Ambtenaren leren voor 4 ton over hun chakra's ■dS* Terrorist krijgt aanmaning voor betalen van zijn boete 12 Ons zomeraanbod 2017 is boekbaar! Van Raak heeft schriftelijke Kamer vragen gesteld over het cursusbe- leid van de gemeente. Hij maakt er onbedoeld bijna een conference van met vragen als: 'Hoe denkt u dat de cursus 'Je lichaam, de basis van het werk', over 'chakra's en segmenten', de dienstverlening aan burgers gaat verbeteren?' En: 'Hoe denkt u dat de cursus 'Overgave, vertrouwen en subtiele energie', over de verbin ding tussen 'wortel- en krooncha- kra', gaat zorgen voor voldoende agenten op straat?' Of deze: 'Hoe denkt u dat de cursus 'Levenslust en creatieve energie', over 'verbinding tussen sekschakra en keelchakra' gaat verzekeren dat er genoeg jeugdzorg wordt geleverd?' De gemeente Heemskerk heeft de afgelopen jaren ruim 422.000 euro uitgegeven aan dergelijke trai ningen voor een kleine vijftig ho gere ambtenaren. Kamerlid Van Raak verwacht niet veel goeds van het verbinden van chakra's. Het geld had beter besteed kunnen worden aan thuiszorg, vindt hij. Van Raak wil dat minister Plasterk het chakra-geld terugvordert en de gemeente opdraagt de scholing van ambtenaren meteen stil te leggen. De gemeente Heemskerk zegt dat er al in 2012 werd begonnen met de chakra-trainingen van de firma Itip. „Het aanbod sloot het meest aan bij de visie van de organisatie op ont wikkeling en professionalisering van management en medewerkers, waarbij persoonlijk leiderschap en het maximaal benutten van de kwaliteiten van de medewerkers voorop staan. Bovendien had Itip een gunstig tarief', schrijft het ge meentebestuur in een toelichting. Alle vormen van terreur die IS in Syrië en Irak gebruikt, zouden ze ook in Europa kunnen gebruiken. Zeker nu het kalifaat steeds verder onder druk komt, analyseert Europol in een rapport. Op een zeker moment, zo schrijft de Europese politieorganisatie Eu ropol, kunnen IS en andere islami tische terreurgroepen hun 'modus operandi' vanuit Syrië en Irak naar Europa importeren: autobommen, ontvoeringen en afpersing. „Te ruggekeerde jihadisten zijn ge traind in het gebruik van explosie ven en wapens. Ze zullen hier nog jarenlang een dreiging zijn", zegt Gilles de Kerchove, de antiterreur- coördinator van de EU, in een reac tie op het gisteren verschenen rap port. IS pleegde in Europa al aansla gen met messen, kalasjnikovs, bomvesten en een vrachtwagen. Het gebruik van andere methoden, die de groep al in het Midden-Oos ten inzette, lijkt slechts een kwes tie van tijd. In september werden in Parijs drie vrouwen opgepakt die hun auto hadden gevuld met gasflessen. Die wagen én zichzelf wilden ze laten ontploffen bij treinstation Gare du Lyon. Ook de terroristen die vorig jaar november dood en verderf zaaiden in Parijs zouden in eerste instantie hun aanslagen met autobommen heb ben willen plegen. Die aanslagen kunnen gepleegd worden door geradicaliseerde een lingen, maar ook door IS-terreur- cellen die met een vooropgezet plan naar Europa zijn gekomen, zo schrijft Europol. „Er zijn mogelijk enkele tientallen mensen in Eu ropa die worden aangestuurd door IS. Ook zijn er aanwijzingen dat IS al sinds 2013 bezig is met het plan nen van aanslagen in Europa." Het aantal IS-terroristen in Eu ropa zal eerder groter worden dan kleiner, vreest de Europese politie organisatie. IS verliest al maanden terrein in Irak en Syrië. Veel jiha disten verplaatsen zich daarom naar Libië, waar ze een nieuwe machtsbasis rond de stad Sirte hebben. Anderen zullen terugke ren naar hun geboorteland. „Er zijn duizenden geradicaliseerde Europeanen die zich hebben aan gesloten bij IS, als zij en masse of zelfs sporadisch terugkeren, is dat een zeer zware veiligheidsuitda ging voor Europa." Teruggekeerde jihadisten zullen nog jarenlang een dreiging zijn De kans dat IS ook cruciale infra structuur in Europa, zoals energie- en computernetwerken, bedreigt, lijkt de dienst niet zo waarschijn lijk. De terroristen kiezen eerder voor makkelijke, 'zachte' doelen, zoals bij de mensenmenigte op de boulevard in Nice. Dergelijke aan slagen jagen de bevolking veel angst aan en zijn relatief simpel te organiseren. „Terroristen kiezen tot nu toe voor de wapens die het makkelijkst beschikbaar zijn." Toch zijn er wel aanwijzingen dat IS probeert chemische en bio logische wapens te ontwikkelen. In Syrië heeft de groep al eens mosterdgas gebruikt, experts ver moeden dat IS dat gas inmiddels zelf kan produceren. Mogelijk om dat voormalige medewerkers van het Iraakse chemische wapenpro gramma zich bij de jihadisten heb ben aangesloten. Ook werd in februari van dit jaar in Marokko een IS-cel opgerold die onder meer beschikte over twee vaten met een stof die verwerkt kon worden tot tetanus-gif. Maar, zo waarschuwt Europol, laten we ons niet blindstaren op Islamitische Staat. Ook andere ter reurgroepen als al-Qaeda vormen nog steeds een bedreiging. Al- Qaeda-leider Al-Zawahiri riep af gelopen zomer nog op tot het kid nappen van westerlingen, met als doel ze te ruilen tegen gevangen genomen jihadisten 'totdat de laat ste van hen vrij is'. BOSTON De terrorist Richard Reid werd in 2003 in de Ver enigde Staten veroordeeld tot levenslange celstraf én een boete van 250.000 dollar. Reid heeft echter vermogen noch in komsten. Om van de boete af te zijn, heeft hij een rechtbank verzocht hem dan maar failliet te verklaren. „Ik kan nu niet en zal, geloof ik, ook nooit in staat zijn de boete te voldoen", staat in zijn toelichting. Met zijn verzoek re ageerde de terrorist op een heuse aanmaning die hem in zijn cel werd bezorgd. De rech ter heeft het verzoek van de ge vangene doorgeschoven naar het Openbaar Ministerie, dat nu moet beslissen of zij ooit het geld nog denkt te kunnen incas seren. De Brits-Jamaicaanse Richard Reid staat bekend als de 'shoe bombed. Hij probeerde in 2001 tijdens een vlucht van Ameri can Airlines een explosief dat in zijn schoen zat tevergeefs tot ontploffing te brengen. Hij werd overmeesterd toen men sen een snoertje uit zijn schoen zagen steken. Tijdens de rechts zaak verklaarde de al-Qaeda- terrorist dat hij een soldaat van Allah was. Kerst in het Sauërl Kerst in stijlvol Praag Kerst in Wenen Kerst en Oud Nieuw in Passau en Wenen www.dejongintra.nl/busreizen zaterdag 3 december 2016 'Europa wacht ontvoeringen en autobommen' A De terroristen kort voor de aanslag op vliegveld Zaventem. A Tot nu toe kiezen terroristen 'makkelijke' doelwitten, fotosbelga SP-Kamerlid Ronald van Raak wil dat de gemeente Heemskerk acuut stopt met het betalen van chakra-cursussen voor ambtena ren. Er is al ruim 4 ton aan be steed. Minister Plasterk (Binnen landse Zaken) moet ingrijpen. Ton Voermans Heemskerk Cyril Rosman Den Haag —Gilles de Kerchove (expert) Vakantie Awards Reiscode: kdfur02 6-daagse busreis vanaf 41 4 i 8-daagse busreis Reiscode: kdpraOI 8-daagse busreis Reiscode: kdwenOI 12-daagse busreis Reiscode: kdat303 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12