Sinterklaas kan z'n eigen broek wel ophouden Van sporthal tot voedselbank en museum: Sinterklaas is overal 7 Selectief is-ie bepaald niet. Sint trekt met zijn Pieten naar veel plaatsen. Gisteren bezocht hij sporthal, voedsel bank en museum in Zierikzee. Volksfeesten zijn als cultuur bedoeld voor iedereen Hij rent deze dagen van hot naar her over Schouwen-Duive- land. Het grote aftel len is begonnen, maar voor de verjaardag van Sinterklaas écht losbarst heeft hij - met zijn legertje Pieten - nog het één en ander te doen. Zoals cadeaus uit delen aan kinderen uit gezinnen die weinig te besteden hebben. Dat leverde blije taferelen op, gis teren in het voormalige schoolge bouw van de Beatrixschool in Zie rikzee. De negenjarige Ismail heeft van de zenuwen zelfs niet goed gesla pen. „Ik zit me hier al weken op te verheugen", vertelt hij, terwijl hij met broertje Omran en zusjes Ma ria en Gelud de komst van Sinter klaas afwacht. „Ik vind Sinterklaas erg leuk. Het leukste is natuurlijk dat hij cadeautjes geeft. Vorig jaar heb ik een boksbal gekregen en die heb ik veel gebruikt." Het is de vierde keer dat Rotary- club Zierikzee Sinterklaascadeau tjes uitdeelt aan gezinnen die bij de Voedselbank komen. De club is aangesloten bij de Sinterklaasbank die door het hele land actiefis. In 2016 worden in heel Nederland vijfduizend kinderen met een ca deau verrast. Stopte de Rotaryclub Zierikzee het eerste jaar de ca deaus nog bij de pakketten van de Voedselbank. „Het tweede jaar hebben we gevraagd: vinden jullie een feestje misschien ook leuk?", vertelt Anita de Munnik. Sinds dien komt Sint met twee Pieten al tijd een middagje langs, met de hele mikmak: pepernoten, slin gers, sinterklaasliedjes en natuur- Samen dingen beleven schept een band lijk de cadeaus. De kinderen heb ben - dat gebeurt in samenwer king met Intertoys - zelf een ver langlijstje mogen maken met daarop hun wensen tot 25 euro. „Wow", reageert Ismail als hij een stoere X-shot blaster uit het ca deaupapier tevoorschijn haalt. „Die ga ik straks direct uitprobe ren." Maar eerst nog even een Pie- tendans, voor het hoge bezoek weer vertrekt. Snel door naar het Huis van Sin terklaas, het onderkomen van de sint en zijn Pieten in het Stadhuis museum aan de Zierikzeese Meel- straat. Daar is het een gekkenhuis vanaf de eerste dag dat de goedhei ligman voet zette op Schouwen- Duivelandse bodem. „We zitten nu al dik over de kaartverkoop van vorig jaar heen. Dit is echt super", zegt mede-organisator Marieke Braber. Bezoekers worden tijdens een tachtig minuten durende rondleiding door het huis van Sin terklaas gevoerd, net als blijkt dat de Waspiet er de brui aan heeft ge geven. Een avontuur dat mede tot Ik zit me hier al weken op te verheugen stand komt dankzij de Pieten van Pontes Pieter Zeeman. „Zij krijgen dan vrij van school, maar moeten hier wel al om 7 uur staan. En dat doen ze. Die samenwerking is goud. Het gaat allemaal hartstikke goed. Vergeleken met vorig jaar zijn de kinderziektes er wel uit." Tussen de bedrijven door spor ten de Pieten wat af. In het Laco sportcentrum in Zierikzee was het gisteren Pietenzwemmen met aansluitend een tennispietencli- nic. Zondag staat zelfs een Zwarte Pietenfeest (van 10.00 tot 13.00 uur) bij Laco op het programma. Met een tennisclinic van Active Tennis in het zwembad. Het sin terklaasfeest is een leuk ding om als sportcentrum op in te haken, vindt badmeester René Berre voets. „We proberen hier altijd nieuw publiek binnen te krijgen. Sport en spel zijn goed voor kinde ren. Samen spelen en samen din gen beleven schept een band." Kunstenmakers en liefhebbers op Schouwen-Duiveland komen in verzet tegen de subsidie voor volks feesten die volgend jaar bij wijze van proef wordt ingesteld. Het door LSD, CDA en met steun van de WD geïnitieerde besluit van de ge meenteraad heeft als gevolg dat de volle 62.000 euro naar Sinterklaas intochten en Oranjefeesten gaat. Daarmee is er in 2017 geen geld meer voor incidentele initiatieven op het gebied van cultuur en sport. Filmmaakster en kunstenares Eef de Graaf uit Zierikzee is op Face- book een actie gestart om het verzet te mobiliseren. Op dat platform heeft zich in twee dagen tijd een brede discussie ontsponnen over de zin en onzin van de volkssubsidie. Intocht De meeste mensen zijn het er niet mee eens. De tegenstanders rede neren dat de Sinterklaasintochten en koningsdag zich doorgaans prima lijken te redden met de steun die ze nu krijgen uit het door de ge meente gevulde potje van de dorpsraden. De Graaf: „In feite krij gen ze straks dus geld waar niet echt behoefte aan is." In Zierikzee wringt die schoen evenwel, omdat het oranjecomité zich in de steek gelaten voelt door de lokale ondernemers. Volgens De Graaf, initiatief neemster van de culturele koepel Stichting View, leidt het proefbal lonnetje dat LSD heeft opgelaten tot de dood in de pot. Voor spontane creatieve ideeën is geen financiële ondersteuning meer, waardoor het aanbod op Schouwen-Duiveland in hoog tempo zal vervlakken, waarschuwt ze. „We hadden plannen met pop up design- en architectuurprojec ten rondom duurzaamheid en uit wisselingen met kunstenaars uit andere landen, maar dat wordt dan nu moeilijk." Ook initiatieven als de bij toeris ten en inwoners populaire muur schildering op het Plein Mont- maertre in Zierikzee zouden er niet gekomen zijn zonder steun van de gemeente, benadrukt De Graaf het wederzijds belang. Een dergelijke vervlakking van het aanbod is een monumentale gemeente als Schou wen-Duiveland volgens haar on waardig. Ze bepleit de heroprich ting van een Culturele Commissie, die zou moeten waken over het evenwicht van het aanbod en de mogelijkheden. LSD-fractievoorzitter Robbert Lievense ziet het probleem niet, re ageert hij op de uiteenlopende op merkingen op Facebook. „Jaarlijks verdeelt het gemeentebestuur voor 3,9 miljoen euro aan subsidies. Dus is het een kwestie van 'keuzes ma ken'. Volksfeesten zijn als cultuur bedoeld voor iedereen." Lievense wordt door sommigen populisme verweten, met het oog op de komende verkiezingen. donderdag 1 december 2016 'Zijn cadeaus zijn het leukst' Esme Soesman Zierikzee -Rene Berrevoets, Badmeester -Ismail (9) Marcel Modde Zierikzee - Eef de Graaf, filmmaakster Het is een bende in de wasruimte van het Huis van Sinterklaas. De Waspiet geeft er de brui aan. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67