Doel is kwestie voor Europa Bï Jetten tot laatste dag aan het werk in Sluis Lachen om verhalen uit West-Zeeuws-Vlaanderen Pint 2 BED AND BREAKFAST POPULARITEIT 'Centraal en toch heel rustig gelegen'. Toeristen hebben het voor het uitkiezen in het Middelburgse stadshart, waar de afgelopen jaren de ene na de andere B&B verscheen. Commentaar t I ergen op Zoom, Steenbergen en Tholen trekken aan de bel ibij Europa. De drie gemeenten vinden dat zij een stem moe- "ten hebben in de toekomst van de kerncentrales in Doel. Dit alarm zal Brussel niet verrassen. De Belgische energiefabrieken in Doel en Tihange zijn de laatste tijd nogal omstreden na een reeks incidenten. Het formele antwoord van de Belgische en Nederlandse regeringen is keer op keer, dat er niets aan de hand is. Maar de fou ten zijn zo hardnekkig dat het vertrouwen in de veilige exploitatie van de kerncentrales helemaal weg is. Behalve dan bij het gemeen tebestuur van Hulst. Dat verklaart met enige regelmaat dat de vei ligheid niet in het geding is. Hopelijk is die inschatting juist. Het is overigens curieus dat Hulst zich nog niet bij de drie gemeenten heeft aangesloten. Want zelfs als het wantrouwen van de drie onte recht is, blijft het argument geldig dat zo'n grensoverschrijdende kwestie op Europees niveau moet worden beslecht. Hulst heeft daar kennelijk geen boodschap aan. Deze kwestie rond de kernenergie is netelig. Zo mogelijk nog las tiger is het probleem van het kernafval. De Belgische nucleaire toe zichthouder FANC zet flinke vraagtekens bij de plannen voor onder grondse berging van hoogradioactief afval in de Kempen, dus in het Belgisch-Nederlandse grensgebied. Wat voor de centrales geldt, geldt voor het afval. Ook daarmee worden grote fouten gemaakt. In Duits land moet kernafval weer uit zoutkoepels naar boven worden ge haald. Dit alles klemt des te meer omdat het gevaarlijke goedje er nog zal zijn als de nationale staten al lang niet meer bestaan. Zo gezien is zelfs Europese besluitvorming te beperkt. Maar dat maakt de stap van Tholen, Steenbergen en Bergen op Zoom niet minder nuttig. Je moet ergens beginnen. Drie Nederlandse gemeenten claimen terecht stem in toekomst Belgische kernenergie Wilfried Staelens uit Eede is één van de sprekers op de avond die in Uitspanning Cadsandria in IJzen dijke wordt gehouden. Hij gidst re gelmatig in Aardenburg, Sluis en Sint Anna ter Muiden en kent ge noeg lokale geschiedenisverhalen met kwinkslagen. Zo zag hij met ei gen ogen hoe er tijdens en kort na de Tweede Wereldoorlog veel werd gesmokkeld. „Voor veel mensen was dat een sport", vertelt hij. Zo werd er boter verstopt op de raarste plekken. „Dames mochten niet worden gefouilleerd en werden daarom bij de verwarming gezet", licht Staelens alvast een tipje van de sluier op. Naast Staelens maken Raymond Wouters uit Geraards- Smokkelen was voor veel mensen een sport, er zijn gekke dingen gebeurd bergen en Eddy Matthys uit Knes- selaere mensen aan het lachen. Pe ter Quaak uit Groede zorgt tussen door voor muziek. Aanvang is 19.30 uur. Opgeven voor maandag 5 de cember via museuminfo@zeeland- net.nl. Een kaartje kost 7,50 euro. ALMANAK Een tikfout in een raadsvoorstel leidde deze week tot hilariteit tij dens een commissievergadering in Tholen. In het stuk viel te lezen dat de kassa en de pinautomaat in de kantine van het gemeentehuis nodig aan vervanging toe zijn. Alleen had de opsteller van het stuk een 't' te veel gebruikt, dus stond er pintautomaat. SP-ge- meenteraadslid Theo Korevaar liet weten dat hij een dergelijke vervanging wel kan steunen. „Maar dan hoop ik wel dat wij na een raadsvergadering ook ge bruik kunnen maken van dat ap paraat!" Opname videoclip carnavalskraker Ergernis over poep paarden in duinen HULST 'Kunstgras HVV'24 is veilig' Aan de Blindenhoek 12, in het verlengde van de Latijnse School straat, is bed and breakfast De Konin gin Van Lombardije gevestigd. De naam is in het glas boven de monu mentale deur gegraveerd. Eigena resse Jenny Riemens heeft zelf de naam gegeven aan de B&B, naar ei gen zeggen de eerste die zich in Middelburg ook als bed and break fast presenteerde. Dat was in 1996. „Een B&B is kamer met ontbijt. Zo simpel is het", stelt Jenny vast. „In een hotel of pension zou je eventu eel ook warm eten kunnen bestel len. Dat kan niet in een B&B." Het grote herenhuis biedt ruimte aan tien mensen. Op dit moment zijn zes van de ruime, eenvoudige, maar brandschone kamers verhuurd. „Ik ben al wat ouder en kan het niet meer aan om alles te verhuren. Ik Jetten werd vorige maand door de Vlaardingse gemeenteraad gekozen als nieuwe burgemeester. Ze werkt sinds de zomer van 2013 in Sluis. Over de opvolging van Jetten is nog niets bekend. Leden van de Sluise gemeenteraad bezoeken bin nenkort commissaris van de Ko ning Han Polman om te praten over de procedure. Ze kunnen de com missaris dan adviseren. Er zijn twee mogelijkheden. Pol man kan kiezen voor het aanstellen van een waarnemer voor langere tijd, of voor het in gang zetten van een sollicitatieprocedure. Ook in dat geval is een waarnemer nodig, maar dan alleen voor de periode tot aan de benoeming van de nieuwe burgemeester. Die procedure zou nog zo'n vier maanden in beslag nemen. Een dergelijke, korte waar nemersperiode kan ingevuld wor den door de huidige locoburge meester, wethouder Peter Ploe- gaert, of door iemand van 'bui tenaf. vrijdag 2 december 2016 ii Ze worden doorgegeven van ge neratie op generatie en hoe oud ze ook zijn, humoristische volks verhalen blijven leuk om te horen. Museum Het Bolwerk in IJzendijke houdt donderdag 8 december daarom een vertel avond met anekdotes uit de streek. Sophie Stockman IJzendijke - Wilfried Staelens, spreker Tip? redactie@pzc.nl SINT JANSTEEN Bieb in nieuwe school kan groter De bibliotheek in de nieuwe brede school in Sint Jansteen kan in de toekomst ook toeganke lijk zijn voor alle inwoners van het dorp en niet al leen voor leerlingen. Dat zei wethouder Frank van Driessche woensdag tij dens een commissiever gadering. „De ingang wordt zo geplaatst dat hij in de toekomst breder kan worden." Als de bieb voor iedereen toeganke lijk wordt, moet Hulst er wel meer aan betalen. KLOOSTERZANDE In de Klaroen in Kloos- terzande wordt vanavond al carnaval gevierd. Het duo The Ginobees, be staande uit Gino Buys- rogge (foto) en Gino Bo- gaert, presenteert haar nieuwste carnavalskraker en neemt een videoclip op. De Klaroen is vanaf 20.00 uur geopend. De twee Gino's schrijven ieder jaar een carnavals hit, vorig jaar was dat 'Ik blijf op Klooster van nacht'. SLUIS Paardenpoep in de West- Zeeuws-Vlaamse duinen blijft een bron van erger nis. Dit keer kaart raads lid Lia Flikweert (Lijst Ba- bijn) het thema aan bij B en W Sluis. Bij Nieuwvliet, waar een manege is, ligt een ruiterpad naast het asfaltpad. Desondanks ligt er veel paardenpoep op het asfaltpad, consta teert Flikweert. Zij wil dat ruiters die daarvoor ver antwoordelijk zijn, wor den aangepakt. Het kunstgrasveld van voetbalvereniging HVV'24 is 'veilig', aldus wethouder Frank van Driessche. Onlangs ont stond ophef over de rubberkorrels op nep- gras. Die zouden kan kerverwekkend zijn. „Het veld in Hulst is ge keurd en veilig. In Sint Jansteen komt een veld zonder korrels." 'Vreemden Ondine van der Vleuten Blindenhoek. foto's ruben oreel De installatie van Annemiek Jet ten als burgemeester van de ge meente Vlaardingen vindt plaats op maandag 9 januari. Tot de dag ervoor is ze actief in Sluis. Dat laat een woordvoerster van de gemeente Sluis weten. Martijn de Koning Oostburg Genegen en»» e bevinden *jj0,1! 54 op hel strand „reel jij mijn voete rollend water sprankelend als de golftoppen groen al» de zee neem je altijd weer met het zand de mijmering mee. Ron de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85