Het papier was nieuw Meeste sites Zeeuwse overheden zijn onveilig ma 11 De bijbel is duurzaam. Nanning-Jan Honingh bij Driewegen weet dat al lang. Daarom boert hij met een knipoog naar Mozes. Nanning-Jan Honingh (1967) boert volgens de bijbel. Mozes is zijn leids man. Dat wil zeggen: één keer in de zeven jaar braak, en randen en hoeken van het land worden niet bebouwd. Hij is de enige in Zee land die zo werkt. Eén hectare groot is zijn paradijsje. Een drie hoek ingeklemd tussen de Weldijk en de Hooglandsedijk, in de Noordhoekpolder tussen Driewe gen en Ellewoutsdijk. Als we er gaan kijken klinken er schoten op de omliggende landerijen. Het jachtseizoen is in volle gang. Fa zanten, hazen en konijnen, zij zoe ken beschutting op het stukje land van Honingh. Want daar wordt niet gejaagd. Aanleiding om de volgens Gods woord opererende boer op te zoe ken is de publicatie van de Groene Bijbel. Dat is een gewone bijbel, met dat verschil dat alle passages over natuur en duurzaamheid - 1684 in totaal - groen zijn gemar keerd. En de Bevelandse boer wordt erin geportretteerd. Honingh is afkomstig uit Noord- Holland, de Purmer. Vanaf zijn twaalfde werkte hij bij een veeboer. Hij studeerde milieukunde op de hogeschool in Deventer. In 1996 streek hij neer in Zeeland, eerst in Kwadendamme, sinds 2003 in Driewegen. Hij werkt drie dagen per week bij de Stichting Land schapsbeheer Zeeland, de rest van de tijd is voor zijn gezin - zijn vrouw Theanne en zijn zoontje Melle van 8 jaar. En voor... „En voor mijn land. Ik kocht het in 2006, voor de schappelijke prijs van 30.000 euro. Volgens Mozes moet je land vrij zijn van schulden. Ik heb er een lening voor afgesloten. Maar die is inmiddels afgelost. Ik probeer hier te produceren volgens de wetten van Mozes. Zo wordt het bedrijven van landbouw een vorm van liturgie. Het is hele zware klei. Ik hoop op een strenge winter, dat is goed voor de structuur van de grond. Als het niet vriest is het straks net stopverf." Bij de ingang van het perceel staat een rode McCormick-tractor. BIJBELREL Bouwjaar i960, vier cylinders goed voor 30 pk. Een mooi apparaat, maar Honingh gebruikt het zo min mogelijk. Het echte werk doet hij met de hand. Voor het ploegen schakelt hij drie echte paarden in. „Ik wil hier een zelfvoorzienend bedrijfje maken. Een deel is wei land, kruidenrijk grasland rond een gegraven poel. Daar groeit ak kerdistel, belangrijk voor mijn bijen. Dorens en distels, die staan in de bijbel. Ik heb meidoorn, slee doorn. Een deel is tuin, daar had ik aardappels, pompoenen en cour gettes. Op het geploegde stuk wil ik haver of boontjes laten groeien, in elk geval een oud Zeeuws ras." De aarde behouden met het oog op onze kinderen. God heeft de schepping gemaakt. Als je die ver nietigt ga je tegen God in. Dringt die boodschap door, dan kan het niet anders - denkt hij - of de tot schaalvergroting gedwongen boe ren komen tot inkeer. Honingh: „Bebouwen en bewaren, in Gene sis horen die begrippen bij el kaar." Aan de uitgave van de nieuwe Groene Bijbel was een aardig heidje gekoppeld. Speciaal voor de gelegenheid werden er duizenden oude bijbels inge zameld. Die zouden tot gere cycled papier worden ver werkt waarop dan vervolgens de Groene Bijbel moest wor den gedrukt. Pas afgelopen week, toen de Groene Bijbel werd gepresenteerd, werd ontdekt dat er ondanks alle goede voornemens geen ge bruik was gemaakt van het uit de oude bijbels gewonnen pa pier. Een schandaal was gebo ren. De papieren Groene Bij bels - oplage 7.500 exemplaren - werden onmiddellijk uit de handel genomen. Voorlopig is de nieuwe bijbel alleen als e- boek te koop, deze week tegen de extra lage prijs van 5,- euro. Meer dan de helft van de Zeeuwse overheidswebsites is onveilig. Doordat gegevens niet worden versleuteld, kunnen hackers die onderscheppen. De veiligste is die van de gemeente Vlissingen. Dat blijkt uit onderzoek van de Open State Foundation, een orga nisatie die de overheid transparan ter wil maken. Ze bekeek 1.816 sites van overheden, waaronder 27 Zeeuwse. Onderzocht is of ze een beveiligde (HTTPS-)verbinding gebruiken, zodat hackers niets kunnen onderscheppen. De sites van vijf gemeenten zijn veilig: Tholen, Hulst, Terneuzen, Middel burg en Vlissingen. Ook die van waterschap Scheldestromen, Sa- bewa, Orionis, SWVO, GGD en provincie zijn veilig. Sommige, zoals die van Sluis en Schouwen-Duiveland, lijken vei lig, maar zijn dat niet, aldus direc teur Arjan El Fassed van Open State. „Gebruikers zien dat niet. Ook al toont de browser een slotje, zijn sites niet veilig, omdat ze niet goed zijn geconfigureerd."Goes stelt dat alleen homepages zijn on derzocht. „De pagina's waarop per soonlijke gegevens worden uitge wisseld zijn wel degelijk bevei ligd", aldus Matthanja Schipper. Toch stelt Goes een onderzoek in. Leukvoorde schilders die de jaren daarna die panden moeten onderhouden. Extra werk voor het leven PZC ONLINE vrijdag 2 december 2016 n in de Bevelandse polder Jan van Damme Zelfvoorzienend Boodschap -4 Nanning-Jan Honingh op zijn duurzaam bewerkte hectare. FOTO 'S MECHTELD JANSEN Jeffrey Kutterink Vlissingen VIDEO Danker-Jan Oreel wil dat het sluipverkeer voor zijn huis in Kloetinge gestopt wordt. Auto's rijden veel te hard voorbij en nog erger voor Oreel: al tien keer werd een spiegel van zijn auto afgereden. Hij had voor gisteren een protest actie bedacht, maar die kwam er niet omdat ge meente en politie dat had den afgeraden. Bekijk op pzc.nl/video FACEBOOK Silvan Kip Mannen die wild plassen in Goes moeten extra alert zijn. Niet alleen om betrapt te worden door de politie, maar ze moeten ook op passen voor een natte broek. Een speciale coa ting zorgt ervoor dat de urine terug spettert. Op de Facebookpagina van de PZC regent het reacties. Lollige vooral. ONLINE TOP 5 1. LIVE: Klanten minderja rige prostituee (17) voor de rechter 2. Wildplasser in Goes krijgt urine straks terug op de broek 3. Vermiste Vlissingse vrouw (30) gevonden 4. Giel van de Ven krijgt la chers op de hand in De Wereld Draait Door (video) 5. Verkeersprotest Kloetin- genaar in kiem gesmoord (video) Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie ttVfTUS» Gezellig langs de Moezel, Duitsland nieuwe reis gegarandeerd vertrek va 299 5 dagen oad.nl/BEDE35 Het mooie Zillertal, Oostenrijk nieuwe reis 8 dagen oad.nl/BEAT20 Natuurlijk Zuid-Tirol Dolomieten gegarandeerd vertrek ook per Excellent bus „899 I2 dagen oad.nl/BEITOI Hoogtepunten van Polen gegarandeerd vertrek ook per Excellent bus „849 12 dagen oad.nl/BRPL4l Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/Voorwaarden 455

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44