3 INTERVIEW STEF BLOK Woningcorporaties hebben vorig jaar nog minder geïnvesteerd dan het jaar ervoor. Minister Blok is verbijsterd en dreigt met strafmaatregelen. Jan Hoedeman Deborah Jongejan Den Haag Blok: „Nee. Woningcorporaties zijn opgericht om goede huisvesting te bieden voor mensen met een kleine portemonnee. Ze hebben geen en kele andere taak dan dat. Dan kun je toch niet zeggen: het geld dat ik daar voor heb, hou ik in mijn zak? Wij ge ven ze bovendien staatsgarantie, waardoor ze vrijwel gratis kunnen lenen." „Er staan nodeloos mensen op de wachtlijst, met name in de Amster damse en Utrechtse regio's. En er wonen in het hele land mensen in tochtige woningen, onnodig. Daar bovenop geldt dat als woningcorpo raties gaan investeren, er banen in de bouw bijkomen." „Woningcorporaties zijn gierig. Ze zitten hun stuivers te poetsen in plaats van die in te zetten. Ze lijden in feite aan een Dagobert Duck- complex. Tegelijkertijd hoor ik voort durend gemopper dat ze de verhuur derheffing niet kunnen betalen. Ook zijn ze eindeloos aan het klagen over de verplichting om mensen met een kleine portemonnee een lagere huur toe te wijzen. Wel verdienen wo ningcorporaties een compliment, omdat ze hun bedrijfslasten flink wisten te verlagen." „Ik zeg dit niet voor niets. De poli tieke realiteit is dat bij de volgende formatie partijen ook zien dat corpo raties 5,5 miljard overhouden. Als zij dat niet zelf investeren, gaat de poli tiek het bij ze weghalen." „Dan verhoogt de politiek toch de verhuurderheffing? Dit soort bedra gen trekt enorm de aandacht in Den Haag. Dat is een dreiging die levens groot op woningcorporaties afkomt. Dat roepen ze over zichzelf af. Daar naast heb ik al een wetswijziging aangekondigd, waarin ik corporaties verplicht om hun woningen te isole ren." „Ik hou me aan het regeerakkoord en het woonakkoord dat we met de op positie hebben gesloten. Dat zorgde toen al voor veel commotie, omdat corporaties zeiden dat ze door de ver huurderheffing niet konden investe ren. Dat is niet een beetje naast de waarheid, dat is volkomen mis." „Niemand vindt een heffing leuk na tuurlijk. Maar de corporaties hebben veel te hard op de rem getrapt. Een overdreven reactie, daar ben ik ook verbaasd over." „Ik heb hen deze week in een be stuurlijk overleg gemeld dat er nieuwe cijfers aankomen en dat die reden geven voor een stevige waar schuwing. Nu komen ze vliegensvlug met een persbericht. Maar ik wil re sultaat zien." „Maar de toezichthouder zegt ook: je kunt makkelijk investeren. Bij de huidige rentestand kunnen corpora ties bijna gratis lenen. Dat maakt het nog wranger. En er is nog meer huis werk dat ze niet hebben gedaan. 40 procent van de sociale huurwonin gen zijn grote eengezinswoningen, terwijl 80 procent van de woning zoekenden alleenstaand of samen wonend is. Het is volkomen logisch dat ze de helft van die woningen ver kopen aan private partijen en dat geld gebruiken voor nieuwe woningen en isolatie. De zittende huurder blijft dan gewoon beschermd. Zo krijg je een grotere vrije sector met middel- dure huizen." „We hebben wettelijk geregeld dat woningcorporaties in principe niet meer mogen investeren in de vrije sector. Voorheen mocht dat wel en dat zorgde ervoor dat beleggers zich terugtrokken vanwege oneerlijke concurrentie. Beleggers weten nu dat er een gelijk speelveld is. Ik breng die boodschap rond in binnen- en bui tenland. Uit onderzoek blijkt dat er bij beleggers 6 miljard klaar ligt om te investeren in de Nederlandse wo ningmarkt. Dat kunnen ze alleen niet altijd inzetten bij gebrek aan loca ties." „Dat is een eerlijk punt. Gemeenten moeten zorgen dat er bouwlocaties bij komen." „Er moet meer gebeuren. Geld is niet het probleem, niet in de sociale huur, niet in de vrije sector. En er staan veel mensen op de wachtlijst. De sleutel ligt in meer bouwgrond. Ik ga de ko mende tijd de regio's langs om dat bij iedereen goed tussen de oren te krij gen." vrijdag 2 december 2016 Corporaties raakten eerder in opspraak, omdat ze met geld sme ten. Dan is het toch best begrijpe lijk dat ze nu bovenop het geld blijven zitten? Wat gebeurt er als dit zo blijft? Is het maatschappelijk onverant woord van de woningcorporaties? Hoe krijgt u de corporaties zo ver dat ze gaan investeren? Kan dat zomaar? U bent nü minister van Wonen, waarom verhoogt u nu de heffing niet? Waarom bedotten ze de boel dan? De vereniging van woningcorpora ties Aedes stuurde gisteren nog een persbericht dat ze van plan zijn meer te investeren. Toch dringt Autoriteit Woningcor poraties aan op voorzichtigheid: 'de toekomst is extreem onzeker'. Minister Blok is ver baasd dat woningcor poraties de hand op de knip houden, fotopim RAS Uit de nieuwste cij fers van toezichthou der Autoriteit Woning corporaties blijkt dat corporaties vorig jaar 5,5 miljard euro heb ben verdiend. Dat is 4,3 miljard meer dan in 2014. Er is nu een groot tekort aan be taalbare huurhuizen voor de mid denklasse. Wat doet u voor de zzp'er die geen hypotheek kan krij gen, maar te veel verdient voor de sociale huur? Dat zeggen woningcorporaties ook: er is geen grond om op te bouwen. Doen lokale bestuurders daar ge noeg aan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3