II II Ergernis over onderhoud van groen in Tholen Goes hoopt op hulp ambassades bij het themajaar over Azië De verdronken stad komt tot leven in expositie Oosterscheldemusem 7 Op het eerste gezicht is het een oud stukje hout. Wie beter kijkt, ziet dat het een speelgoedbootje is. Een kogge om precies te zijn", zegt Cees de Vries, samensteller van de nieuwe permanente ex positie over Reimers waal in het Oosterscheldemuseum in Yerseke. Ooit speelde een kind met het bootje in wat de derde stad van Zeeland was. Het meer dan vijf eeu wen oude stuk speelgoed is één van de favoriete stukken van De Vries. Het waren namelijk dit type boot jes die de Middeleeuwse stad haar welvaart gaf. Door de gunstige lig ging aan de Oosterschelde was Rei merswaal een belangrijke haven stad. Vooral in meekrap, een rode kleurstof die toen overal in de om geving werd verbouwd, werd veel gehandeld. Stukjes van de meekrapwortel liggen in een vitrine naast het speelgoedbootje. Draden witte en rood gekleurde wol laten zien wat een meekrapbad voor gevolgen had. Hoe dat in de late Middeleeuwen in z'n werk ging, wordt voor de bezoe ker ook meteen duidelijk. Achter de uitgestalde voorwerpen zwoegen vrouwen boven een ton waarin de wol werd geverfd. Ook bij de geëx poseerde vondsten uit het Verdron ken land van Zuid-Beveland, zoals potten, munten, schoeisel en knik kers en heeft De Vries toepasselijke schoolprenten en fragmenten van schilderijen gezocht. „Kijk, deze arme sloebers eten. Het bord hier in de vitrine lijkt behoorlijk op het bord bij hen op tafel. Het kind moest staan aan tafel, daar hadden ze geen stoel voor." Aan de hand van thema's zoals onderwijs, bestuur en rechtspraak Kinderen leren te weinig over de vaderlandse geschiedenis krijgt de bezoeker van de expositie een aardig beeld van het dagelijks leven in Reimerswaal. De Vries be steedt in de expositie ook aandacht aan hoe de eerste nederzettingen in Zeeland tot stand kwamen. Uiter aard komt ook de ondergang van de stad, een ongelukkige combinatie van stormvloeden en de door de be stuurders verwaarloosde dijken, aan bod. De Vries, een gepensioneerde ju rist die sinds 1999 in Rilland woont, is de afgelopen twee jaar intensief bezig geweest met de samenstel ling van de expositie. Alle informa tie die hij boven water haalde over Reimerswaal, heeft hij in een boek gebundeld. „Ik heb het geschreven voor het niveau van groep 8, kinde ren leren tegenwoordig veel te wei nig over de vaderlandse geschiede nis op school. Gelukkig heeft de ge meente Reimerswaal al honderd boekjes afgenomen, die worden verspreid over de scholen." Niet alleen Cees, maar ook zijn Kijk, deze arme sloebers eten, het bord in de vitrine lijkt op dat van hen vrouw Ineke de Vries stak heel wat uren in de expositie. Zij schilderde drie bekende werken van de ver maarde kunstschilder Marinus van Reymerswale -de bekendste inwo ner van de stad- na. „Voor De roe ping van Mattheüs moet je eigenlijk naar het Museum voor Schone kunsten in Gent, maar nu kun je er hier ook een goede indruk van krij gen." Ook de blikvanger van de ruimte, een enorme maquette van Reimerswaal, mag niet onbenoemd blijven. „Leo Pekaar, Adri de Koeijer en Bram Vercouteren hebben er an derhalf jaar aan gewerkt. Alle be langrijke bouwwerken lichten met een druk op de knop op." Het boek van Cees de Vries en de expositie worden vrijdag 9 decem ber officieel geopend. Zaterdag vanaf 13.00 uur is de publieksope- ning. Raadslid Han van 't Hof (ABT) neemt wethouder Jan Harmsen (CU) binnenkort mee voor een rondje Tholen. Hij wil laten zien hoe slecht de openbare ruimte er op sommige plekken uitziet. Van 't Hof deed onlangs al zijn beklag over het welig tierende on kruid op straten en trottoirs. Door de nieuwe manier van onkruidbe- strijding (chemische middelen mo gen niet meer) blijft er veel staan. Ook het hoge riet in het water bij Maartenshof is hem een doorn in het oog. Maar er zijn volgens de ABT'er meer ergernissen, ook bij inwoners. Als voorbeeld noemt hij de Tienhoven in Sint-Annaland, waar grote boomwortels stoepte gels omhoog drukken. Volgens Van 't Hof treedt de gemeente vaak niet adequaat op bij meldingen. „Hoe gaan we dit voor eens en altijd op lossen, zodat ik er niet steeds over hoef te beginnen?", vroeg hij deze week aan de wethouder. Volgens Harmsen komt de ge meente echt wel in actie als er klachten zijn. Recent zouden onder meer bomen zijn vervangen of ge snoeid en werden tegels recht ge legd. De uitnodiging om een rondje te maken, nam hij van harte aan. Ambassadeur Jonghyun Choe van Zuid-Korea kwam onlangs naar Goes om te praten over een moge lijke Koreaanse bijdrage aan het themajaar. „We hebben bijna drie uur zitten praten", stelt Verhulst. „Pas op het laatst ging het over het themajaar. Er werd ons aangera den om een maximale aanvraag te doen, dan zien we wel wat er van overblijft. Koreanen vinden het schijnbaar onbeleefd als je klein begint en steeds nieuwe dingen vraagt." Koreaanse week Er ligt een idee voor een Koreaanse week, waarin onder meer de pro ducten uit het land centraal staan. Ook is gesproken over de moge lijke uitwisseling van een gezel schap. Goes hoopt ook de hoogste vertegenwoordigers van Japan en Indonesië enthousiast te maken voor het Aziëjaar. De ambassadeur uit het land van de rijzende zon komt binnenkort langs. Om in contact te komen met al deze mensen heeft Verhulst de ambassadeur van Litouwen inge zet. Die kent hij vanwege de ste denband met Panevezys. „Je moet haast wel zo'n ingang hebben", stelt Verhulst. „Als je enkel een brief schrijft, weet je dat die on deraan de stapel belandt." Het Aziëjaar wordt het derde Goese themajaar. In 2009 en 2013 stonden respectievelijk Afrika en Latijns-Amerika centraal. Er komt volgend jaar in elk geval weer een groot openluchtspektakel. zaterdag 3 december 2016 Een reis door oud Reimerswaal Joeri Wisse aan, de kleurstof waar Reimerswaal handel in dreef, foto johan van der hbjden Expositiesamensteller Cees de - Cees de Vries, expositie Vries wijst meekrapkleurige wol aa - Cees de Vries, expositie Rob Paardekam Tholen Goes wil van het jaar 2017 het Aziëjaar maken. Wie kun je dan beter om hulp vragen dan de mensen uit dat continent zelf? Burgemeester René Verhulst hoopt dat de ambassades van Zuid-Korea, Japan en Indonesië hun steentje willen bijdragen. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 142