..«silt Verbod ontgassen schip Sluis: huizen nog betaalbaar Bomen in Sloebos moeten wijken voor elektriciteitsmasten R(~)0T"0T1 Nannïng-Jan Honingh boert volgens de bijbel. In de Zak van A/f/^ypiC Zuid-Beveland laat hij op zijn A1 IC L IVJaJZjCO hectare zien dat Mozes al voor duurzame landbouw koos.zeeland 10 V Simeon Tienpont leerde zeilen in Zierikzee In sommige dorpen zijn huizen wel duurder geworden en is het aantal tweede woningen toegenomen, maar niet in die mate dat ingrijpen nodig is. Dorpsraad- besturen zijn boos. Er is geen reden een verbod op 'tweede woningen' in de gemeente Sluis opnieuw in te voeren. Huizen zijn nog steeds betaalbaar. Dat con cludeert het Sluise college. De ge meenteraad neemt later deze maand een besluit. Sluis kende tot eind 2013 een 'tweede woningverordening'. Daarin stond dat het in grote stuk ken van de gemeente verboden was een huis als tweede woning te ge bruiken. De gemeenteraad schafte die verordening echter af. Handha ving was lastig, en het zat 'vrije marktwerking' in de weg. Wel werd afgesproken de afschaffing na twee jaar te evalueren. Die evaluatie vond afgelopen jaar plaats. Sluis sprak met de dorps- raadbesturen, makelaars en de Re- cron, vergeleek oude en nieuwe cij fers met elkaar en liet ZB-Planbu- reau onderzoek doen naar eventu ele schaarste aan betaalbare huizen. Ook de gevolgen voor de leefbaar heid werden onderzocht, maar tij dens het proces werd bekend dat die conclusies niet meegenomen kunnen worden in een nieuw be sluit. Wegens een verandering van de wet is 'leefbaarheid' niet langer een geoorloofd criterium om een verordening in te stellen, laten B en W weten. Dat kan alleen als er schaarste aan betaalbare woningen ontstaat. Daarmee verwerd een groot deel van de munitie van onder meer dorpsraadbesturen tot losse flod ders. De raden in Cadzand, Groede en Zuidzande concludeerden dat het aantal tweede woningen sinds de afschaffing van de verordening schrikbarend snel is gestegen, waardoor de leefbaarheid in dorpen onder druk staat. Ze plei ten voor herinvoering van - min stens een deel - van de verordening. Uit het onderzoek blijkt dat de huizenprijzen in met name Retran- chement, Cadzand en Nieuwvliet bovengemiddeld snel stijgen. Niet toevallig zijn dat ook de dorpen waar het aantal tweede woningen het snelst toeneemt. De cijfers stij gen echter niet zodanig dat al kan worden gesproken van 'schaarste', al concluderen B en W zelf wel dat 'modale kopers steeds meer zijn aangewezen op woningen in an dere kernen'. Het college wil wel de Dorpsraden zijn boos en teleurgesteld en willen dat het voorstel van B en W meteen van tafel gaat vinger aan de pols houden. Daarom wordt de boel over vijf jaar op nieuw onderzocht. De dorpsraadbesturen van Groede en Cadzand zijn boos en te leurgesteld. De dorpsraad in Cad zand heeft per brief al aan de ge meenteraad laten weten dat het voorstel niet behandeld kan wor den. Volgens het bestuur is niet vol daan aan de afspraak dat de dorps raden betrokken zouden worden bij het besluit. De Sluise gemeenteraad praat woensdag in commissieverband over het voorstel en besluit er op donderdag 22 december over. MIDDELBURG De provincie gaat het varend ontgassen van binnen vaartschepen toch verbieden. Een internationaal verbod laat te lang op zich wachten. Veel binnenvaartschepen lozen hun benzeendampen boven Zeeuws water. De ontgassingsin- stallatie in Antwerpen vinden ze te duur en in Zuid-Holland en Noord- Brabant is het al verboden. Een ver bod is moeilijk te handhaven, maar omdat er nog geen internationaal verdrag is, gaan GS er een stokje voor steken. Zo wordt 'ontgassings- toerisme' van elders voorkomen. AkzoNobetl It vrijdag 2 december 2016 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl FOTO MECHTELD JANSEN I ZEELAND 3 ZEELAND 14 Geen nieuw verbod op vakantiehuis Martijn de Koning Oostburg team

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84