Parliament Street. Bezoekers van heinde en verre bestuderen de uitstallingen alsof ze voor het eerst een briefopener zien. Velen gaan een voor een alle kleine witte kramen af. Die liggen vol met dingetjes voor Boxing Day (de Engelse tweede kerstdag, als de cadeaus worden uitge pakt) en voor de Christmas stoc kings: de sokken of sokvormige zakken die veel Britten op kerstavond op di verse plekken ophangen opdat Santa Claus (de kerstman) ze kan vullen met geinige ge bruiksvoorwerpen, onzindingen, traditionele producten uit de streek, snoep en speelgoed. Rudolph the Red-Nosed Reindeer is favoriet bij de mannen die de bluetooth- speakertjes bedienen (dat zijn altijd mannen) Zaterdag is topdag. Geuren van muiled wine (glühwein), hot caramelised roast nuts en hot cider verdringen elkaar. Belletjes klingelen, Rudolph the Red-Nosed Reindeer is favoriet bij de mannen die de bluetooth- speakertjes bedienen (dat zijn altijd mannen). Op een van de drukst bezochte stallen hangt een met guirlandes versierd bord: Any Bullet Engraved, 10 pounds. Een man graveert de naam van ene Cindy in een .44 Magnum, de kogel die Dirty Harry ook gebruikte. Dat is een enorme aanbeveling, Cindy gaat straks de dodelijke kogel met gepaste trots aan een kettinkje om haar bevallige nek hangen. Achter haar staan andere Cindy's gretig in de rij. York is the most haunted city van Noord- Europa, zeggen ze in York. Overal in de middeleeuwse panden houden zich geesten en spoken op. Je kunt Ghost Tours boeken waarbij de gids bij het vallen van de avond aan de oever van de Ouse staat te vertellen over een half doorzichtige vrouw die daar geregeld jammerend ronddwaalt, vooral tijdens de schemering... Soms kun je haar gehuil horen, ssst, luister... Er zijn vrouwen die het horen, mannen wat minder. -> UIT&THUIS Ook leuk magazine 45 Historisch In een voormalige gevangenis is het York Castle Museum gevestigd. Warme gloed De kerstmarkten zijn uitbundig versierd. De reis Jet2.com en KLM vliegen rechtstreeks tussen Schip hol en Leeds Bradford, Retourtickets vanaf circa €100. Neem na aankomst de bus naar het station van Leeds. Vandaar rijdt de trein in 30 minuten naar York. Andere optie: met de auto op de ferry IJmuiden naar Newcastle. Slapen aan boord, uurtje rijden naar York en weer terug. Of Rotterdam - Huil, en dan in de transferbus voor een dagje York. Het verblijf York is in trek tijdens het Christmas Festival, dat op 17 november is begonnen en tot en met 23 december duurt. Het vooruit boeken van hotels en restaurants is dan ook verstandig. Dat kan via onder meer visityork.org. National Railway Museum: hallen vol oude treinen, en grote locs, onbetaalbaar Brits cultuurgoed. nrm.org.uk Yorvik Center: in een zitje door een vikingdorp worden gedragen. jorvik-viking-centre.co.uk Chocolate Story: rondleiding, alles over de rijke industriële geschiedenis van York. Geen kolen, staal of woL, nee cho colade, daar draaide het om. yorkschocolatestory.com Shambles: ooit een straat vol slagers, uit alle gevels steken vleeshaken. De slagers vestigden zich daar omdat het zo smal was dat de zon niet bij de opgehan gen kadavers kon. Nu een chique straat met shops en eettenten. yorkshambles.com Clifford's Tower: toren (13de eeuw), spiraaltrap leidt naar uitkijkpunt. Uitzicht over de binnenstad historyofyork. org.uk/themes/norman/ clifford-s-tower Zie ook visitEngland.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 109