Akkoord van Minsk is einde USSR 15 ren dingen die je niet zei, maar ik voelde ook geen behoefte me kritisch uit te laten over de regering. Nu heb ik dat gevoel wel bij de Oekraïense rege ring." Svetlana was financieel directrice van een grote cadeauwinkel in Kiev en herinnert zich opeens een van de 'verworvenheden' van de Sovjet-Unie. „Weet u, als een collega iets deed wat niet mocht, dan kon je een 'anoniempje' schrijven. Dat ging naar Moskou en dan kwam er een partijlid hele maal vanuit de hoofdstad om te kijken wat er aan de hand was." Je collega's er stiekem bij lappen? Dat zijn toch je reinste KGB-methodes? „Waarom?", verweert Svetlana zich. „We zijn nu toch ook niet tegen cameratoezicht? Mensen wis ten toen heel goed wat ze wel en niet mochten." Poetin De Russische president Vladimir Poetin heeft het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 2005 de 'groot ste geopolitieke tragedie van de 20ste eeuw' ge noemd, omdat miljoenen Russen ineens in het 'buitenland' woonden. En volgens sommigen is de Russische president uit op het (gedeeltelijk) her stel van zijn verloren gegane vaderland, nu onder Russische vlag. Met name Oekraïne voelt daar de gevolgen van, getuige de annexatie van de Krim en de oorlog in de Donbass. Vreest Filipp een terugkeer van de Unie? „Nee, dat is onzin. Ik ben zelfs niet bang voor de oorlog in Donbass, Rusland kan niets meer tegen ons be ginnen. De Sovjet-Unie is voorgoed voorbij." Maar zijn grootmoeder ziet ook dat anders: „Mijn kinde ren vinden Poetin slecht, maar ik vind hem geni aal." Svetlana stelt dat hij de Russen weer een stem in de wereldpolitiek geeft. „Iedereen had ontzag voor ons. Dat was belangrijk voor me", verzucht Svetlana. „Want toen de Unie uiteenviel, heb ook ik de vernedering gevoeld." ONDERGANG Jeltsin vrijdag 2 december 2016 HmtonaR ApaHHHCHHfl ApXMB •0fOIII,K3» Unie? F lauwekul Propagandabeelden uit de Sovjettijd tonen een ideale samenleving. Ze werden ge publiceerd in Soviet Union, een magazine dat werd ver spreid in Europa en de Ver enigde Staten. Eind 1991, na enkele jaren van enorme poli tieke turbulentie, implo deert de Sovjet-Unie. De Unie van vijftien Socialis tische Sovjet-republie ken (USSR), sinds 1922 de trots van het commu nisme, is een symbool geworden van totalitair wanbeleid en inefficiën tie. Zij heeft geen be staansrecht meer. Ronald Reagan en Michaïl Gorbatsjov hebben de Koude Oorlog al begra ven, de Berlijnse Muur en het IJzeren Gordijn zijn gevallen en in Sovjet-sta- ten als Oekraïne, Letland en Georgië klinkt de roep om onafhankelijkheid. Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov probeert te redden wat er te redden valt. Eerst met militair ge weld - op 13 januari be stormen commando's de tv-toren in Vilnius (Litou wen), eind juli doden zij zeven Litouwse grens wachters. Als Boris Jeltsin op een tank klimt, is de USSR geschiedenis, fotoap Het geweld werkt ave rechts. Het is voor rebelle rende unieleden het zo veelste bewijs dat zij in de USSR niets meer hebben te zoeken. Ook met her vormingen die meer vrij heid geven, schiet Gor batsjov in eigen voet. Unieleden vegen de hand reiking meteen van tafel. Communistische haviken die de USSR tegen elke prijs in leven willen hou den, zien er een aanlei ding in ook in opstand te komen. De staatsgreep in augus tus is een godsgeschenk voor Boris Jeltsin die zich opwerpt als bescherm heer van 'moedertje Rus land'. Hij klimt op een tank, smoort het oproer en wordt daarmee de facto de nieuwe machthebber in Moskou. Het is de dood steek voor de Sovjet-Unie. In december stemt 85 procent van de Oekraï- ners voor afscheiding van de USSR. Gorbatsjov is al leen op papier nog presi dent als op 8 december de leiders van Rusland, Oekraïne en Wit-Rusland zonder hem het Akkoord van Minsk ondertekenen. De Sovjet-Unie houdt op te bestaan. Zij maakt plaats voor het Gemene best van Onafhankelijke Staten (GOS) dat de soe vereiniteit van elke deel nemende staat erkent. Op 25 december verjaagt Boris Jeltsin Michaïl Gor batsjov uit het Kremlin. Van het ooit zo machtige rode imperium dat zich uitstrekte van de Baltische en de Zwarte Zee tot de Stille Oceaan is niets meer over. Verstokte com munisten huilen, de vijan den van het 'rijk van het kwaad' vieren feest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15