Miskend moois lit l*T 4 l-jr WANDELROUTE Noord-Brabant Cuypers Gespuis O Augustinessen O Strijd en sloop Deze 9 of 16 kilometer lange NS-wandeling begint in het vestingstadje Ravenstein. Er volgen graspaden door uiterwaarden en dorpen waar vroeger veel is gevochten. Ooit van Demen gehoord? Heel groot is het plaatsje niet, zo'n 180 inwoners, maar mooi is het wel. Ten eerste de ligging, zo vlakbij de Maas. Het heeft monumentale boerderijen en er zijn de Tuinen van Demen, met een moestuin en zestien siertuinen. Miskend moois is de 19de-eeuwse Sint- Willibrorduskerk, ontworpen door architect Pierre Cuypers, ja die van het Rijksmuseum en het Centraal Station in Amsterdam. 58 jaar na de sloop van kasteel Ravenstein legde ook buurkas teel Dieden het loodje. Vanuit dat kasteel, gebouwd in een bocht van de rivier, kon de doorwaadbare plaats in de Maas goed in de gaten worden gehouden. Gespuis? Goed volk? Alleen delen en bijgebouwen van het kasteel zijn bewaard gebleven. Ander moois: de rij notenbomen langs de dijk en de middeleeuwse Sint-Lauren- tiuskerk. Urnen uit de Romeinse tijd doen vermoeden dat Deursen een oer oude nederzetting is. Daarbij vergeleken is klooster Soeter- beeck uit 1733 een jonkie, ook al staat het inmiddels op de monumentenlijst. De laatste tien bewoonsters, zusters Augustines sen, vertrokken in 1997 en droe gen het gebouw over aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Die gebruikt het nu als studie- en conferentiecentrum. De voor malige kloostergangen worden de mooiste van Nederland ge noemd. Ooit was de Maas de grens tussen Brabant en Gelre. Omdat het rom melde tussen de buren bouwden ze versterkingen langs het water, zoals Ravenstein, in 1360. Hoogst irritant vond de hertog van Brabant de tol die de kasteelheer van Ravenstein hief. Hij belegerde het kasteel, maar was kansloos. Daarop werd dan maar de vrede gesloten. En vredig is het er nog steeds. Het kasteel werd in 1818 gesloopt. Tekst: Nanda Raaphorst Illustratie: Caarten.nl wandelnet.nl/traject/land-van-ravenstein-ns-route Tl I IV 50 zaterdag 3 december 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 114