Schaaktopper Carlsen zegen voor populariteit van denksport Mulder door afzeggingen alsnog aan het vertrek in Astana 29 en worstelt met haar gevoel over die keuze Als het betekent dat er een poppenkast bij komt kijken, dan hoeft dat voor mij niet tig-fancy-gebeuren hier. Kitsch, het spreekt me niet per definitie aan." Geef Ter Mors, getogen in Enschede tot ze tien jaar geleden voor het schaat sen naar Heerenveen verhuisde, maar een kleine stad, met authenticiteit en rust. In de koffer op haar hotelkamer die ze deelt met Janine Smit, haar ploeggenote bij de langebaanformatie Afterpay, liggen een skibroek en veel warme kleding. „Ik dacht: het is erg koud. Vorige week was het namelijk -28. Maar toen alles was ingepakt keek ik op mijn telefoon, was het maar -6 en -ïo. Niks aan de hand dus." Haar wens is om tot en met de Win terspelen van volgend jaar actief te blijven in de aflossingsploeg van het shorttrack, die tegenwoordig steeds het podium haalt bij wereldbekerwed strijden. Ze is van waarde, is nog steeds een van de snelsten uit het team dat niet over andere reserve schaatsers beschikt. En daar draait het in mindere mate om spectaculaire in- GEEN KRAMER EN WUST haalacties, iets wat haar juist zo ging tegenstaan. Zij wilde hard schaatsen. „Ze zoeken nu uit met NOC*NSF of mijn deelname met het team qua se lectiecriteria haalbaar is. Otter is groot voorstander. Ik heb wel gezegd: als het betekent dat er allerlei poppenkast bij komt kijken om mij daar te krijgen, dan hoeft dat niet. Die meiden moe ten ook tijdig weten of ze op mij kun nen rekenen." Van de mooiste berichten die ze ont ving na haar keuze maakte ze screen shots. Zo is er een van haar voormali ge ploeggenote Sanne van Kerkhof, waarin Ter Mors bedankt wordt voor het groot maken van de shorttracks- port. Gek is dat, zegt ze. „Pas na af loop ga je zien wat je bereikt hebt." Een ding weet ze wel: in het lange- baan is er geen mogelijkheid de sport groot te maken in eigen land. Die sta tus heeft de sport al. Maar hoe je het ook wendt of keert, succes begint alle maal bij het volgen van de eigen weg. ASTANA Verschillende Neder landse schaatsers ontbreken in Astana vanwege een trainings kamp. Zo is heel LottoNL-Jum- bo afwezig, de ploeg van onder anderen Sven Kramer en Jan Smeekens. Daarnaast hebben Ireen Wüst, Jorrit Bergsma en Carlijn Achtereekte ook de voor keur gegeven aan een fietstrai ningskamp in de zon. Michel Mulder keert door die afzeggingen morgen terug in het wereldbekercircuit. Mulder, die last had van blessures tij dens het voorseizoen, miste de rechtstreekse kwalificatie nipt. Eind oktober werd hij met eenhonderdste van een secon de verschil zesde op de 500 me ter bij de KNSB-cup. De olym pisch kampioen van 2014 zal morgenmiddag in de B-groep starten. Magnus Carlsen was vier dagen er voor net voor het eerst wereldkam pioen geworden door de regerend kampioen Viswanathan Anand (nu 46) te verslaan. De Noor, des tijds 23 jaar oud, verscheen in no vember 2013 op het biljartlaken van het Santiago Bernabéu. Ge huld in een shirt van zijn geliefde Real Madrid, met daarop zijn naam en rugnummer 1, schudde hij de handen van aanvoerder Ser gio Ramos, scheidsrechter Pedro Jesüs Pérez Montero en Real Val- ladolid-aanvoerder Alvaro Rubio. Met een grote glimlach liep Carl sen vervolgens naar de midden lijn, zoals een pupil van de week normaal in het amateurvoetbal kijkt als hij de aftrap mag doen. Onder luid applaus verliet Carlsen het veld. De schaker zag Gareth Bale bij de 4-0 overwinning drie keer sco ren. Hij ging daarna, zoals Bale dat ook deed met Real Madrid, vrolijk verder met het winnen van titels. Hij prolongeerde zijn wereldtitel in 2014 door in een tweekamp op nieuw Anand te verslaan, hij schreef in 2015 voor de vierde keer het prestigieuze Tata Steel-toer- nooi in Wijk aan Zee op zijn naam en hij won opnieuw in 2016. Schaken leek al veel langer naar de achtergrond te verdwijnen, me de door de opkomst van het inter net. Maar de indrukwekkende prestaties van Carlsen zorgden voor een ommekeer wat betreft de populariteit van de denksport. De wereldkampioen kreeg een heldenstatus. Carlsen was te zien in talkshows op de Noorse televi sie. Naar eigen zeggen om het schaken populairder te maken on der jongeren. Hij verscheen op plekken waar je voetballers als Lio nel Messi, Cristiano Ronaldo of Paul Pogba verwacht: in reclames en op grote reclameborden. En Carlsen kreeg zelfs iets wat Messi, Ronaldo en Pogba nooit hadden gekregen: een eigen editie van de Donald Duck. Voor het blad koes terde hij al een voorliefde en in 2014 ging een hele Noorse editie over hem. Carlsen heeft zelfs iets wat Messi, Ronaldo en Pogba nooit kregen: een eigen Donald Duck De afgelopen maand moest hij in twaalf partijen in New York zijn wereldtitel zien te verdedigen te gen de Rus Sergej Karjakin. Dat ging maar moeizaam. Na zeven re mises op een rij verloor hij in de achtste partij zelfs van de Rus. Carlsen was zelf onnodig in de aanval gegaan. Maar, zo zei Carl sen al eens begin 2015, „ook na een slechte start kun je nog altijd winnen." Dat bleek ook nu, want in de tiebreak won hij alsnog. Tot vreugde van zijn Noorse suppor ters. Eenmaal terug in Noorwegen vindt Carlsen zichzelf naar alle waarschijnlijkheid weer terug op een billboard. Of in de Donald Duck. PROGRAMMA Wereldbeker 3 Op televisie vrijdag 2 december 2016 Makkelijk ging het niet, maar de Noor Magnus Carlsen prolon geerde deze week op zijn 26ste verjaardag zijn wereldtitel scha ken. Een portret van een nationa le held, die al een eigen editie van de Donald Duck heeft gekre gen. Armon Veeneman New York De Noor Magnus Carlsen verslaat de Rus Sergej Karjakin en prolongeert zijn wereldtitel in een WK-tweekamp. foto epa Vandaag 14.00 uur 15.04 uur 15.49 uur Morgen 12.15 uur 12.45 uur 13.30 uur 14.35 uur ging (v) 15.35 uur ging (m) Zondag 13.30 uur 13.55 uur 14.35 uur 15.18 uur 16.13 uur 16.28 uur 3000 meter (v) 1e 500 meter (v) 5000 meter (m) 1e 500 meter (m) 1000 meter (v) 1000 meter (m) ploegenachtervol ploegenachtervol 2e 500 meter (v) 2e 500 meter (m) 1500 meter (v) 1500 meter (m) massastart (v) massastart (m) Vandaag 14.00 uur 15.20 uur tingen Morgen 12.15 uur 16.30 uur tingen Zondag 13.30 uur 13.10 uur NOS.nl NPO 1, samenvat- NOS.nl NPO 1, samenvat •4 Jorien ter Mors laat eerder dit seizoen op de langebaan Ireen Wüst de hielen zien. foto anp plekje geven'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30