Sispolitiek Tholen stuurt EU brief over kerncentrale Alcoholverbod rond jaarwisseling Sluis schaft de kabeltaks weer af k 2 MAAN LEO Column De gemeente Amsterdam wil een verbod op sissen naar vrouwen. Middels een 'sis- verbod' moet straatintimidatie worden tegengegaan. Bij een over treding kan de boete oplopen tot 4100 euro en de gemeente kan meteen ingijpen zonder dat een slachtoffer aangifte hoeft te doen. De eerste reacties op het sisver- bod waren opvallend genoeg van vrouwen. Vrouwen die trots mel den dat ze nafluiten juist zien als compliment. Later voegden ook verontwaardige mannen zich bij dit koor. Mogen zij geen enkele vrouw meer aanspreken? En hoe kunnen ze nou weten wat vrouwen als inti miderend ervaren? Waar eindigt goedmoedige interactie en begint intimidatie? De kritiek richt zich ook op de ju ridische uitvoerbaarheid. Het is niet aan gemeenten om wetten te maken die de vrijheid van me ningsuiting beperken. Amsterdam moet dit dus in de Algemene Plaat selijke Verordening inpassen, wat wettelijk dubieus is. Daarnaast vra gen critici zich af hoe dit ooit ge controleerd kan worden. De term 'sisverbod' is ook nogal verteke nend: sissen blijkt bij navraag hele maal niet onder het geplande ver bod te vallen. Pas bij spugen of handtastelijkheden kan de ge meente in actie komen. Het moge duidelijk zijn dat dit Amsterdamse plan vooral sym boolpolitiek is. En precies omdat het symboolpolitiek is, ben ik hier zo blij mee. Het is hoog tijd dat vrouwen die zich onveilig voelen op straat serieus genomen worden. Dat duidelijk gemaakt wordt dat elke vorm van intimidatie, zelfs al betreft het zogenaamd onschuldig sissen, een aantasting is van het pu blieke domein van ons vrouwen. Dat men niet langer 'het zijn maar jongens' zegt maar erkent wat een impact het heeft om telkens weer geconfronteerd te worden met straatintimidatie. Juist omdat het een symbool is van deze erkenning, is dit plan zo belangrijk. Leve de symboolpolitiek! Dat men niet langer 'het zijn maar jongens' zegt DESTELLING Vandaag: Mijn afvalbak zit altijd vol Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VOORBEREIDING SURPRISES IN VOLLE SANS Belgen nemen Port Zélandeover Dieuwertje te gast bij Peter Slager De drie gemeenten, die bezorgd zijn over de veiligheid van de cen trale, wilden aanvankelijk een offi ciële klacht tegen de Belgische staat indienen. Ze zagen daar vanaf, om dat het niet meer mogelijk is met leden van het Europees Parlement in overleg te treden zodra er een of ficiële klachtenprocedure loopt. Ze proberen de problematiek nu eerst met een brief onder de aandacht van de commissie te brengen. De gemeenten stellen dat ze ten onrechte niet zijn betrokken bij het besluit om de levensduur van de centrale te verlengen. Er is volgens hen geen transparante vergunning procedure geweest. Daarmee zou België het EU-recht hebben ge schonden. De drie gemeenten vin den het vreemd dat ze niet zijn ge consulteerd en dat er geen informa tie is verstrekt. Er bestaat volgens Tholen en de Brabantse buren geen enkele twijfel over dat dit had ge moeten. Ze wijzen erop dat de kerncentrale slechts twintig kilo meter van Bergen op Zoom ligt. Volgens de briefschrijvers had ook Ze wijzen erop dat de kerncentrale op slechts twintig kilometer van Bergen op Zoom ligt een rapport over de milieu-effecten moeten worden opgesteld. In hun brief pleiten ze verder voor Europees toezicht op de kern centrales. Nu gaan de lidstaten van de EU daar zelf over. De drie ge meenten stellen dat de Belgische toezichthouder vraagtekens heeft gezet bij haar eigen onafhankelijk heid. Tholen, Bergen op Zoom en Steenbergen sluiten niet uit dat ze later alsnog een formele klacht in dienen bij de Europese Commissie. Het centrum van Krabbendijke wordt de laatste dagen van het jaar drooggelegd. Het alcoholverbod is één van de nieuwe maatregelen waarmee Reimerswaal de uitwas sen tijdens de jaarwisseling een halt toe wil roepen. Het alcoholverbod geldt voor de zone rondom het punt waar afgelo pen jaren de meeste overlast was: het kruispunt Dorpsstraat/Noord- weg/Frisostraat. Vanaf dinsdag 27 december tot 1 januari 06:00 uur mag niemand in dit gebied op straat alcohol nuttigen of met ge opende blikjes en flessen drank rondlopen. Met het verbod wil de gemeente voorkomen dat beschon ken jongelui passanten lastigvallen en flesjes stukgooien. Eerder maakte Reimerswaal al een einde aan de vreugdevuren in Krabbendijke en Yerseke. - Sluis voerde de belasting over ka bels en leidingen in de grond afge lopen voorjaar in, als laatste in Zee land. Dat was tegen wil en dank, maar min of meer noodzakelijk. Omdat bedrijven de belasting doorberekenen aan al hun klanten, betalen inwoners immers ook mee aan de heffing van andere gemeen ten. De Sluise raad stelde wel als voorwaarde dat inwoners de hogere energienota gecompenseerd zou den krijgen door een verlaging van de gemeentelijke belastingen. Het Rijk liet onlangs weten dat ge meenten de kabelbelasting niet mogen heffen, behalve de gemeen ten die dat al in 2015 deden. Voor hen komt er een overgangsregeling. Het is onzin om energie te steken in het rondpompen van geld, in de wetenschap dat de maatregel toch weer moet worden teruggedraaid, vindt Sluis. De gemeenteraad moet nog wel akkoord gaan. vrijdag 2 december 2016 Gisteren: Dichten voor Sint en Piet, dat doe ik niet 215 reacties BROUWERSDAM Het Belgische vastgoed fonds Home Invest Bel gium (HIB) zet zijn tanden in het vakantiepark Port Zélande nabij de Brou- wersdam. De Belgen nemen 241 van de circa 700 huisjes van het park over en zullen deze na een verbouwing verhuren aan de uitbater van het complex, Center Pares. Het is voor het eerst dat HIB buiten de eigen landsgrenzen investeert en het is ook meteen een flinke investering. VLISSINGEN Presentatrice Dieuwertje Blok van het NP02-pro- gramma Landinwaarts is vandaag te gast bij Peter Slager, bassist en tekst schrijver van Blof. Hij maakte onlangs een al bum met nummers volle dig in het Schouws. Dieu wertje gaat met hem naar de plekken die hem inspi reerden bij het maken van het album. De uitzending over muziek in het Zeeuws is te zien op NPO 2 om 19.20 uur. VLISSINGEN Krantenbank weer in de lucht Krantenbank Zeeland is sinds gisteren weer volle dig beschikbaar. Het po pulaire digitale krantenar chief ging vorig jaar maart tijdelijk op slot na diverse claims van free lancers van wie teksten of foto's zijn gebruikt. Ei genaar ZB heeft na lang durig onderhandelen een overeenkomst gesloten met auteursrechtenorga nisaties Lira en Picto- right. Daarmee is zij ge vrijwaard van claims. ZEELAND 10. Deel 4: De prinses op de erwt O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 9 december 8 710114 003423 Een officiële klacht komt er (nog) niet, maar de gemeenten Tholen, Bergen op Zoom en Steenbergen hebben wel een brief naar de Europese Commis sie gestuurd, waarin ze hun be klag doen over de verlengde le vensduur van de kerncentrale in Doel. Rob Paardekam Tholen Joeri Wisse Krabbendijke De gemeente Sluis schaft, als eerste in Zeeland, de kabelbe lasting weer af. Volgens B en W heeft de taks geen nut en geen toekomst. Martijn de Koning Oostburg HOU JE HET ©EZELLI© HENK? HET BLUFT TEM I SLOTTE WEL JE SCHOONMOEDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2