Meer onderwijs levert veel op 'Zeeuwse Lagune is in strijd met regels' De liefde is eeuwig, alleen de partners wisselen 'W Kinderen uit Calais welkom in Vlissingen Vriendenboekje 2 TROUWEN EN SCHEIDEN ZEEUWSE Commentaar De gewenste uitbreiding van het hoger onderwijs in Zeeland zou de economie een forse duw vooruit geven. Dat is de uit komst van onderzoek van ZB Planbureau in opdracht van de gemeente Middelburg. De onderzoekers kijken naar de situatie in 2022/2023. Een bèta college, een technisch zusje van het University College Roosevelt, zou dan een kleine zeshonderd studenten kunnen hebben. De uit gebreide Delta Academy van de HZ University of Applied Sciences twaalfhonderd studenten. Als economische impuls telt dat op tot 23 miljoen euro per jaar, vergelijkbaar met 280 banen. Dat klinkt heel mooi. Het is precies wat Zeeland nodig heeft. De onderzoeksresultaten komen op een goed moment. Zeeland heeft al enige tijd de belangstelling van Den Haag. Niet alleen van wege de onzekere toekomst van het energiebedrijf Delta en de kern centrale Borssele, maar ook door de aanbevelingen van de commis sie-Balkenende. Die adviseert te investeren in onderwijs dat beter aansluit bij het regionale bedrijfsleven. De SGP-fractie in de Tweede Kamer is al op zoek naar politieke steun om geld uit de onderwijsbe groting aan Zeeland toe te kennen. Vanuit Den Haag gezien is het misschien een beetje vreemd om nieuw onderwijs op te tuigen in een uithoek van Nederland. Maar het University College Roosevelt bewijst dat dit prima kan. De keuze voor vestiging in een provinciestad pakt goed uit. Het levert uitste kend onderwijs op in een prettige cultuur en het draagt sterk bij aan de leefbaarheid en de vitaliteit. Zo kan het ook gaan met een bètacol lege en met de Delta Academy. Hoe Den Haag oordeelt over de urgentie van extra geld voor Zee land is nog niet duidelijk. Maar over het nuttige effect van zo'n inves tering kan na dit onderzoek geen twijfel meer bestaan. Schets van gunstige effecten bètacollege en Delta Academy komt op een goed moment Volgens Bescherm de Kust, de coa litie waarin de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMf), Natuurmonumen ten en Het Zeeuwse Landschap zijn vertegenwoordigd, is het uitgeslo ten dat het eiland er komt. Het vakantie-eiland van 31.000 vierkante meter (met onder meer een hotel met 44 kamers, 20 vrij staande woningen, 48 appartemen ten. 20 penthouses en een restau rant) is volgens Bescherm de Kust in strijd met de Verordening Ruimte Provincie Zeeland. Die ver ordening is in maart van dit jaar nog aangepast. Toen is er onder meer een tekst toegevoegd die nieuwe bestemmingen verbiedt die de landschappelijke waarde van een gebied 'significant' aantasten. Dat is, naar de overtuiging van Be scherm de Kust, bij Zeeuwse La gune van toepassing. De gemeenteraad van Noord-Be veland praat volgende week don derdag opnieuw over het plan. De provincie wil pas reageren als het plan bij haar wordt ingediend. De Zeeuwse natuur- en milieu organisaties wijzen de Noord-Be- velandse raadsleden en het college in een brief op de 'juridische blok kade' en roepen hen op pas op de plaats te maken. ZMf-woordvoer- der Thom van Riet dringt er vooral op aan te wachten tot de Kustvisie voor Zeeland gereed is. Daar wordt met vele partijen hard aan gewerkt. „Binnen enkele weken kunnen we een concepttekst op tafel leggen", zegt Van Riet. ALMANAK We hebben ze allemaal gehad en we hebben er allemaal in ge schreven. Vriendenboekjes. Daar mocht je in zetten wat je favoriete eten, kleur en dier was. Als iemand vroeg: 'wil je in mijn boekje schrijven', zei je 'ja'. De Hulsterse stofte onlangs haarvriendenboekje af. Ze wist dat haar zus erin had geschreven en met een lach op haar gezicht bladerde ze naar de juiste pagina. Wat voor liefs had haar zus ge schreven? De lach verdween rap. Na de vraag 'wat is je leukste herinne ring aan mij' stond er: 'Ik pas'. Schoenmaatjes bij De Oude Vaart Bijeenkomst over wonen anno 2060 Gratis naar MusicAnto Mindfulness Stilteweekend Je bent er niet mee bezig op je trouwdag, maar toch stranden steeds meer huwelijken. Stellen zetten er op jonge leeftijd een punt achter. In Zeeland stranden elk jaar onge veer 750 huwelijken. Dat komt neer op twee echtscheidingen per dag. Huwelijken zijn de afgelopen de cennia steeds minder stabiel ge worden, meldde het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) giste ren. In 1971 eindigde nog 12 procent van de echtverbintenissen in een scheiding. Inmiddels is dat opgelo pen tot bijna 40 procent. Meer ge trouwde stellen blijken op jonge leeftijd uit elkaar te gaan. In het eerste kwartaal van 2017 komt het CBS met nieuwe regio nale cijfers. De meest recente gege vens dateren inmiddels van 2013. Afgezet tegen het totaalaantal ge trouwden zijn er in Zeeland relatief weinig scheidingen in vergelijking met andere provincies. De meeste echtscheidingen zijn naar verhou ding in Flevoland, de minste in Overijssel. Binnen Zeeland liepen in de pe riode 2010-2013 in de gemeente Vlissingen verhoudingsgewijs de meeste huwelijken op de klippen. Ook in Goes, Noord-Beveland en Terneuzen zijn het er relatief veel. In Veere, Reimerswaal, Kapelle en Tholen blijft men het vaakst bij el kaar. Op 1 januari 2016 leefden in Zee land bijna 30.000 gescheiden men sen, ruim 3000 meer dan vijf jaar eerder. Meer dan 170.000 Zeeuwen wa ren getrouwd. Gemiddeld worden in de provincie zo'n 1500 huwelij ken per jaar gesloten. WW k re hebben net weer een klant voor de derde keer hier gehad. Ze heeft al haar trouwjurken bij ons gekocht. Ze zei: 'De eerste keer móest ik trouwen. De tweede keer was ik zó Eigen blij dat ik weer iemand had - dat ging te snel. En nü, bij de derde keer, heb ik de ware gevonden.' De categorie halverwege de vijftig komt vaak voor de tweede ronde. De trouwjurk hoort bij de droom. Onze stagiaires mogen op de laat ste dag van hun stage altijd een trouwjurk aandoen. Quincy, die hier nu stage loopt, is 17. Ze heeft een jaar verkering en hoopt met hem te trouwen - ze heeft haar jurk al uitgezocht. Niemand die hier voor de eerste keer een jurk uitzoekt, denkt dat het voorbij gaat. Als ze hier komen, zitten ze op de roze wolk. Later krijgen we dan de foto's van de eerste baby, of ze komen hem laten zien. Onze jongste bruid was 17, de oudste 74. Dat was zó leuk! Een weduwe die haar jeugdliefde terugvond." Staatssecretaris Klaas Dijkhoff kan een Vlissingse brief verwachten. Twee weken geleden staakten de stemmen bij de motie in de ge meenteraad. Van de 27 raadsleden waren en drie ziek. De hoofdelijke stemming waar Coen van Dalen (CU) om vroeg mondde daardoor uit in een impasse: twaalf tegen twaalf. Donderdag waren er twee van de 27 ziek. Het inmiddels her stelde D66-fractielid Pieter van Eek tipte de balans naar de voorstem mers: dertien versus twaalf. De ge zamenlijke indieners van de mo tie: PvdA, Christenunie, SP en D66 kregen steun van het CDA en POV. LPV, PSR en VVD stemden tegen. Het is slechts symboolpolitiek en als de staatssecretaris opvang nodig had, moest hij het maar komen vra gen, stelde de LPV. Verhage bena drukte dat de vluchtelingenkinde ren ook Nederland aangaan. In de Franse noodkampen zouden ze niet veilig zijn. „Ik wilde hier graag ho ren dat solidariteit nog bestaat." zaterdag 3 december 2016 n Volgens natuur- en milieuorgani saties is het omstreden plan Zeeuwse Lagune voor bebou wing in het Veerse Meer in strijd met een verordening van de pro vincie. Zij spreken daarom van een 'doodlopende weg'. Rolf Bosboom Veere Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Basisschool De Oude Vaart aan de Tamarinde straat in Terneuzen is woensdag inleverpunt van cadeauschoenendo zen voor Edukans Schoenmaatjes, ledereen kan een - eventueel ver sierde - schoenendoos vullen met schoolspulle tjes en klein speelgoed. Die gaan naar kinderen in arme landen. Inleveren kan tussen 12.00 en 14.00 uur. Meer informa tie op edukans.nl/ schoenmaatjes. .v CADZAND-BAD Willem Behr (foto) houdt vanavond een themabij eenkomst over 'Wonen tussen Zwin en Schelde anno 2060' in zijn filoso fiecafé De Ouverture aan Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad. De bij eenkomst is onderdeel van het project Nieuw Babyion 3, waarin een toekomstvisie voor de streek wordt opgesteld. Er is een lezing door MAS Architecten. De aanvang is om 19.30 uur. KLOOSTERZANDE Muziekgroep MusicAnto uit Kloosterzande geeft vijftig kaarten weg aan gehandicapten voor een jubileumshow op zater dag 4 februari in De Halle in Axel. De begeleider van die persoon betaalt wel een kaart a 10 euro. Wie in aanmerking wil komen, kan mailen naar mckieboom@zeeland- net.nl of bellen naar 0114 682421. 8 maandagavonden start: 16 januari 2017 10-11-12 maart 2017 Joke de Vrieze psychosociaal therapeut Gapinge, tel. 06-22868392 www.meditatiezeeland.nl 'Ja ik wil' is Rolf Bosboom Ondine van der Vleuten Vlissingen Vlissingen is bereid kinderen op te nemen uit het ontruimde vluchtelingenkamp in Calais. De motie van initiatiefneemster Els Verhage (GL) haalde donderdag in de gemeenteraad een nipte meerderheid. Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 153