'Pietendiscussie bezorgt kinderen schuldgevoel' 4 z'n Zeven procent van de ouders van gelovige kinderen geeft aan dat hun kroost veel last heeft van de discus sie, 27 procent antwoordt dat dit enigszins het geval is. Dat blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau I&O Research onder bijna 3.000 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Als de betreffende ouders ge vraagd wordt te omschrijven waar de last die hun kinderen ondervin den uit bestaat, vallen termen als 'verwarring' en 'onbegrip'. Eén ou der zegt: „De kinderen weten: Zwarte Piet is lief. En ze schrikken ervan dat er mensen zijn die hem niet lief vinden." De ouders geven aan dat de me dia een nadrukkelijke rol spelen in het veroorzaken van de last, maar ook familieleden. Eén van de on dervraagde ouders: „Kinderen ho ren volwassenen, media of oudere broers of zussen erover. Dat veroor- W Ze weten: Zwarte Piet is lief. Ze schrik ken ervan als mensen het anders zien zaakt verwarring en bij sommigen zelfs zorgen en schuldgevoel." Andere reacties uit het onder zoek: „De Mondriaanpieten zijn ook voor hen een raar fenomeen. Ze begrijpen niet waarom een Piet eerst zwart was (door roet) en nu blauw, geel, rood. Ze vinden dit raar en niet leuk." De veranderingen die RTL (al leen nog maar roetveegpiet op de buis) en het Sinterklaasjournaal van de NTR (ook Mondriaanpieten, witte Pieten en roetveegpieten naast Zwarte Piet) dit jaar doorvoe ren kunnen maar op weinig in stemming rekenen van de onder vraagden. 62 Procent van hen vindt de metamorfose die Piet bij RTL heeft ondergaan 'slecht' of 'heel slecht'. Bijna twee derde van de onder vraagden (65 procent) vindt dat Zwarte Piet helemaal niet moet veranderen, 14 procent is voor een kleurenmix onder de Pieten, 1 pro cent oordeelt dat Piet helemaal moet worden afgeschaft. I&O-on- derzoeker Peter Kanne vergeleek de keuze ook met de politieke ge zindte. Van de PVV-stemmers vindt 96 procent dat Piet zwart moet blijven. Bij GroenLinks is dat 27 procent. 3 Cadeau vergeten? Zal je altijd zien dat je ondanks je nauwkeurige planning alsnog het cadeau voor je vrijgevige zus bent vergeten. Wat te doen? Maak je persoonlijke tegoedbon! Versier een mooie kaart die je hebt liggen, schrijf er een prachtig Pie tengedicht op en nodig je zus uit voor een lunch in een leuk eetcafé. Liever iets anders? Een avondje naar de bioscoop, een bezoekje aan de nagelstudio, een vijf-ritten-oppaskaart.Als je maar laat zien dat je moeite wilt doen voor de ont vanger. Want hoe leg je aan een kind uit dat het nichtje een iPad krijgt van de Sint en jij een boek? Het Nibud, het nationaal instituut voor budgetvoorlichting, is daar heel duidelijk over. „Jonge kinderen hebben aan drie cadeautjes meer dan ge noeg. Als kinderen wat ouder zijn, spreek dan met elkaar een maximaal be drag af." Makkelijk toch? 5 Gedichten maken, is voor de een de gemakkelijkste zaak en de ander zwoegt avonden op kromme zinnen en gekke rijmwoor den. Michael Janus van Mick's Rijmwoor denboek heeft een speciale website waar je rijmwoorden kan zoeken. „Als het ge dichten maken niet lukt, probeer het dan met zijn tweeën. Je inspireert elkaar met probeersels." Daarnaast kun je een lijstje met steekwoorden noteren. Janus: „Denk aan aparte of irritante eigen schappen van de persoon in kwestie, bij zondere gebeurtenissen of grappige voorvallen van het afgelopen jaar." 6 En natuurlijk: hoe voorkom je een uit de hand gelopen discus sie over Zwarte Piet. Etiquette- expert Lilian Woltering noemt het 'een van de lastigste vraagstukken van het moment'. „Zeker als er kinderen bij zijn, wil je tijdens pakjesavond niet in een felle welles-nietes dis cussie komen. Het is daarom belangrijk welke toon je aanslaat. Ik zou heel aardig, maar subtiel, zeg gen: 'Nou, als je het niet erg vindt, dan hebben we het daar nu niet over'." Of doe alsof je nog geen me ning hebt. „Gewoon zeggen dat 'je het nog niet weet' en het gesprek op een ander onderwerp brengen", aldus Wol tering. Lukt het gedicht niet? Probeer het met tweeën. Spreek met het hele gezin af dat er één moment is waarop jullie met zijn allen gaan knutse len. Vier je Sinterklaas bijvoorbeeld op zondag? Dan knutselt de hele fami lie op zon dagmiddag van twaalf tot drie aan de sur prise. En daarna heb je tijd zat om alles weer gezellig uit te pak ken. Rolf Hut, auteur van het boek Knotsgekke Sur prises voorledereen, heeft nog een goede tip: „Een surprise is persoonlijk en zegt iets over de ontvanger. Als je voor een voetballer een voetbalveld maakt, plak dan het logo van zijn club op de tribune." 2 Ook bij Irene Kalmei- jer van Kinderprak tijk Happiness, is het rond Sinterklaas behoor lijk druk thuis. Om de kinde ren stressvrij door de donkere dagen te loodsen, plant ze bewust niet te veel Sinterklaasactiviteiten in de agenda. „Hoe leuk het ook is om overal een bezoekje te brengen, te gaan knutselen of je schoen te zetten bij de su permarkt... het kan voor extra spanning zorgen", zegt de Goudse thera peute. Het heerlijk avondje is bijna gekomen en je moet nog boodschappen doen, surprises maken en de kinderen rustig houden. Herkenbaar? Je hebt last van Sinterklaasstress. En daar is - gelukkig - wat aan te doen vrijdag 2 december 2016 GO Eén op de drie ouders van kin deren die in Sinterklaas geloven geeft aan dat hun kind last heeft van de voortslepende Zwarte Pietendiscussie. Twee derde wil dat Piet zwart blijft. Jeroen Schmale Rotterdam Zes tips om stress rond Sinterklaas te voorkomen 4 Over het budget wordt ook nogal eens ruzie gemaakt in de familie. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS II Surprisestress?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4