Jan Terlouw EUWS 11 Jan Terlouw (85) maakte indruk met zijn speech in De Wereld Draait Door. Rotterdamse columnisteen advocate Carrie Jansen richt zich in een open brief tot 'meneer Jan'. 'Deze bijval is nieuw voor mij' Maak podia vrij voor mensen als Terlouw. Betrokken, verstandige mannen en vrouwen, die je in het hart raken Indrukwekkend, er zijn meer grand old men die eerlijk en met gezag belangrijke zaken te melden hebben. Een verademing Ik heb thuis spontaan voor hem staan klappen. Echt waar Ach, de lieve man is zo naïef. Welkom in de grote, boze wereld. In slechte tijden komen de echte leiders boven. En daar hoort D66 niet bij Woensdagavond zat ik op de bank tv te kijken. Naar De Wereld Draait Door. Met een bordje op schoot, sperzie boontjes en kip, en u zou een Jan-talk gaan houden, zei Matthijs van Nieuw- kerk. Een beetje een peptalk, maar dan van u. En ik wist niet zeker of ik daar wel zin in had. Ik was chagrijnig, omdat precies die dag het woonre- ferendum in Rotterdam de kiesdrempel niet had ge haald. Maar de afstandsbediening lag net buiten mijn bereik, dus u begon te praten en ik begon maar te kij ken. Ik kon altijd nog opstaan, toch? Om u weg te zap pen. Dat heb ik niet gedaan. Ik heb de volle tien minuten uitgekeken en toen u aan het eind natte ogen kreeg, kreeg ik ze ook en druppelden er tranen op mijn sper zieboontjes. Omdat het een toespraak was van hoop. En dat ik die hoop soms zo fucking hard nodig kan hebben. U begon over de oorlog; die heb ik niet meegemaakt. U begon over touwtjes uit de voordeur; die heb ik nau welijks meegemaakt. Maar de rest waar u over vertelde wel. Dat er wantrouwen is ontstaan. Van de overheid naar ons en van ons naar de overheid. En dan ook nog eens onder mekaar. Ik woon in het Oude Westen van Rotterdam, meneer Jan Terlouw, en dat is een wijk die al jarenlang numero uno staat in Nederland. Nou ja, op het criminaliteits- lijstje, maar je moet ergens beginnen met scoren. Na tuurlijk hebben wij hangjongeren. En daar wordt altijd over gezeurd. Wat dan even vergeten wordt, is dat die jongens wel elke dag mevrouw van Leeuwen met haar rollator over de drempel van haar portiekwoning helpen. En dat er een tijdje terug een peuter driehoog uit het raam viel en precies een van die hangjongeren dat kind opving. Zelf had-ie een gebroken pols, maar het kind had niks. Ik werk op een advocatenkantoor op Rotterdam-Zuid, meneer Jan Terlouw, en daar maken wij veel situaties mee van huiselijk geweld en kindermishandeling. En soms verlies ik de moed dan weieens. Tot er nog geen maand geleden door de mbo van het Albeda College op de Erasmus Universiteit een conferentie tegen kinder mishandeling werd georganiseerd. Waar 800 mbo'ers uit het hele land op afkwamen. Het werd een zinderende dag waar in elk lokaal, in elke collegezaal - tot uiteindelijk de grote aula aan toe - al die jongeren keihard en vastberaden mee zaten te denken over hoe we diezelfde kindermishandeling toch het snelst de wereld uit kunnen hebben. Met hun eigen verdrietige verhalen, in volle openheid en met alle inzet die ze in zich hadden. Toen liep ik wel te glimmen. Potverdorie wat een kids. Dat is de hoop, die ik ook bij u voelde. Voor die jeugd en voor die toekomst. Natuurlijk kunnen we wat doen aan het klimaat, zei u. We kunnen toch alles. Nou dat is mooi, want als we alles kunnen, kunnen we dat ook in de zorg, met die idiote pyjama-dagen, haperende zuurstofmachines en piascontracten. En dan kunnen we het ook met het armoedepro bleem en het onderwijs en de werkloosheid en de een zaamheid van ouderen. Dat de oplossing er nu nog niet is, betekent alleen dat je er wat harder naar moet zoe ken. We zijn toch een kenniseconomie, nou gebruik die knappe koppen dan ook. of wat we misschien even verleerd zijn, is een beetje normaal met elkaar omgaan. We twitteren elkaar ver baal een ongeluk, we sturen eerder een dreigmail dan een verjaardagskaart. En een beetje demonstratie staat tegenwoordig achter een hek. Flikker toch op. Dat moet anders kunnen. Terug naar de vertrouwensdemocratie; dat zei u. En dat politici onkreukbaar moeten zijn en integer. Ja, dat is een primaire levensbehoefte van een democratie. Weg met de graaiers, de opportunisten, de leugenaars. En dan aan de jeugd de toekomst geven en ze de kans bieden om die ook een beetje mooi vorm te geven. Dat was de toespraak van u. De toespraak van de hoop. En dan komt het allemaal weer goed? En kunnen de touwtjes weer uit de voordeur? Alsjeblieft niet, zeg. Ik heb een automatische deuropener en die wou ik graag houden. Maar voor de rest, oké hoor, meneer Jan, heel oké. Met een keihard kusje uit Rotterdam, Is dit dan een oud politicus die de Nederlandse bevolking wel snapt? Luister dan naarzo'n man, Nederlandse regering „Ik merkte al dat het doodstil werd tijdens de speech, het enorme applaus erna ontroerde me. Achter de bluesjongens op het podium die zouden spelen, zag ik allemaal jongeren zitten van onder de 20, daar waren ze gegrepen door de boodschap. Dat verraste me wel. „Ik ben veel gewend in die zin, maar de bijval van woensdag op deze manier was nieuw. Niets wat ik zei was werkelijk nieuw, ik bepleit in essays en op con gressen al jaren het herstel van vertrouwen, ben daar zeer con sequent in geweest - terwijl het daar geen enkele snaar raakt." Geweldige speech. Hij zal het waarschijnlijk niet willen, maar stel je eens voor dat hij minister president zou zijn... vrijdag 2 december 2016 —Wil Dijkstra GO Chiel Pauwelsen Stef Bronmans —Fred Barendse Colum niste en sociaal bewogen advocate Carrie Jansen. FOTO JOOST HOVING Lieve meneer Jan, Maar wat we op een of andere manier niet kunnen, Carrie —Jaap de Ruijter Terlouw net na zijn 'Jan-talk'. —Hans Man

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11