Een vakken oogh Een leeuwen hert Een juffers hant Een valkenoog, een leeuwenhart en juffers hand 'Het beste stuk huis raad, is een goed wijf' 'Kinderen zijn hinderen' Moraalridder Jacob Cats 7 SPREUKEN MOOISTE CITAAT KOMT OP NIEUWE KADEMUUR Veel inwoners kunnen hem citeren: de 17e- eeuwse dichter en staatsman Jacob Cats. Hij kwam in Brouwershaven ter wereld. Cats noemt drie eigenschappen die chirurg moet hebben Beetje grof maar uiteindelijk wel een compliment Mijn vader zei dit als hij vergat dat hij zelf ooit kind was Al draagt de aap een gouden ring, het blijft een lelijk ding', 'Als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan' en 'Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt hem wel.' Nog dagelijks bezigen we de mora liserende spreuken van Vadertje Cats. Brouwershaven is er trots op dat de rye-eeuwse dichter en staats man aan de huidige Noorddijk- straat 7 werd geboren. De stadsraad begon deze week aan het schrijven van een visie, die gaat leiden tot sloop van het lelijke en herstel van het mooie. Histori sche zaken worden uitgelicht. Als de kademuur van de Haven Zuid zijde wordt opgeknapt, mag daarop van de stadsraad een spreuk van Ja cob Cats komen te staan. Inwoners mogen suggesties doen. De PZC trok gisteren Brouwers haven in en vroeg de mensen of zij de dichter kunnen citeren. Onge veer de helft van de ondervraagden kan dat. r® jfT „Niet gek hé, voor iemand die pas drie jaar in Brouwershaven woont." Maar Dirk Leering is eerlijk genoeg om toe te geven dat hij dit citaat heeft gelezen in de wachtkamer van de huisart senpost. „Scherp zicht, moed en een zachte hand. Het zijn de drie eigenschappen die een chirurg vol gens Cats moet hebben. Ik vind het goed dat er wat aandacht voor deze staatsman is. Het gaat tenslotte om onze geschiedenis." Tine Balvers barst in lachen uit: „Ha, ha. Nou, het is toch ook zo. Beetje grof gezegd, maar uitein delijk toch wel een compliment." Balvers noemt spontaan de spreuken die an deren ook al noemden. Die van het huisraad krijgt ze daarom aangereikt. „De vrouw zorgt toch voor alles. En dan wil ze nog in het schoolbestuur en een baan, want we moeten zelfstandig zijn. Maar ik denk niet dat deze spreuk op de kademuur komt." „Op een of andere manier is dit citaat me altijd bijgebleven", glimlacht Niek van der Wekken, terwijl hij met boodschappen naar zijn auto loopt. „Ik denk dat mijn vader dat vaak zei. En dan vooral op momenten dat hij vergat dat hij zelf ook ooit kind is geweest." Van der Wekken staat niet achter deze bekend ste spreuk van Jacob Cats. „Nee, ik houd van mijn kinderen, al kunnen ze inderdaad wel eens hinderlijk zijn." De Brouwenaar heeft drie kinderen en - 'heel belangrijk' - één kleinkind. TREFWOORD zaterdag 3 december 2016 Vadertje Cats leeft nog in Brouw Ton van den Nouweland Brouwershaven r- - Dirk Leering (68) -Tine Balvers (68) - Niek van der Wekken (47) BROUWERSHAVEN Het was geen vrolijke man, Jacob Cats (1577-1660). Als volge ling van Calvijn bewaakte hij de strenge gezinsmoraal. Va dertje Cats bezocht de La tijnse school in Zierikzee en ging rechten studeren in Lei den. Jacob trouwde een rijke vrouw, Elisabeth van Valken burg uit Antwerpen. Als advo caat in Middelburg raakte hij betrokken bij de politiek. Hij zou het schoppen tot raads pensionaris van Holland. De dichter/staatsman overleed in Den Haag in de huidige ambtswoning van de minister president: het Catshuis. Het beeld van Jacob Cats in Brouwershaven. FOTO DIRK-JAN GJELTEM A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 131