9 De pamfletten die het Syri sche regeringsleger uit strooit boven het oosten van Aleppo voorspellen het ergste. „Dit is je laatste hoop. Breng jezelf in veiligheid. Als je dit gebied niet snel verlaat, word je vernietigd. Je weet dat iedereen je heeft verlaten. Je zult je lot ondergaan zonder hulp van iemand", staat er te lezen. Na de verovering van het noor delijke deel van Oost-Aleppo zet het regeringsleger alles op alles om ook de laatste verzetshaarden zo snel mogelijk in te nemen. In het voor de rebellen donkerste scena rio zou dat al binnen een week kunnen gebeuren. De overmacht van de belege raars is enorm. Tegenover duizen den opstandelingen, murw ge beukt door maandenlange bom bardementen, staat een formida bele strijdmacht van Syrische, Libanese en Iraanse soldaten. Behalve betere wapens en meer munitie beschikken zij ook over Russische luchtsteun. Ondergronds Als de hel losbreekt voor een laat ste offensief, lopen ook de paar honderdduizend burgers die nog in Oost-Aleppo leven groot gevaar. Zij wonen vooral ondergronds, in een uitgebreid tunnelstelsel met bijvoorbeeld scholen en keukens, maar bij zware bombardementen en gevechten van tunnel naar tun nel zijn ze niet veilig. „Zij dreigen te worden uitgeroeid", aldus Hulpverleners vrezen een bloedbad in Aleppo nu Syrië en Rusland de rebellen in de stad de genadeklap willen geven. „Oost-Aleppo dreigt één groot kerkhof te worden." Stephen O'Brien, ondersecretaris- generaal van de VN, verantwoor delijk voor humanitaire crises. Door het geweld, de kou en een tekort aan medicijnen, verzorging, water en voedsel. „We smeken alle partijen om de burgers in bescher ming te nemen. Anders dreigt Oost-Aleppo één groot kerkhof te worden." O'Brien wijst erop dat er in Tur kije en West- Aleppo zwaar beladen hulp konvooien klaarstaan om hulp te bieden aan de belegerde inwoners. Maar die kunnen pas rijden als er een akkoord is over een gevechtspauze die standhoudt. S De verovering van Aleppo zou een slag zijn voor het verzet in Syrië Achter de schermen proberen par tijen Syrië en Rusland te bewegen tot een bestand, waardoor met hulpverlening kan worden begon nen. Het Internationale Rode Kruis onderhandelt met de rege ring in Damascus over hulp aan burgers die de strijd in Oost- Aleppo zijn ontvlucht. Het gaat om 30.000 mensen in het door het regeringsleger gecontroleerde West-Aleppo en in de Koerdische wijk Sheikh Maqsoud in het noor den van de stad. Gisteren zouden ten minste 51 mensen op de vlucht om het leven zijn gekomen. Vooral Turkije probeert nu Rus land en daarmee ook Syrië te be wegen tot de afkondiging van een bestand. De Turkse regering be middelt daarbij tussen Moskou en de rebellen. Het lijkt erop dat Rus land en Syrië niets zien in een algeheel staakt-het-vuren voor de stad. Het Kremlin zou wel bereid zijn om 'humanitaire cor ridors' in te stel len, waardoor bur gers Oost-Aleppo veilig zouden kunnen verlaten. Maar ook voor gaande keren hadden zij daar geen trek in door een totaal gebrek aan vertrouwen in het Syrische regime. Bovendien zorgt oorlogstaal van de Russische minister Sergei Lavrov voor grote onrust. „We zul len de Syrische regering steunen totdat heel Aleppo is gezuiverd van terroristen", aldus Lavrov. Voor de rebellen en de partijen die hen steunen is dat opnieuw een signaal dat Rusland en Syrië Aleppo zo snel mogelijk gewapen derhand in bezit willen nemen. De verovering van de grootste stad van het land zou een enorme slag zijn voor het verzet, een be langrijk kantelpunt in de oorlog, die al vijfjaar duurt. Damascus zou daarmee weer bijna heel het noorden van Syrië, tot de kust van de Middellandse Zee en de grens met Turkije controleren. vrijdag 2 december 2016 Aleppo Damascus 100 km Hans van Zon Rotterdam/Aleppo Vluchten of sterven In Duweirineh, een voorstad van Aleppo, krijgen talloze vluchte lingen in een voormalig waren huis een maaltijd uitgereikt. Duizenden vluchtelingen doorkruisen de wijk Masaken Hanano, die sinds vorige week weer in handen is van de troepen van president Bashar al-Assad. fotobap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9