31 Guardiola morgen met Manchester City tegen het Chelsea van Conté Twee bezeten voetbalextremisten, samen aan één zijlijn. Manchester City-Chelsea wordt er morgen (13.30 uur) eentje voor theaterliefhebbers, maar meer nog voor tactieknerds. Voor tactische status quo hoef je niet i te vrezen^ I Met Conté" - en Guardiola is spektakel immer verzekerd anrader: de spelerstunnel van het Etihad-stadion. Op het YouTube-kanaal van Manchester City komt die tunnel veelvuldig voor bij, aangezien er een camera hangt die non-stop vastlegt wat er allemaal ge beurt. Het levert vaak beelden op die je in geen enkel ander Premier League-sta dion ziet. Met een beetje geluk kun je Antonio Conté en Pep Guardiola er morgen zien foeteren, briesen, knuffelen, gebaren, fluisteren, nadenken en bijsturen. Voor de aftrap, in de rust of juist na afloop, opdat we niets van het theater hoeven te missen. Slechts een kleedkamercame ra ontbreekt, jammer genoeg. Maar theater wordt het sowieso, mor gen bij de topper tussen Manchester Ci ty tegen Chelsea. Dankzij de 22 voortref felijke spelers op het veld, maar niet in de laatste plaats dankzij de twee trai ners aan de zijlijn. Conté, de zo emotioneel gedreven Ita liaan met zijn zongebruinde boeven- kop, ogenschijnlijk weggelopen uit 'The Godfather' of'Gomorra'. En Guardiola aan de andere kant, de gedistingeerde, stijlvol geschoren Spaanse voetbalintel lectueel. Beiden passioneel meelevend, elke wedstrijd opnieuw, compleet met wild uit puilende ogen. Toch doet het geen recht aan bei de trainers door ze slechts als karikatu rale typetjes af te schilderen. Guar diola en Conté gel den bij uitstek als de meest interessan te en moderne trai ners van hun genera tie, samen met Jürgen Klopp (Liverpool), Tho mas Tuchel (Borussia Dortmund) en Jorge Sam- peoli (Sevilla). Voetbalextremisten De coaches van City en Chelsea gelden als voetbalextremisten, bezeten als ze zijn van het spel in al zijn facetten. Per fectionistische workaholics, onophou delijk peinzend over systemen en trai ningsmethodiek. „Heel mooi om te zien hoe juist zij omgaan met de wetten van de Premier League", aldus Everton-coach Ronald Koeman. „Juist omdat de intensiteit van de competitie onvergelijkbaar is met Italië, Duitsland en Spanje. Conté en Guardiola zijn daarin zoekende ge weest, maar tegelijk boeken ze heel snel zichtbaar resultaat." Guardiola begon spectaculair aan de competitie, met voetbal dat meteen herkenbaar was uit zijn tijd bij FC Barcelona en Bayern München. Snel en ge groepeerd druk zetten, dyna misch positiespel, opbouw van achteruit, steeds overtalsituaties creë rend met veel positiewisselingen. City speelt vaak hyperaanvallend, niet zel den in een soort 3-2-4-1, feitelijk met vijf aanvallers. Een proces dat zich vol trekt met hobbels, maar dat de laatste weken weer aardig op stoom komt. „Toch denk ik dat Pep straks nog wel een transferzomer nodig heeft om het elftal écht en consequent te laten spe- len zoals hij wil", aldus Koeman. „Je hebt namelijk ook de spelers nodig die het uit kunnen voeren op het allerhoog ste niveau, op iedere positie." Conté is in dat opzicht wat minder een idealist en wat meer een pragmati cus, die in zijn zoektocht naar het idea le elftal bovenal de beschikbare spelers centraal stelt. Toch is zijn hand ook in het huidige Chelsea duidelijk zichtbaar: compact en gedisciplineerd spelend, hard werkend, collectief druk zettend en voortreffelijk in de tegenstoot. Maar vanzelf ging dat niet - en Conté stelde de puzzel anders samen dan in zijn tijd bij Juventus en het nationale elftal van Italië. Ommekeer Cruciaal was de uitwedstrijd tegen Ar senal, waarin de Italiaan zijn team volle dig omgooide in de rust, bij 3-0 achter. Volgens de overlevering was Conté blind van woede, smijtend met zijn du re lakschoenen, hevig fulminerend in zijn prachtige Godfather-Engels. Maar het hete kleedkamerkwartiertje leidde óók tot een volledig nieuwe speelwijze met drie verdedigers, het best te typeren als 3-4-3. Sindsdien won Chelsea zeven wedstrijden op een rij - en kreeg het nog slechts één doelpunt tegen. Het Everton van Koeman werd zelfs met 5-0 ingemaakt op Stamford Bridge. Het 3-4-3 van Conté is onvergelijk baar met het systeem dat bijvoorbeeld Louis van Gaal in de glorietijd van Ajax speelde, midden jaren '90. Bij Chelsea zijn de buitenste middenvelders, Mar cos Alonso en Victor Moses, bovenal onvermoeibare vleugelbacks die heel de zijkant bestrijken. De overige twee middenvelders controleren vooral, opdat de voor ste drie spelers alle vrijheid hebben in hun aanvalsspel. Eden Hazard speelt als een avontuurlijk soort links binnen, op rechts is Pedro volledig op gebloeid onder Conté. Je hoeft alleen de mogelijke opstellin gen maar tegenover elkaar te zetten, om te zien hoe bepalend de tactische de tails morgen zullen worden. Profiteren de buitenspelers van City van de ruimtes achter Alonso en Moses? Of zal Guardiola juist concessies moeten doen aan zijn speel wijze, bijvoorbeeld door te rug te vallen op zijn alterna tieve systeem met vier verde digers? En hoe gaan de contro leurs van Chelsea straks om met de voortdurend zwerven de City-aanvallers? Het strak gemaaide veld wordt morgen in Manchester ook een soort schaakbord, waarbij beide grootmeesters eikaars teams tot op het bot hebben geanalyseerd. Guardiola was al vroeg in het seizoen be ducht voor juist Chelsea, dat geen Europese verplichtingen heeft. Conté staat bekend om zijn veeleisende, intensieve trai ningssessies. Bij Chelsea is daar dit seizoen alle ruimte voor, ter wijl Guardiola doorgaans drie wed strijden per week speelt. Uitgerekend afgelopen week was dat niet zo. Beide voetbaldenkers hadden een hele week om zich voor te berei den op elkaar, tot achter de komma. vrijdag 2 december 2016 Sjoerd Mossou Manchester Bezeten workaholics snappen wetten van Premier League Antonio Conté (I) en Pep Guardiola foto's pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32