelier van Pieter de Bodt. Hij zat dan in een stoel, te wachten, om mij advies en technische informatie te ge ven. Er hing een meditatieve sfeer in zijn huisje midden in het land. Meestal zei hij niet veel en liet hij mij m'n gang gaan. Enkel door zijn aanwe zigheid wist je wat hij be doelde. Ik wilde meer en daarom ben ik naar de kunst academie gegaan." BERT BEGIJN „Ik was nog maar tien jaar toen ik bij Pieter de Bodt kwam. Omdat ik de jongste was en de lessen in oud-Java vaak tot laat duurden, mocht ik op zater dagochtend naar zijn atelier komen. Ik vond het er heerlijk: al die rekstokjes met pijpen en grote vazen met penselen. Ik moest van hem luciferdoosjes en eieren schilderen, maar daar vond ik niets aan. Het laatste half uur was vrij teke nen. Donkere kleuren, daar houd ik ook van." Het wordt in principe goedkoper om grond te kopen in nieuwbouw project Zoutedijk II in Klooster zande. Hulst gaat onderscheid ma ken in bouw- en tuingrond. Bouw grond kost 130 euro per vierkante meter, tuingrond 50 euro, exclusief btw. De leden van de commissie Ruimte schaarden zich donderdag avond unaniem achter dat plan van het college. Het project heeft dringend be hoefte aan een opkikker. In zes jaar tijd zijn slechts zes van 28 vrije bouwkavels verkocht en vijf van de dertien kavels voor twee-onder- een-kapwoningen. Met de aanpas sing wordt het voor geïnteresseer den feitelijk dus goedkoper om grond te kopen. Volgens wethouder Adri Totté heeft het plan al effect, sinds het is aangekondigd. „Er zijn al wat opties genomen." De commissieleden gaven de wethouder donderdag vrijwel una niem een dikke pluim voor het idee. Ronnie Roctus (Algemeen Be lang Groot Hulst) gaf wel aan dat het tijd wordt voor een marketing campagne rond Zoutedijk II. Vol gens René van Domburg van Pro gressief Hulst zou het trucje niet eerlijk zijn voor mensen die al aan de Zoutedijk wonen en de volle mep hebben betaald. Na een onderzoek, enquête en een evaluatie concludeert het Sluise college dat er geen reden is om het verbod op tweede woningen op nieuw in te voeren. Tot eind 2013 kende de gemeente Sluis een 'tweede woningverordening' waarin stond dat het in delen van de gemeente verboden was om een huis als tweede woning te ge bruiken. Er zijn, volgens het on derzoek, echter nog genoeg betaal bare huizen, waardoor een verbod niet nodig is. Uit de lucht Voor de dorpsraden komt het voorstel uit de lucht vallen. Ze voe len zich gepasseerd en genegeerd. „We zouden geïnformeerd wor den over de enquête, dat is niet ge beurd", zegt Hans van de Geer van dorpsraad Groede. „Terwijl we op merkingen hadden over de kwali teit en de verspreiding." Ook schrijven de raden in een brief aan de gemeenteraad dat ze niet seri eus betrokken waren bij de evalu atie. 'Het begint er steeds sterker op te lijken dat de uitkomst van de evaluatie al op voorhand vaststaat en inmenging van burgers totaal niet gewenst is' schrijven ze on omwonden. De dorpsraden spreken ko mende woensdag ook in tijdens de commissievergadering waarin het voorstel wordt besproken. Op donderdag 22 december neemt de gemeenteraad een besluit. zaterdag 3 december 2016 Terneuzen vergeet De Bodt niet Saskia de Bodt stelde werk van haar vader beschikbaar voor de tentoonstelling in het Terneuzense stadhuis, fotos peter nicolai Pascalle Cappetti -Jaap Clement, Toonbeeld Bob Maes Kloosterzande De dorpsraden van Groede, Cadzand en Zuidzande leggen zich niet zomaar neer bij het voorstel van het college van B en W om het verbod op tweede woningen in de gemeente Sluis niet opnieuw in te voeren. Ze willen dat de besluitvorming wordt opgeschort tot ze zijn bij gepraat én gehoord. Sophie Stockman Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 155