16 Het kabinet- Trump krijgt vorm. De nieuwe president gaat de VS besturen met een team van loyalisten, onder wie opvallend veel generaals en miljardairs. De belangrijkste ministerposten op een rij. FINANCIËN JUSTITIE Steven Mnuchin (53) Jeff Sessions (69) TRANSPORT Elaine Chao (63) BUITENLANDSE ZAKEN Rudy Giuliani (72)/ Mitt Romney (69) James Mattis (66) ONDERWIJS Betsy DeVos (58) VOLKSGEZONDHEID Tom Price (62) HANDEL Wilbur Ross (79) vrijdag 2 december 2016 Team Trump Toekomstig president Trump is druk bezig met het samenstellen van zijn ploeg, foto mandel ngan/afp Goldman Sachs was in de campagne van Trump de per sonificatie van de elite die de gewone man een oor aan naait. Maar Trump benoemt ex-bankier van Goldman Sachs Steven Mnuchin tot mi nister van Financiën. Mnuchin had een hedge fund, financier de Hollywoodfilms en heeft zo'n 40 miljoen dollar op de bank. Hij heeft geen ervaring als politicus of bestuurder. Ook een vroege Trump- loyalist: Jeff Sessions, de se nator die zich als eerste ach ter hem schaarde. Sessions is onder meer voormalig hoofd van justitie in Alabama. Hij past bij Trumps belofte ille gale immigratie keihard aan te pakken. In de jaren 80 raakte hij in opspraak vanwege racis tische uitspraken. Hij noemde een organisatie die opkwam voor zwarte burgerrechten 'on-Amerikaans', waardoor hij werd geweigerd als rechter. Een insider met ervaring: Elaine Chao. Ze diende jaren als minister van Arbeid in de regering Bush. Ze is getrouwd met Mitch McConnell, de Re publikeinse fractieleider in de Senaat. De geboren Taiwa nese krijgt een belangrijke post: ze wordt verantwoorde lijk voor de enorme investerin gen in infrastructuur die Trump heeft aangekondigd. Trump aarzelt. Moet het ex- burgemeester van New York Rudy Giuliani worden, lid van de harde kern van Team Trump, of toch traditioneel Republikein Mitt Romney? Romney noemde Trump eer der een 'bedrieger'. Beiden hebben weinig buitenlander varing (en miljoenen op de bank). Trumps campagnema nager Kellyanne Conway waarschuwde haar baas dat het 'verraad' aan kiezers zou zijn om Romney te kiezen. Trump laat de soap voortdu ren: hij dineerde onder het oog van camera's met Rom ney in een sterrenrestaurant. Hij heeft alternatieven. Zo sprak hij met generaal David Petraeus, die onder Bush als Obama hoge functies had, maar werd veroordeeld omdat hij zijn minnares geheime in formatie doorspeelde, wat Trump in het geval van Hillary Clinton onvergeeflijk vond. Karlijn van Houwelingen Wie krijgt de leiding over de strijd tegen IS? Vermoedelijk generaal James Mattis, tot 2013 hoofd van de Ameri kaanse troepen in het Mid den-Oosten. Daar stond hij bekend als Mad Dog, om zijn boude taal, zoals: „Wees be leefd, wees professioneel, maar zorg dat je bij iedereen die je ontmoet een plan hebt om te doden." Mattis waar schuwt voor de dreiging van Iran en vond Obama te zwak en te passief. Het ministerie van Defensie moet wettelijk worden geleid door een bur ger die minimaal zeven jaar weg is uit het leger - voor Mattis zou een uitzondering gemaakt moeten worden. Dat is omstreden. Generaal Pe traeus is ook in de race voor een functie, generaal Mike Flynn wordt Nationaal Veilig heidsadviseur. Voormalig Re publikeins vice-presidents- kandidaat Sarah Palin zou in beeld zijn als secretaris voor veteranenzaken. Trump benoemt een geld schieter van de Republi keinse Partij: Betsy DeVos. Ze is een telg uit een Neder lands-Amerikaanse miljar dairsfamilie uit het plaatsje Holland in Michigan. Met haar man doneerde ze dit jaar 2,9 miljoen dollar aan Republi keinse groepen, volgens For bes. DeVos heeft geen erva ring in het onderwijs, maar was voorzitter van de Repu blikeinse partij in Michigan, fi lantroop en is een invloedrijk activist tegen het publieke on derwijssysteem. Ze wil kinde ren vouchers geven om naar privéscholen te kunnen. Trump kiest voor Tom Price uit Georgia, orthopedisch chirurg en lid van het Huis van Afgevaardigden. Hij is een fel criticus van de zorgwet van Obama die Trump beloofde te schrappen. Die kan met dok ter Price aan het roer snel van tafel: hij heeft al een plan klaarliggen voor het intrekken en vervangen van de zorgwet. Wilbur Ross is een inves teerder die volgens Forbes 2,9 miljard dollar bezit. Hij is net als Trump sceptisch over internationale handel. In de jaren 90 hielp hij Trump na een avontuur in de gokwereld dat uitliep op een faillisse ment. Ook aan Trumps cam pagne droeg hij financieel bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16