'Voor je het weet zijn ze met je eten weg' 8 BINNEN BUITEN Zolder, kelder, schuur of werkkamer: gun een man z'n honk. Dominee Wim Hortensius bereidt in zijn mancave zijn preken voor én luistert er naar zijn favoriete muziek. Liefst loeihard. Zijn vrouw hoeft niet te klop pen, maar zomaar binnenlo pen? No way! Ongeschreven regel in huize Hortensius, waar de studeerkamer voor de heer des hui zes redelijk heilig is. „Het is geen ver boden terrein, maar mijn vrouw zal hier niet zo gauw gaan zitten." Het echtpaar woont sinds drie maanden in een gloednieuw, vrij staand huis aan de Gaedsbergh in Hattem. „Dat betekent Godsberg, een historische plek waar ooit het eerste kapelletje van Hattem stond. Dit is onze vierde pastorie en mijn vrouw heeft nu voor het eerst een womancave. Ze is docent wiskunde en werkte altijd in de woonkamer. Ik trek me meer terug. Omdat ik voor mijn werk veel op bezoek ben heb ik daar behoefte aan", vertelt dominee Wim Hortensius (54). Hij hecht van jongs af aan veel waarde aan een eigen ruimte. „Ik was de vijfde in een gezin met zeven kin deren en had toen al de behoefte om mijn eigen wereld te creëren. Eerst voor een treinbaan, later voor een groot aquarium." Hij houdt er niet van als iemand zijn territorium binnendringt. „Ik wil graag de regie houden over mijn eigen ruimte. Ik heb deze kamer ook zelf ingericht, daar heeft mijn vrouw zich niet mee bemoeid. Alle boeken die ik om me heen moet hebben, staan op onderwerp. Verder staat er veel kunst, maar ook Sinterklaassur prises." Publiek Door de hoge ramen voelt zijn kamer als een glazen huis, maar dat vindt hij geen probleem. „Als dominee ben ik een publiek figuur, zeker in een plaats als Hattem." Het is geen verboden terrein, maar mijn vrouw zal hier niet gauw gaan zitten Hij wijst richting straat. „Daar zou de berging komen, maar ik wilde het open houden. Voor de ruimte en het contact met de wereld." In de studeerkamer bereidt hij zijn preken voor, voert hij gesprekken, draait harde muziek, bidt. „Eten doe ik hier niet, een wijntje drinken evenmin. We hebben een mooie keu ken. Elke ruimte heeft zijn functie." Hortensius is vooral in zijn man cave te vinden tegen het einde van de week, als hij de zondagse preek in de steigers zet. „Dan moet het hier ge beuren. Op zaterdagochtend ga ik eerst hollen in Zwolle, bij atletiekver eniging PEC. Daarna geestelijk aan de slag." Niet dat hij zich helemaal afsluit: de telefoon blijft binnen handbereik, voor nood. Meestal gaat jazzpianist Keith Jarrett aan, ter inspiratie. „Heb ik live gezien in Rotterdam, nog nooit zo'n applaus gehoord. Het is speelse muziek. Ik hoef op dat mo ment geen Mozart. Dat is meer tik, tik, tik en werkt me op de zenuwen." MILOU NOOR FLOOR vrijdag 2 december 2016 Wim Hortensius heeft graag de ruimte, foto HENRI VAN DER BEEK Deze kamer is heilig Pieter Steenbergen Als Milou van de Walle (25) uit Terhole alleen thuis is, praat ze soms tegen haar katten Noor (2) en Floor (5 maan den). Ze geven haar rust. „Noor is de oma van Floor. De moeder van Floor, dus de dochter van Noor, woont bij mijn ou ders. Grappig toch? Ik heb Noor als kitten ge haald bij een boerderij. Van een hond krijg je veel vriendschap, een kat is zelfstandiger. Het enige wat ik moet doen, is ze elke dag eten en water geven en de kattenbak schoonhouden. Ik vind katten gezellige dieren, ze komen 's avonds altijd bij me lig gen. Ik merk ook dat ze dingen aanvoelen. Toen mijn broer net overleden was, kwam Noor vaak bij me liggen als het niet goed met me ging. Mijn katten geven mij rust. Sinds Floor erbij is geko men, springen ze veel op tafel tijdens het ontbijt. Het is zelfs zo erg dat een van de twee aan de melk zat en de ander on dertussen de kaas pikte. Voor je het weet, zijn ze met je eten weg. Gelukkig kunnen Noor en Floor goed met elkaar overweg. Ze wassen el kaar weieens, maar dat kan in een paar seconden omslaan in stoeien. Ik praat veel tegen mijn katten, vooral als ik alleen ben. Net of ze mijn kinde ren zijn. Stom hè? Als ik een rotdag heb gehad, kan ik dat aan hen kwijt. Ze zeggen toch niks terug. Dat is soms wel lekker." Gertie de Boey

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61