Nieuwe ronde, nieuwe kansen gemeentehuis Thermphos is molensteen mm® t Ëmti t Trumps plan voor Nederland Dubbelganger Vijftien AED's geplaatst in de provincie m 2 Commentaar Hans de Boer weet hoe het verder moet met Nederland. De voorman van de werkgeversorganisatie VNO-NCW neemt een voorbeeld aan Trump. Net als de nieuwe president van de VS moet de Nederlandse regering fors gaan investeren in de eco nomie. Voor VNO-NCW heeft dit een zeer hoge prioriteit. Hoger dan bijvoorbeeld het schrappen van het eigen risico in de gezond heidszorg. Dat is nogal een politiek statement. Het pleidooi van de werkgevers komt niet uit de lucht vallen. On langs benadrukte de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (Oeso) ook al dat Trumps plannen voor belasting verlaging en voor grote investeringen in de infrastructuur de wereld economie een behoorlijk zetje kunnen geven. Dat effect bestrijdt nie mand. Maar deskundigen wijzen er terecht op dat een economie maar beter naar zijn ware mogelijkheden kan groeien. Slecht getimede sti mulansen leveren alleen maar pieken en dalen op. Daarmee heeft de wereld al heel wat ervaring. Er is zelfs een naam voor: de 'boom and bust cycle'. Dat is niet de gewenste duurzame economische ontwik keling. Bovendien: de risico's die ontstaan als Trump de geldkraan opendraait, kan niemand overzien. Oeso en VNO-NCW prijzen Trump niet de hemel in. Zij zien ook nadelen in zijn plannen. Bij voorbeeld de maatregelen waarmee hij de Amerikaanse economie wil beschermen. Inderdaad, Trumps protectionisme helpt de wereld niet verder. Maar ook op dit punt houdt VNO-NCW geen rekening met de gemiddelde burger. Die heeft geen boodschap aan globalise ring. Die heeft het al moeilijk met de samenwerking in Europa. Hans de Boer mag namens de werkgevers natuurlijk alles zeggen. Maar met dit geluid vervreemden zij zich van de maatschappij. De economie van de werkgevers is duidelijk een geheel andere dan die van de gewone man. VNO-NCW vervreemdt zich van de maatschappij met pleidooi voor investeringen Dat is tenminste wat burgemeester en wethouders voor ogen hebben met de (gedeeltelijke) herinrich ting. Door een aantal partners in het sociale domein binnenshuis een plek te geven denkt het ge meentebestuur tot betere samen werking te kunnen komen. Tegelij kertijd wordt de ruimte in het ge meentehuis beter benut. De kritiek op dit plan was niet mals: vraagtekens werden onder meer gezet bij het gebrek aan com municatie en de kosten. Via een se rie openbare raadsbijeenkomsten pakken B en W het nu anders aan. Tijdens twee in januari gehouden bijeenkomsten worden uitgangs punten en doelstellingen vergaard W De raad krijgt verschillende scenario's voorgelegd waarmee de gemeentelijke project groep aan de slag gaat. Tijdens een derde bijeenkomst worden ver schillende scenario's, met prijs kaartje erbij, aan de raad gepresen teerd. In maart volgt dan een nieuw raadsvoorstel over de herinrichting. Het streven is de eventuele herin richting uiterlijk het eerste kwar taal van 2018 rond te hebben. ALMANAK Toen hij tegen de negentig liep besloot hij zich niet meer te scheren. Inmiddels is hij al 91 jaar en heeft zijn witte baard een in drukwekkende omvang gekre gen. Dat heeft zo zijn bijeffec ten. Kleine kinderen benaderen hem in de aanloop naar 5 decem ber met veel ontzag. In de super markt in Heinkenszand staarde een ventje de krasse Bevelander met open mond aan. „Kijk mam", stamelde het jochie al wijzend. „Kijk, Klaas!" Sints dubbelganger redde de situatie: „Ja jongen, ook Sinter klaas moet af en toe boodschap pen doen." Extra voorstelling film Foster Jenkins Pake Sake sluit in februari Kerstmarkt in St. Nicolaaskerk De stroperige sanering van Therm phos hangt als een molensteen om de nek van de provincie. Zij staat garant voor de beheerkosten van 700.000 euro per maand. Tijdwinst is cruciaal. In december is het sane ringsbudget van 41 miljoen euro formeel op. Voor de aannemer De contamination Services (DS, in feite Mourik) is nog 10 miljoen in kas. Dat geld is gekoppeld aan de 'sleutelklare' overeenkomst met DS. De provincie staat dus nu elke maand voor 7 ton aan beheerkosten aan de lat. Zij heeft zich daar in een overeenkomst met de curatoren van Thermphos garant voor ge steld. Bovendien is de provincie als bevoegd gezag verantwoordelijk voor de veiligheid rond de fosforfa- briek. Ze heeft echter het geld niet om nog één of meer jaren de be heerkosten te dragen. In de huidige situatie is ze aan Thermphos per jaar 8,5 miljoen euro kwijt. Daarom heeft ze de hulp van het Rijk inge roepen. Ook komen Gedeputeerde Staten voor 15 december met scena rio's om de beheerkosten te ver minderen. In tanks en leidingen van Therm phos zit nog zo'n 2000 ton fosfor- slik, dat voor eenderde uit water, voor eenderde uit slik en voor een derde uit fosfor bestaat. De sanering gaat tergend traag omdat het slik zich moeilijk laat verpompen en de persen steeds kapot gaan. Vooral de membranen hebben het zwaar te verduren. Na het persen bevat de blubber nog wat fosfor. Dat is als fosforzuur te winnen door het slik te filteren en gecontroleerd te ver branden in een tijdelijk opge bouwde calcineeroven, waarbij de fosforgassen worden afgevangen. De provincie zegt dat de huidige verwerkingsmethode de enige is die werkt en voldoet aan de Neder landse wet- en regelgeving. De curatoren, de provincie en Van Citters Beheer (de sanerings- bv die Zeeland Seaports voor het Thermphos-terrein heeft opge richt) hebben verwerkingsmetho den in het buitenland bekeken, on der meer in Canada en Duitsland. In sommige landen zoals Canada is fosforhoudend slik in met grond afgedekte kuilen ge stopt, maar dat mag in Nederland niet. Van Citters Beheer heeft ver volgens deskundigen uit Canada en Israël gepolst. „Unaniem conclude ren ze dat de gekozen verwerkings methode voor dit project het ge schiktst is", zeggen GS. Suggesties van de PVV-Staten- fractie om het saneringsproces te Bij de sanering van het terrein van Thermphos zit alles tegen wat tegen kan zitten versnellen en daarmee de financi ële schade te beperken, zijn niet mogelijk, zeggen GS. De PVV had geopperd de fosfor niet te persen, maar direct te verbranden in de cal cineeroven. Dat leidt echter tot een te hoge hitte in de trommel van de oven, die zo vrijwel zeker kapot gaat. Het fosforslik met zuigwagens uit de tanks en leidingen halen, is minstens zo moeilijk, stellen GS. Het slik is namelijk uitgehard. Evenmin kunnen de ovens van Thermphos worden gebruikt om het fosforslik te verbranden. Op alle fronten zit het momen teel tegen bij Thermphos. Er mag niet in het ovenhuis worden ge werkt zolang er geen aanvullend onderzoek naar asbest is verricht. Vorig jaar werd asbest aangetroffen. Dat is afgeplakt. Toen werden geen zwevende deeltjes gesignaleerd, maar de arbeidsinspectie wil daar over meer zekerheid. Een nieuw plafond in één dag! VLISSINGEN In samenwerking met HartveiligWonen heeft Connexxion AED-apparaten (automatische externe defibril lator) opgehangen op vijftien plaatsen, verdeeld over de pro vincie. HartveiligWonen is een net werk van goed opgeleide men sen, vrijwilligers en buschauf feurs, die kunnen reani meren. Vijf AED's zijn in een buitenkast geplaatst, de andere tien op vestigingen van Connex xion en andere buitenplaat sen. De vrijwillers worden ge alarmeerd via een app. JUWELIER MINDERHOUD Mi A I donderdag 1 december 2016 n Gemeenteraadsleden waren om te spetteren toen eerder dit jaar zonder overleg een plan voor herinrichting van het gemeente huis op tafel werd gelegd. Nieuwe ronde, nieuwe kansen. Via twee openbare raadsverga deringen kan de raad nu mee praten over het 'huis van Schou- wen-Duiveland'. Esme Soesman Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De belangstelling voor 'Florence Foster Jenkins' is zo groot dat FiZi in Zie rikzee 6 december (20.00 uur) een extra voorstelling heeft gepro grammeerd. De film gaat over de legendarische Florence Foster Jenkins. Zij droomt ervan een be roemde zangeres te wor den. Haar echtgenoot en manager probeert te voorkomen dat zij merkt dat ze niet kan zingen. GOES Wie nog een keer op stap wil in Pake Sake, moet niet te lang wachten. De Goese nachtclub sluit in februari. Het bericht op Facebook kwam voor veel trouwe en oude gas ten als een verrassing. In het weekend van 3 en 4 februari kan er nog een laatste keer gefeest wor den. Waarom de eigenaren, Patrick Meeuwse en Mike Frijlink, ermee willen stoppen? „Het is mooi geweest. We hebben Pake Sake tien jaar gele den overgenomen en de koek is een beetje op." BROUWERSHAVEN In de Grote of St. Nico laaskerk in Brouwersha ven wordt op zaterdag 10 en zondag 11 december een kerstmarkt gehou den. Het popkoor Vreugd verzorgt de muziek. Verder is er koffie en Glühwein verkrijgbaar. Ook zijn er oliebollen. Zaterdag is de kerk open tussen 10.00 en 18.00 uur. Zondag wordt de kerstmarkt tussen 13.00 en 18.00 uur gehouden. Zowel de curatoren als de pro vincie hebben voldoende ex perts geraadpleegd voor de sa nering van de failliete fosforfa- briek Thermphos. Dat antwoor den Gedeputeerde Staten op vragen van de PVV-Statenfrac- tie, die met de provincie mee denkt om de sanering te ver snellen. Frank Balkenende Middelburg Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Wij hebben interesse in uw gouden en zilveren sieraden. Bijv. Zeeuws, modern, bestek, munten enz. Maar ook bloedkoraal, granaten en rouwkralen. Wij taxeren het op reële waarde en kopen het bij belangstelling contant in. Bel voor meer informatie. www.juwelierminderhoud.nl westkapelle arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65