Ga je voor je geluk of voor je gelijk? ti DAVID ARJAN O Al het leren zit juist in wat we nog niet weten David en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. tUd Ziet een olifant eruit als een muur of als een slang? In een beroemd Indi aas verhaal lopen zes blinde mannen tegen een olifant aan. En allemaal ontdekken ze een ander stukje van het dier. De ene blinde voelt de staart van de olifant en beweert dat de olifant lang, dun en flexibel is. Een andere blinde voelt de harde buik en omschrijft de olifant als een onbe weeglijke muur. Zo voelen ze alle zes een ander deel, van poot tot slagtand - en alle zes omschrijven ze de olifant als iets totaal anders. In hun gesprek daarna over wat een olifant is, worden ze het nooit met elkaar eens. Het is een mooi en nog altijd actueel verhaal over hoe moeilijk het is om de hele waarheid te kennen. We baseren alles wat we denken en geloven alleen maar op dat stukje informatie dat we hebben. De mogelijkheid dat een ander ook gelijk kan hebben, vinden we vaak maar ingewikkeld. Wat dit verhaal zo interessant maakt, is dat er in werkelijkheid iets anders aan de hand is. Het is niet zo dat de blinden alle zes een beetje gelijk hebben. Het is eigenlijk zo, dat ze alle zes géén gelijk hebben. En dat komt niet doordat ze blind zijn of doordat ze toevallig tegen de staart of de poot aanlopen, maar dat komt hierdoor: ze stoppen te snel met onderzoeken. Wanneer ze de moeite hadden genomen om iets verder te voelen dan die staart of die poot, hadden ze de rest van de olifant ontdekt. Het dier staat voor hun neus! Het probleem zit 'm niet in perspectief, of in verschil van inzicht. Het pro bleem zit 'm in een gebrek aan nieuwsgierigheid. Nie mand wil blijkbaar écht weten hoe die olifant er nou eigen lijk uitziet. Het is fijner om je in te graven in je eigen gelijk, dan om even verder te kijken. Misschien herken je zo'n situatie ook in je eigen leven. Omdat het verleide lijk is om je te omringen met mensen die het met je eens zijn. Of om kranten te lezen die hetzelfde zeggen als jij. Of om op Facebook vooral dc pagina's te liken die jouw mening verkondigen. Wanneer dat aan dc hand is, stopt het leren. Al het leren zit juist in wat we nog niet weten. Dus ga dit weekend eens op zoek naar dingen waar je het niet mee eens bent. Dat kan over Zwarte Piet gaan of over economie, maar ook over waarom je partner de dingen thuis doet zoals die ze doet. En probeer het volledig te begrijpen. Want op die plek ken zit de grootste groei. Nieuwsgierigheid is misschien wel onze krachtigste drijfveer, omdat het leidt naar die unieke menselijke eigenschap: inlevingsvermogen. magazine@persgroep.nl 62 zaterdag 3 december 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 126