Krantenbank na bijna twee jaar van slot II 10 ZE Digitaal archief weer online MOZES ALS LEIDRAAD Krantenbank Zeeland is eindelijk weer online, nu er een deal is gesloten over de auteursrechten, ledereen kan onbeperkt struinen door oude Zeeuwse kranten. Het was afgelopen tijd bij ZB Plan bureau en Bibliotheek van Zeeland de meestgestelde vraag: wanneer gaat Krantenbank weer open? Gis teren was het zover. Na bijna twee jaar is het populaire digitale archief - evenals Tijdschriftenbank Zeeland - weer volledig beschikbaar. Het begon in maart 2015. Mario Molegraaf, erfgenaam van Hans Warren, stelde aan de kaak dat dui zenden PZC-artikelen van Warren in Krantenbank zijn opgenomen, zonder dat hem toestemming is ge vraagd. Om geen risico's te nemen, begon de bibliotheek met het digitaal af plakken van Warrens artikelen. Na dat ook anderen auteursrechten claimden, ging Krantenbank hele maal op slot. In april 2015 kwam het gedeelte vóór 1940 weer beschik baar, aangezien daarvoor het au teursrecht vervallen is. ZB heeft langdurig onderhandeld met auteursrechtenorganisaties Lira (tekst) en Pictoright (beeld). Dat heeft nu geleid tot een overeen komst voor voorlopig drie jaar. ZB koopt de verantwoordelijkheid voor auteursrechtenclaims af. Rechtheb benden kunnen zich voortaan wen den tot Lira en Pictoright. „Het heeft verschrikkelijk lang geduurd", beaamt ZB-directeur Perry Moree. Zorgvuldigheid stond echter voorop. „We hebben vaak om de ta fel gezeten met Lira en Pictoright. Ik heb die gesprekken als heel con structief ervaren." De discussie heeft er toe geleid dat bezoekers nu vooraf moeten instemmen met de gebruiksvoorwaarden. Lira en Pictoright hebben al met meer erfgoedinstellingen overeen komsten gesloten. „Omdat het voor hen ondoenlijk is vooraf alle makers te achterhalen om toestemming te verkrijgen, hebben wij in 2011 een generieke regeling voor het online tonen van krantenarchieven in de markt gezet", zegt Saskia Bakker, beleidsmedewerker van Stichting Lira. „Hiermee wordt op eenvou dige wijze toestemming verkregen om de werken van freelance tekst en beeldmakers te gebruiken." Dat We hebben tijd nodig gehad om alles zorgvuldig in kaart te brengen het toch zo lang heeft geduurd voor dat Krantenbank Zeeland weer open kon, heeft onder meer te ma ken met de omvang van het archief. „We hebben tijd nodig gehad om al les zorgvuldig in kaart te brengen." „Dit is heel goed nieuws", zegt Mario Molegraaf. „Ik ben blij dat het nu opgelost is." Molegraaf wijst erop dat ZB destijds zelfheeft beslo ten Krantenbank op zwart te zetten. „Dat is uitdrukkelijk niet mijn wens geweest. Ik ben alleen voor mijn - heel redelijke - rechten opgeko men." MAAK KANS OP 100,- SHOPTEGOED! GA NAAR HARTVOORUWREGIO.NL EN STEM! oy-hvnnn l\&/rpnin nl Hart voor uw Regio is een initiatief van uw krant om de lokale winkeliers llal LVUUI UWlCljlU.Ill jn de spotlight te zetten. 4 op de 5 Nederlanders kan niet zonder lokale de leukste winkels bij u uit de buurt winkels. Kom ook bij ze langs want winkelen in de buurt is leuk! vrijdag 2 december 2016 Rolf Bosboom Middelburg -Saskia Bakker, Stichting Lira Wat is de leukste winkel bij u uit de buurt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43