Vurig pleidooi voor de haag 3 2 ROMKE VAN DE KAA Minituin voor je huisdier Column Je hoeft maar door een nieuwbouwwijk te lopen om te zien wat er als eerste in de tuin wordt gezet: geen appelboom, geen kerst roos, nee - een schutting. Kennelijk is privacy be langrijker dan beplanting. Als ik een advies zou moeten geven over de schutting, dan zou ik zeggen: plaats helemaal geen schutting, maar plant een haag. Ik weet het: hagen nemen ruimte in, waardoor een kleine tuin nog kleiner wordt, hagen moeten elk jaar meermalen worden ge knipt en het knipsel moet ook nog eens worden afgevoerd. Allemaal waar, maar in een schutting zul je nooit een vogelnestje aantreffen en er zijn veel groene schuttingen, maar altijd net in een schakering van groen die in de natuur niet voorkomt. Maar mij wordt helemaal niks ge vraagd, behalve dan ad vies over een schutting. En daarnaast heb ik makkelijk praten, want mijn buren wonen too meter verderop. Goed, wat voor schut ting? Allereerst is het handig om daarover eens met de buren te overleggen. Misschien valt er een deal te maken en kun je de kosten delen. Bovendien kun je in goed overleg de schutting op de erfgrens plaatsen, waarmee je voorkomt later gedaagd te worden in een aflevering van De rij dende rechter. Kies eerst het materiaal, want naast het be kende vaalgroene waaibomenhout zijn er nogal wat mogelijkheden: hardhout, bamboe, wilgenhouten schermen, lariks, douglas, hout composiet en nog veel meer. Al die materialen hebben een verschillende levensduur. Wilgen hout gaat hoogstens vijfjaar mee en houtcompo siet voor eeuwig. Lariks en douglas worden niet behandeld en vergrijzen binnen een halfjaar van afschuwelijk roodbruin naar acceptabel grijs. Met een schutting van lariks of douglas doe je zo'n vijftien jaar. Grappig is dat deze houtsoorten vaak als lariksdouglas op de markt worden ge bracht, als betrof het één boomsoort. Een schutting bestaat uit planken. Die worden meestal horizontaal op hardhouten palen ge monteerd, maar overweeg ook eens om ze verti caal vast te maken. Dat doet je tuin groter lijken. En de planken hoeven niet noodzakelijkerwijs in hetzelfde vlak te staan. Je kunt ze een paar centi meter laten verspringen. 'Speels' is een groot woord, maar het staat in ieder geval aardiger dan planken in één vlak. Composiet is tamelijk nieuw, maar wordt in razend tempo populair. Dit omdat composiet onderhoudsvrij is. Het is een mengsel van hout en kunststof, verkrijgbaar in allerlei gedekte tin ten, van lichtgrijs tot antraciet en zwart. Vergele ken met hout heeft composiet een paar voorde len: het splintert niet en kan evenmin kromtrek ken. De ultieme tuinafscheiding is natuurlijk de bakstenen muur. Bij mij in de buurt is er nog zo een met ingemetselde glasscherven erbovenop. Dat hoeft nou ook weer niet, maar een solide muur geeft wel de ultieme ervaring van privacy. Jammer alleen, dat muren geen geluid weren, tenminste, niet effectief. En dat de stank van verbrand vlees uit de buitenkeuken van de buren over welke afscheiding dan ook heen gaat. In een schutting zul je nooit een vogelnestje aantreffen KALEN DERS OVER HUIS, TUIN EN KEUKEN TIPS NIEUWS vrijdag 2 december 2016 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO De Art Deco Design Mini Wall Calendar 2017 is uitgerust met mooie dessins. (Flame Tree, 7) r U«fi 'V' ttus"»"' De Nederlandse vogelkalender 2017 van illustra tor Theo Seesing staat vol bijzon dere vogels. (Trichis, 15,95) De Kook Scheurkalender 2017 van Leonie van Mierlo geeft elke dag een recept. (De Lan taarn, 9,99) O c c 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum scheurt Wat een ruimte ineens! FOTO SHODY CAREMAN Heb je geen tuin? Met de grasdoos haal je voor een paar weken een echt, vers grasveldje in huis. Dat is ideaal als je huisdieren hebt. Je kunt de grasdoos bijvoorbeeld gebruiken voor de zindelijk heidstraining van je puppy. Katten gaan er graag op liggen of knabbelen aan de sprietjes. Voor konijnen en cavia's is het gras een bron van vitamine C. En je voorkomt er ook slijtage aan hun gebit mee. De grasdoos kost 14,49 euro en heeft elke dag een beetje water nodig. Ook moet hij op een lichte plek staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55