3 Boeken Leuk, die kook-, lees- en koffietafelboeken die we in december massaal geven én krijgen. Maar wat doen we dan met die stapels boeken die verstoffen in onze kasten, kelders en keukens? Zes tips. Gewichtloos in bad Konijntje hopt door het huis Bescheiden regenton Al lezen we steeds meer online en stijgt de verkoop van e-readers, de boekenberg in de meeste huishou dens is nog steeds enorm. Planken vol studieboeken, thrillers en oude woordenboeken. Een nachtkastje met romans die je al hebt gelezen én romans die je nog moet lezen. En dan staan nog op zol der de kinderboeken van vroeger of die 24-delige encyclopedie uit een ver verleden. Wat moet je ermee? Je boekenberg naar de kringloop winkel brengen is geen sluitende op lossing. Inkopers zijn streng in wat ze wel of niet willen hebben. Zo moeten de boeken in goede staat zijn. Ook maken winkeliers selecties in catego rieën. Zo worden studieboeken vaak niet aangenomen, evenmin als oude bibliotheekboeken of Engelstalige lectuur. De ruigste oplossing - hele boeken planken in de kliko mikken - stuit op ethische bezwaren. Het zielig-argu- ment doemt op; de papieren vrien den hebben toch jarenlang dienstge- daan als intellectuele vulling van je woonkamer? Maar wat moet je er dan mee? Tip 1: verkoop via Bol.com Als de tweedehandswinkel ze niet wil hebben, verkoop je je boeken toch lekker zelf online? Dat kan op verschillende sites. Bol.com blijkt vaak de handigste te zijn. Want lu cratief bij zoekresultaten (als je zoekt op 'De avonden van Reve', komt ook meteen jouw goede tweedehands deal in het rijtje te staan) en eenvou dig in gebruik. Je typt het ISBN- nummer in en hup: daar komen meteen de beschrijving en het plaatje in beeld. Een voordeel ten opzichte van Marktplaats. Nadeel is dat Bol.com een bemiddelingsbijdrage op je prijs inhoudt van 99 eurocent per verkocht artikel, plus 15 procent van de verkoopprijs. Houd daar dus rekening mee bij het vaststellen van je verkoopprijs. Tip 2: laat een boek achter in het wild Een boek bij het oud papier gooien voelt misschien wat cru. Een boek achterlaten in het wild zodat iemand anders er plezier van heeft, appelleert al een stuk minder aan dat schuldge voel. Bovendien is er een beweging die hier haar motto van heeft ge maakt, genaamd bookcrossing. Het idee is dat je een boek labelt met een ID-nummer en achterlaat op een openbare plek: een treinbankje, een café of in het park. Door dat de nieuwe lezer het nummer invult op bookcrossingplatforms, zie je hoe het boek door het land, of zelfs over de wereld reist. Een leuke nieuwe bestemming van je gelezen boek. Tip 3: zetje eigen tiny library in de tuin Met bookcrossing laat je maar één boek per keer achter. Met een tiny library raak je een stuk sneller door je boeken- voorraad heen. Het concept komt wederom uit Amerika, maar ondertussen is het fenomeen ook in Nederland steeds bekender. Je zet een kastje in de tuin waar mensen gratis boeken uit kunnen pakken en desgewenst iets terugzetten (als je je boekenberg wilt verkleinen, is dat laatste natuurlijk een slecht plan). Mariëtte de Mul-Vermeij heeft veel succes met 'Jet's minibieb', die prijkt in haar voortuin in Zuiddorpe, Zeeuws-Vlaanderen. Waar moet je op letten bij het opzetten van een tiny library? „Dat je schone, redelijk recente boeken in je kastje hebt. Elke maand haal ik alle boeken eruit en zet ik weer nieuwe erin; zo blijft het interessant voor de gebruikers. Bo vendien worden de boeken vochtig doordat ze buiten staan, dus is het goed ze zo nu en dan te wisselen." En nog tips voor het kastje zelf? „Het moet natuurlijk waterdicht zijn, je kunt er eventueel vochtvreters in zetten. En het moet goed in de verf zitten, vind ik. Botenlak werkt bij voorbeeld heel goed." Tip 4: wees creatief Boeken zijn er niet alleen om te le zen. Je kunt ze ook op een creatieve manier inzetten. Wat dacht je van een boekenclutch? Pagina's eruit, mooi stoffen kaftje eromheen en je hebt een perfect tasje voor mo biel en portemonnee. Daar naast is het interieur ook een dankbare plek om boeken te hergebrui ken. Zo functio neert een boek ook prima als onderkant van een 'zwevende' boeken plank. Daarop kan een bloemenvaas, of natuurlijk een sta peltje andere boe ken. Ook zijn losse bladzijden mooi ma teriaal voor knutsel- projecten. Van opge rolde pagina's maak je een kunstige pa- pierenkrans. Of je LieFreeübraiy behangt er een muurtje mee! Heb je meteen wat te doen als je op de bank zit. Tip 5: houd een screening voor een ultieme #shelf ie Indruk maken op de medemens is al tijd een goede motivatie voor een ste vige opruimsessie. Probeer het bij voorbeeld eens met een zogenaamde #shelfie - een selfie van uw kast - op Instagram. De hashtag is een ware Instagram-hit: al ruim vijfhonderd duizend berichten werden er onder deze noemer geplaatst. De zoekterm toont plaatjes van mooie kasten met boeken gesorteerd op kleur, grootte of thema. Dus doe inspiratie op en houd een screening op weg naar de ultieme shelfie. Uw vrienden zullen onder de indruk zijn. Tip 6: de fik erin Het is misschien niet zo circular eco nomy minded, maar effectief is het wel: lucifer bij die boekenberg en branden maar. Cor Slager, outdoor- expert, werkt normaal niet met pa pier om vuur te maken - 'dat vind je niet in de natuur' - maar wil desge vraagd toch wel wat tips geven om goed fikkie te kunnen stoken met de boekenkastinhoud. „Bij vuur maken moet je altijd werken van klein naar groot. Dus maak eerst een klein vuurtje van takjes en gooi daar tel kens wat bladzijden van een boek bij. Als dat basisvuur goed brandt, kun nen de hoeveelheden wat groter wor den. Op een gegeven moment kun je er hele boeken opleggen en uiteinde lijk zelfs je boekenkast, mocht je dat willen!" Wij zeggen: marshmallows erbij, niks meer aan doen. Lukt het echt niet? Heb je alles geprobeerd, maar ligt die ongewilde stapel boeken vol ezels oren en koffievlekken nog steeds stof te vangen op de vliering? Koop dan een weegschaal en wacht tot je je boeken per kilo kunt verkopen op Koningsdag. Rijk word je er niet van, maar je bent wel van je boeken af. Zie ook vrijdag 2 december 2016 GO Weg met die boekenberg Jette Pellemans Om het gevoel te krijgen dat je gewichtloos op het water drijft, hoef je niet meer naar een speciaal floatcenter. Met bad Nahho van Duravit (4.982 euro) kun je ook thuis floaten. Het is een ondiep bad, eventueel met een in hoogte ver stelbaar nekkussen, waar je helemaal gestrekt in ligt. Meer info is te vinden op duravit.nl. Dit konijn in pastel tinten kun je vrolijk van woonkamer naar kinderkamer laten hoppen. De Rabbit Chair van designmerk Qeeboo is een stoeltje in de vorm van een konijn. Niet alleen handig als stoel, maar bijvoor beeld ook als op stapje om de kinde ren hun veters te laten strikken. Ook kan de Rabbit Chair een leuk object zijn voor in de tuin. De zithoogte is 44 centimeter, maar er is ook een Baby te koop van 28 centi meter. De grote stoel kost 179 euro, de kleine 99 euro. De droom van de waterschappen: in elke tuin een regenton. Ook in een kleine tuin past een regen ton die het riool kan ontlasten. Nature ontwikkelde een regenton die in elk hoekje past. De Slim line (vanaf 46,95 euro) is 36 bij 32 cen timeter groot en 95 centimeter hoog. Er past 100 liter water in. naturegardening.eu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56