Kerken scoren hoog in Gele Boekje 25 extra hulpverleners Zierikzee haalt struiken weg voor aanleg parkeerplaat Scheldestraat 7 GEHANDICAPTEN DIGITALISEREN GELE BOEKJEA Het Platform voor Mensen met een Beperking krijgt geld en hulp van de gemeente bij het digitaal maken van zijn gids. Naast het Rode Boekje van de Chinese leider Mao en het Groene Boekje voor de spelling, kent Schouwen-Duive- land het Gele Boekje. Daarin wordt van honderden ge bouwen aangegeven in hoeverre zij toegankelijk zijn voor mensen met een beperking. Volgend jaar ver schijnt een geactualiseerde versie, zowel in print als digitaal. De gemeente helpt daarbij en wil ook meebetalen. Toch is dat niet waar de PvdA dit voorjaar in een motie om vroeg. De partij wil dat Schouwen zich aansluit bij het landelijk initiatief van het Platform Ongehinderd. Dat heeft een app waarop je in heel Ne derland de rolstoelvriendelijkheid kan zien. „De app en het Gele Boekje die nen hetzelfde doel", legt ambtenaar Debby Boers uit. „Het boekje is een lokaal initiatief waar het Platform veel werk in steekt. Daar kiezen we dan voor. We gaan niet allebei doen." Initiatieven In een raadsbrief laat het college van B en W ook nog weten dat de wetgever verlangt dat de gemeente lokale initiatieven op het gebied van de Wmo ondersteunt. Een an dere reden om niet voor de app te kiezen is dat die door ambtenaren actueel moet worden gehouden en dat kost geld. Johan Bax van het Platform Ongehinderd is teleurge steld. Hij had zowel steun voor het boekje als aansluiting bij de app verwacht. „Hoe breder je bekend heid geeft aan toegankelijkheid, hoe beter het is. Ik denk dat veel mensen de app zullen gebruiken", laat Bax weten. Ook de PvdA is matig tevreden over het standpunt van de ge meente Schouwen-Duiveland. „Beetje jammer, maar ik begrijp wel dat ze met het lokale initiatief verder willen", is de opvatting van fractieleider Petri d'Anjou. „Het doel is een systeem dat de toegan kelijkheid inzichtelijk maakt. Dat B en W daarbij voor een andere me thode dan de onze kiezen, dat is dan maar zo." GIDS ZIERIKZEE De kerken op Schouwen-Duive land hebben veel voor zieningen voor gehandi capten. Dat blijkt uit het Gele Boekje, de gids langs rolstoelvriende- lijke gebouwen. In het boekje staan honderden locaties, keu rig ingedeeld op soort: banken, campings, ker ken en restaurants ko men aan bod. Over heidsgebouwen staan er niet in; die worden ge acht toegankelijk te zijn voor gebruikers van een rolstoel. Ontoegankelijke ge bouwen blijven ook on vermeld. De locaties krijgen pictogrammen toebedeeld. Daaruit blijkt of de panden toe gankelijk zijn voor rol stoelen en voor scoot- mobielen. Ook wordt in het boekje vermeld of er een invalidentoilet is, een voorziening voor doven, danwel blinden en of er een invaliden parkeerplaats is. Veel kerken zijn goed toegerust voor de ont vangst van mensen met een beperking. Vier of vijf pictogrammen is de norm. Bij de musea on derscheiden het Waters noodmuseum en de Museumhaven Zeeland zich positief. In de ho reca doen eetcafé 't Swarte Schaep, de Vier bannen en de Molen berg het goed. Dit Gele Boekje is in 2010 samengesteld. Vol gend jaar verschijnt de nieuwe editie. SCHARENDIJKE Scharendijke is in één klap 25 burgerhulpverleners rijker geworden. De cursussen reanimatie en AED-gebruik in dorpshuis De Putmeet zijn afgerond. 25 inwo ners hebben hun certificaat be haald. Zij sluiten zich aan bij Hart- veilig Wonen en kunnen door de meldkamer worden opgeroepen bij hartfalen om te reanimeren tot de ambulance arriveert. De herinrichting van de parkeer plaats aan de Scheldestraat is van start gegaan. Over vier maanden kunnen toeristen hun auto neer zetten op een mooi, 'Zierikzee- waardig' terrein. Met grote machines worden mo menteel struiken weggehaald als voorbereiding op het échte werk, dat in januari begint. Dan gaat het parkeerterrein op slot, moeten jongeren hun skates voorlopig even in de kast laten staan en verhuist de weekmarkt tijdelijk naar het Hatfieldpark. Of misschien zelfs permanent, dat is volgens de gemeente Schouwen- Duiveland nog niet helemaal dui delijk. Het hele terrein krijgt een veel opener karakter. Heesters worden weggehaald zodat er beter zicht ontstaat op de speeltoestellen, de skatebaan en de voetbalkooi die vanuit de Mosselboomgaard wordt verplaatst naar de Scheldestraat. Om het toezicht te bevorderen, hebben bewoners van het nabijge legen zorgcentrum Borrendamme bovendien om camera's gevraagd. Behalve nieuwe struiken en straatstenen komen er nieuwe toi letten op het terrein aan de Schel destraat. Zelfreinigende toiletten die bovendien vandalismebesten- dig zijn, net als die aan de Adriaan van der Weijdeweg in Burgh- Haamstede. Dat is het gemeentebestuur best een ton waard, boven de chemi sche bakken die er tot dusver staan. Toeristen mogen er voort aan gratis een plasje plegen. Het terrein, waar ruim zes ton in wordt gestoken, zal in april klaar zijn. AUTO DE NOBELPOORT ZIERIKZEE Zeer ruim aanbod gebruikte Peugeots! L Kijk snel op: www.nobelpoort.peugeot.nl vrijdag 2 december 2016 Waar kan rolstoeler naar binnen? Ton van den Nouweland Zierikzee Het rooien van struiken is de eerste stap naar de aanleg van een nieuw parkeerterrein aan de rand van Zierikzee. Wendy Wagenmakers Zierikzee PEUGEOT Oudeweg 2, 4301 TC ZIERIKZEE (0111) 41 44 53 In het Gele Boekje staan honderden gebouwen die toegankelijk zijn voor mensen met een scootmobiel of rolstoel, fotodirk-jangjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68