In The Golden Fleece, de Most Haunted Pub in the Country, is het op zaterdagmiddag ster- vensdruk. Aan de bar zit een skelet, ernaast Geoff, relaxed achter een Guinness. Hij vertelt dat KitKat en Smarties oorspron kelijk uit zijn stad komen, zijn stad, did you knowKlopt, het was de fabriek van de Yorkse familie Rowntree die de knispe rende chocoreep in 1935 onder de naam Rowntree's Chocolate's Crisp op de markt bracht. Sinds 1937 heette de reep KitKat. Tegenwoordig verdient de Zwit serse multinational Nestlé mil joenen aan het merk. Denk niet te licht over York. Aan een wand hangt een op schrift: 'In 2002 zag iemand die niet in spoken geloofde hier een man in 17de-eeuwse kleren door deze muur heen lopen.' Hoe dan ook, het is een pub om een paar uur zorgeloos contacten te leggen, want eenkennig zijn de Britten aan het eind van een Christmas crazy-zaterdag met drie pale ales achter de kiezen bepaald niet. De straten achter de middeleeuwse muren zitten vol ambachtelijke winkeltjes, in kerst sfeer ingericht, het hele jaar al lijkt het wel. In Low Petergate valt het oog vanzelf op The Cat Shop: quality gifts for cat lovers. Alles voor en over katten koop je hier, cadeaus voor liefhebbers van de harige men senvrienden. York heeft iets met katten. Op daken, schoorstenen en vensterbanken en in dakgoten staan beelden van de dieren. Dit was al een oude traditie in de stad, maar de architect Tom Adams blies het vanaf 1980 nieuw leven in door overal in de historische Eenkennig zijn de Britten aan het eind van de Christmas crazy-zaterdag met drie pale ales achter de kiezen bepaald niet binnenstad nieuwe beelden te laten plaatsen. In York kijkje niet alleen naar de etalages en de mensen, je kijkt ook omhoog naar de gevels en de daken. Bij Bettys Tearoom - 'sinds 1919' - staat altijd een rij mensen te wachten op een plek. Op deze zaterdag zeker 50 yards lang, ze staan er keurig bij, de hoek om. Bij Bettys verkopen ze bonbons en gebak; je van het is het om er aan een tafeltje te zitten met een tea en wat typisch Britse extraatjes ernaast, scones met clotted cream en jam. En dan meewarig kijken naar de buiten in de waterkou wachtende mensen. Een van hen is Amanda. „Een uur sta ik hier nu", zegt ze. „Dat hoort erbij. Ik heb het ervoor over." Christmas crazy. magazine 47 Cheers Aan de bar van 'spookpub' Golden Fleece drink je samen met een skelet een biertje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 111