Je denkt: het ligt in het barre noorden van Engeland, het zal dus wel een industriestad zijn: beroete schoor stenen, rijtjeshuizen, voormalig mijnwerkers met gegroefd ge laat... Nee, een weekend York klinkt niet als een feest. Maar dat is het wel. Het begint al bij de nadering: een middeleeuwse stadsmuur met kantelen en een onneembare stadspoort, ge naamd Micklegate Bar. Straten heten in York vaak gate (letter lijk poort), poorten heten bar en bars heten pub. Lekker eigenwijs dus. En dan heeft York ook nog eens een compacte, historische binnenstad vol karakteristieke gevels. Het is tegen de avond op een vrijdag, de pub heet The House of the Trembling Madness. Het Huis van de Trillende Gekte. Muren en vloeren overtuigend verzakt, vol mannen en vrouwen van onbestemde leeftijd met plastic tassen aan de voeten. Ze hebben geshopt in Coney Street, dé winkelstraat alhier. Ze zetten vette pullen bier aan de mond. „Wij houden een traditie in ere van stevig drinken. Al eeuwen", zegt de barman met Angelsak sische ironie. „En daarvan ga je trillen. Op den duur." Een straat verderop verrijst de kathedraal, de York Minster, doortrapt uitgelicht. Het is na die van Sevilla en Milaan de grootste gothische kathedraal van de wereld. Binnen zingt een koor van engelen (7 tot 13 jaar), de harmonieën De sokken kunnen worden gevuld met onzindingen, speelgoed, snoep, geinige gebruiksvoorwerpen of traditionele producten galmen de gewelven in. Buiten staat een grote kerst stal met levende have, alleen het kindeke Jezus in de kribbe is niet echt. De ezels maken een verveelde indruk, ze hebben dan ook weinig meer te doen dan ezel zijn. Jozef en Maria hebben tenminste nog aanspraak. „Ja, ik krijg hier wat geld voor", zegt Jozef desgevraagd. Hij wrijft zich de handen. „Best doorzetten, maar we hoeven maar van donderdag tot zon dag. Ik amuseer me met mensen kijken. Wat je hier voorbij ziet komen..." Jozef schudt het hoofd, zijn paardenstaart zwiert mee. Ooit waren november en december tot aan Kerstmis in York saaie tijden, sinds enkele decennia is het van half november tot en met 23 december York Christmas Festival (ook St. Nicholas Festival genoemd) met evene menten, fairs, voorstellingen en kerstmarkten. Feest, wekenlang. Veel Engelsen komen hier dan een paar dagen sjouwen langs winkels, pubs, stalletjes en andere attracties. Christ mas crazy, zeggen ze hier. De bekendste kerstmarkt van Engeland heet St. Nicholas Market en bestrijkt de hele Shoppen maar Low Ousegate is in december een van de gezelligste winkelstraten. I TRADE 44 zaterdag 3 december 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 108