12 'Alleen een hulpmiddel' 2012 zijn intrek in het Élysée nam. Hij verstijfde. Zijn linkse vrienden voelden zich verraden omdat hij een pragmaticus bleek. De beloofde be lastingherziening die vooral de rij ken zou raken, kwam er niet. De werkloosheid bleef hoog rond de ïo procent en de economie groeide nauwelijks. Toen hij in 2014 ook nog de sociale wetgeving versoberde, trokken woedende Franse arbeiders door de straten van Parijs. Dit was niet langer hun president. Met een boek over zijn president schap probeerde hij vorige maand nog uit te leggen wat hij als staats man had betekend voor de republiek. Hij sloeg wild om zich heen. Tegen standers maar ook bondgenoten kre gen een veeg uit de pan. Een presi dent onwaardig, luidde de kritiek. Hollande probeerde zich in het boek als terreurbestrijder te presenteren door te zeggen dat de Franse geheime dienst op zijn orders vier mensen had uitgeschakeld. Niets hielp. Frankrijk is hem spuugzat. Niet zijn verdiensten be klijven bij de Fransen, maar louter zijn misstappen. Dat besefte hij de af gelopen dagen uiteindelijk ook zelf. Hollande kreeg het vooral voor zijn kiezen door de terroristische aansla gen in Parijs en Nice. Het maakte hem opperbevelhebber in een onverwachte oorlog. De Fransen voelden zich niet veilig onder zijn commando. De aan slagen raakten Hollande diep. Hij kende een aantal mensen van Charlie Hebdo persoonlijk. Vooral de aanslag op de Bataclan kwam keihard bij hem binnen. Die jonge slachtoffers waren t Niet zijn verdiensten beklijven, maar zijn misstappen even oud als zijn eigen kinderen. Zijn imago liep ook een forse deuk op door zijn breuk met zijn vriendin Valérie Trierweiler. De scheiding werd breed in de roddelpers uitgeme ten. Zij bleef achter als de bedrogen vrouw en Frankrijk zag hem 's nachts op zijn scootertje naar zijn veel jon gere minnares rijden. Zijn spindoc tors slaagden er niet in om daar een publicitair goed verhaal van te maken. steun krijg", aldus Hollande. Hij zei te hopen dat zijn socialistische partij nu kans heeft te winnen van 'conserva tisme en extremisme'. Hollande, de man met de treurige ogen, keek gedeprimeerd bij zijn aan kondiging. Franse presidenten gaan immers altijd op voor herverkiezing, maar Hollande is zo impopulair dat hij geheel kansloos zou zijn. Premier Valls zal naar alle waarschijnlijkheid de kandidaat van links worden. De verkiezingen zijn in het voorjaar. Charmant, zo wordt Hollande door mensen die hem persoonlijk kennen genoemd. Maar die aangeboren charme verdween volledig toen hij in De 62-jarige Hollande zei zijn per soonlijke ambitie terzijde te schuiven in het belang van het land. „Vandaag ben ik me bewust van het risico van een dergelijke stap als ik geen brede Om de leeftijd van een klant te con troleren mogen winkeliers om een identiteitsbewijs vragen. Maar het scannen van een ID-bewijs of gege vens noteren valt volgens de Auto riteit Persoonsgegevens onder het 'verwerken van persoonsgegevens' en dat mogen winkeliers - in tegen stelling tot de overheid, banken of zorgverzekeraars - niet. Jurist Kaj Hollemans van KH Le gal Advice noemt het gebruik van de scanners illegaal en roept klan ten op hun ID-bewijs niet meer te laten scannen in winkels. „Een ID- scanner leest de MRZ-strook, deze strook van cijfers en letters bevat allerlei persoonsgegevens. Dat ge gevens niet worden opgeslagen is niet relevant, met scannen vindt verwerking plaats en dat mag niet. De verwerking is niet bedoeld om aan de verplichtingen te voldoen van de Drank- en Horecawet maar dient alleen als rekenhulp en is dus onrechtmatig." Hollemans krijgt bijval van klan ten en organisaties als Privacy First en burgerrechtenbeweging Vrij- bit.nl. Directeur Vincent Böhre van Stichting Privacy First: „Wij heb ben er moeite mee wanneer allerlei private partijen om een ID-kaart gaan vragen. Met een bsn-nummer kunnen allerlei gevallen van iden titeitsfraude plaatsvinden. Je kunt met alleen een ID zelfs een huis ko pen." Vrijbit.nl diende eerder een klacht in bij Lidl over de ID-scan- ner. Alle kassa's van Lidl zijn sinds 2013 met een ID-scanner uitgerust. Ook DekaMarkt en Dirk van den Broek maken gebruik van de scan ner. Is de klant 18 jaar of ouder dan brandt er een groen lampje, bij minderjarigen een rood licht. Een woordvoerder van Lidl stelt dat de scanner alleen als hulpmiddel dient, zodat kassamedewerkers geen leeftijd hoeven uit te rekenen. „Er worden geen gegevens opgesla gen. De ID-checker is bovendien niet verbonden met de kassa." De woordvoerder van de Autoriteit Persoonsgegevens wil niet speci fiek reageren op de scanners in de supermarkt. In het algemeen stelt de zegsvrouw dat winkeliers niet zomaar ID-kaarten mogen scan nen. „Op een ID-kaart staan be- Lidl stelt dat descanner slechts als hulpmiddel dient langrijke persoonsgegevens zoals het burgerservicenummer. Wan neer dit in verkeerde handen valt, kun j e slachtoffer worden van iden titeitsfraude en dat is heel ernstig." In 2012 schreef het College Bescher ming Persoonsgegevens in de pu blicatie Gebruik van 'kopietje pas poort' in de private sector. „Het onno dig en bovenmatig kopiëren of REACTIE scannen van deze documenten is niet zonder risico. Door op grote schaal persoonsgegevens te verza melen, neemt het risico van identi teitsfraude toe." Volgens de woordvoerder wordt er alleen onderzoek gedaan bij klachten over een bedrijf. Ze wijst er op dat de Autoriteit Persoonsge gevens geen grote organisatie is. „We moeten dus keuzes maken bij wat we onderzoeken." Hollemans stelt verder dat de ID- scanner niet voorkomt dat minder jarigen toch drank kopen. „De scan ner toont alleen of de klant oud ge noeg is. De koper kan net zo goed het identiteitsbewij s van zijn vader of moeder gebruiken. De kassame dewerker moet dus ook altijd de pasfoto controleren. De visuele in spectie is dan al gedaan. Een briefje bij de kassa waarop de dag van van daag is afgetrokken met 18 jaar maakt direct duidelijk of de klant ouder of jonger is." Hij verwijst naar een onderzoek van de Universiteit Twente waaruit vorig jaar bleek dat het gebruik van ID-scanners niet effectief is. 'Zo wordt niet in alle gevallen door de kassamedewerker om een ID ge vraagd. Indien dit wel gebeurt, moet worden vastgesteld of het do cument bij degene hoort die het aanbiedt. Uit het onderzoek blijkt dat verkopers dit bijna nooit doen. Als jongeren een ID van iemand an ders laten zien, dan slagen ze bijna allemaal in het kopen van alcohol.' „Het middel werkt niet en is ook illegaal. Dat is dubbel kwalijk", al dus de jurist. vrijdag 2 december 2016 Francois Hol- lande tijdens zijn tv-toespraak. FOTO REUTERS GO Francis Hollande beseft dat het volk hem niet lust Parijs De Franse president Frangois Hollande doet geen gooi naar een tweede termijn en zal niet mee doen aan de komende verkiezin gen. Dat heeft hij gisteravond in een televisietoespraak bekend gemaakt. Nimmer was een presi dent zo impopulair. Ton Voermans 'Super mag ID niet scannen' Een ID-swiper bij de kassa, foto evert elzinga Het scannen van ID-bewijzen om de leeftijd te controleren van klanten die alcohol of tabak willen kopen, is in strijd met de Wet bescherming persoonsge gevens. Verschillende super markten gaan er desondanks mee door en komen daar mee weg. Barbara de Jong Rotterdam Supermarkten Lidl en Detail- result (DekaMarkt en Dirk van den Broek) stellen dat de ID- scanner alleen is bedoeld als hulpmiddel voor de kassame dewerker en dat er absoluut geen gegevens worden opge slagen. Wel stelt Detailresult dat er naar alternatieven wordt gekeken.' Volgens Lidl stelt de Autoriteit Persoonsgegevens juist dat het gebruik van ID-scanners niet altijd in overeenstemming is met de Wet bescherming persoonsgegevens, maar het hangt af van de omstandighe den. „Staatssecretaris Van Rijn gaf eerder aan dat het belangrijk is dat verkooppunten van al cohol en tabak de leeftijds grens naleven en dat het aan de verkooppunten zelf is om te bepalen hoe dit wordt inge richt zolang wordt voldaan aan de wet. Gebruik van de scanner is niet automatisch verboden, maar het is van be lang welke gegevens worden gescand en hoe de scanner wordt toegepast. Wij zijn van mening dat onze ID-checker voldoet aan de Wet bescher ming persoonsgegevens."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12