m. Verbod ontgassen schip tr Meeste wordt gescheiden Bomen in Sloebos moeten wijken voor elektriciteitsmasten De gemiddelde in woner van Zeeland produceerde in 2015 bijna 700 kilo afval. R(~)0Ï"0T1 Nannïng-Jan Honingh boert volgens de bijbel. In de Zak van A/f/^ypiC Zuid-Beveland laat hij op zijn A1 IC L IVJaJZjCO hectare zien dat Mozes al voor duurzame landbouw koos.zeeland 10 Simeon Tienpont leerde zeilen in Zierikzee Een gemiddelde Zeeuw produ ceerde vorig jaar bijna tweehon derd kilo meer afval dan de gemid delde Nederlander. In Zeeland werd vorig jaar per inwoner 695 kilo huishoudelijk afval wegge gooid. De Zeeuwen staan onbedreigd aan de top. Nummer twee is Fries land met 601 kilo per persoon. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwam gisteren met de cijfers over het afvalproductie van de Ne derlandse huishoudens naar bui ten. De rekenmeesters hebben de afvalhoop tot in detail uitgeplo zen. Van die 695 kilo afval brengt de Zeeuw bijna tweede derde als gescheiden afval weg. De rest (233 kilo) verdwijnt in de grijze kliko of een afvalzak en 36 kilo is grof huis houdelijk restafval. De gemiddelde Nederlander biedt 200 restafVal en 28 kilo grof afval aan. Per Zeeuw wordt 4t6 kilo afval gescheiden aangeboden. Een kwart (109 kilo) bestaat uit GFT-afval. Met 70 kilo per Zeeuw is de provincie kampioen oudpapier inzamelen en per inwoner wordt ook het hoogste gewicht aan kunststofverpakkin gen (7 kilo) gescheiden. Zeeland heeft een gedeelde tweede plaats met Limburg als het gaat om grof tuinafval: 48 kilo. Wat glas betreft is de Zeeuw met 22 kilo de nummer drie van het land. Waar Zeeland zich vooral in on derscheidt zijn de hoeveelheden bouwafval: nergens wordt per in woner zoveel schoon puin (69 kilo), A- en B-hout (35 kilo), schone grond (24 kilo), gips (3 kilo) en ver- bouwingsrestafval (14 kilo) naar de milieustraten gebracht. Meer dan de helft van het Zeeuwse huishoudelijke afval wordt gecomposteerd of krijgt een andere nuttige toepassing. Ruim een derde wordt verbrand en een klein gedeelte (2 procent) wordt ge stort. Zeeland was tien jaar geleden ook al de provincie waar per inwoner het meeste huishoudelijk afval werd geproduceerd. In 2006 ging het om 723 kilo. Dat daalde met 4 procent tot 695 kilo in 2015. Lande lijk ging de daling met 11 procent veel harder: van 561 naar 497 kilo. Zeeuwen zijn overigens niet al tijd de grootste weggooiers ge- We brengen twee derde van ons huishoudelijk afval gescheiden naar de milieustraat weest. De cijfers van het CBS gaan terug tot 1993. Toen haalde Zeeland met nog geen 500 kilo per inwoner niet eens een podiumplaats. Er werd toen overigens veel minder huishoudelijk afval gescheiden in gezameld: 421 kilo ging toen als restafval naar de stort. Veel meer dus dan de 269 kilo van tegenwoor dig. De toename van het aantal kilo's afval zit sinds die tijd vooral in afval dat gescheiden wordt aan geleverd. Wat waren vorig jaar de provincies met het minste afval per inwoner? Zuid-Holland en Gelder land kwamen op 476 kilo en Over ijssel had een kilootje meer. MIDDELBURG De provincie gaat het varend ontgassen van binnen vaartschepen toch verbieden. Een internationaal verbod laat te lang op zich wachten. Veel binnenvaartschepen lozen hun benzeendampen boven Zeeuws water. De ontgassingsin- stallatie in Antwerpen vinden ze te duur en in Zuid-Holland en Noord- Brabant is het al verboden. Een ver bod is moeilijk te handhaven, maar omdat er nog geen internationaal verdrag is, gaan GS er een stokje voor steken. Zo wordt 'ontgassings- toerisme' van elders voorkomen. AkzoNobeD It vrijdag 2 december 2016 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO MECHTELD JANSEN ZEELAND14 ZEELAND 3 Zeeuwen hebben veel afval Theo Giele Middelburg team

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34