Liefde voor de jazz spat van Bert Joris af 44 f Kachel aan en lekker onderuit 2 BERT JORIS Jason Bourne is terug Niemandsland Oostburg is perfect voor de show van Stef Bos en Geert Verdickt. Een stuk 'niemandsland' tussen Nederland en België. Het duo laat in de show 'Noord/Zuid' met verhalen en liedjes de twee landen samensmelten. Stef Bos Uitgelicht Zoals in een grote stad geluiden elkaar verdringen, maar vaak ook tegelijkertijd en dus samen klinken, zo volgen in jazz de noten elkaar vaak vliegensvlug op, worden meerdere melodielijnen op hetzelfde moment gespeeld. Zeker de oorspronkelijke Ameri kaanse jazz is gejaagd, dat is precies wat haar zo opwindend maakt. Verleidingen wisselen el kaar razendsnel af. Tijd om te kiezen, laat staan ervan te bekomen, krijgt de luisteraar nauwe lijks. Behalve in ballads, de verstilde kant van de jazz, muziek voor de 'after hours' ofwel de late uurtjes waarin melancholie het wint van le vensdrift. Eindelijk tijd om op adem te komen, na te denken, belangwekkende conclusies te trekken, zoals bijvoorbeeld: ik word wel heel snel verliefd. Fall In Love Too Easily is een van de onver woestbare 'standards' in de jazz. De prachtige vertolkingen van Chet Baker en Miles Davis zijn wereldberoemd. Minder bekend, maar ook on voorstelbaar mooi, is de uitvoering van een an dere trompettist: de Belg Bert Joris. In een recent interview ver klaarde Joris zichzelf allereerst als jazzlief hebber te zien. Dat hoor je in alles terug. In zijn keuze voor zo'n verfijnde klassie ker en vooral in hoe hij dat nummer speelt. De pure, in tense liefde voor wat hij de 'schone toon' noemt; voor de trompet waarop het voortbrengen van zo'n schone toon juist vreselijk moeilijk is. Je hoort alles samen komen: weemoed over het besef dat we wan neer we voelen zo weinig verstandig zijn; over het gegeven dat elke mooie noot een andere ver dringt en tegelijk het optimisme, steeds kunnen nieuwe noten worden gevonden. Zo is er ook ruimte voor plezier in Joris' kwartet. Je hoort dat de vier vrienden zijn, of minstens mannen die elkaar goed verstaan. Eens in de zoveel tijd komen ze samen, delen wat ze weten, wie ze zijn. Delen hun liefde met elkaar én het publiek. Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Bert Joris noemt zichzelf vooral een jazzliefhebber, foto eddy westveer Het besef dat we wanneer we voelen zo weinig verstandig zijn TOP 3 BESTE ALBUMS 2016 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN II Dvd F F Het publiek zal in Oostburg op de stoelen gaan staan", grapt zanger Stef Bos. „De voorstelling Noord/Zuid komt daar, in het nie mandsland tussen Nederland en Bel gië, echt thuis." Voor de artiest zeifis het ook een soort thuiskomen; naast zijn verblijf in Kaapstad heeft hij een woning in Zuiddorpe, om de hoek bij Oostburg. Dat het theaterstuk in een huiselijke setting plaatsvindt, is daar door extra toepasselijk. Aan een knus houten tafeltje zitten Geert Verdickt, frontman van de Bel gische band Buurman en Stef Bos ge durende de hele voorstelling naast el kaar te keuvelen. Allerlei thema's passeren de revue. Zo hebben ze het over vrouwen, de liefde, hun passies, het verleden en over de verschillende steden in beide landen. Het doel van de voorstelling is om een aantal lagen dieper te gaan dan de verschillen tussen België en Ne derland. „We laten de twee landen samensmelten en focussen op de overeenkomsten", verklaart Bos. De gesprekken worden afgewisseld met toepasselijke nummers. „Niets staat vast en de invulling is heel vrij. Door dat we vooral improviseren, is elke show anders. Zo kwamen er onlangs twee kindjes naar onze voorstelling. BIOGRAFIE Dat komt niet vaak voor. Vervolgens zijn zij de rode lijn in het optreden geworden." Door de intieme, losse setting krijgt het publiek het gevoel aan te schuiven bij een keukentafel gesprek tussen de twee bevriende ar tiesten. Carpoolen Het idee om samen een voorstelling te maken ontstond drie jaar geleden, toen Geert Verdickt en Stef Bos sa men een benefietvoorstelling gaven voor Stichting Het Hunter Syn droom. „We kenden elkaar al een beetje uit de wandelgangen", reflec teert Bos. Door een carpoolactie be landde het stel samen in een auto. Tijdens de ruim zes uur durende au torit naar Alkmaar en terug richting Antwerpen kwamen de meest uit eenlopende onderwerpen ter sprake. „We hadden het over de verschillen tussen België en Nederland, maar ook juist over de overeenkomsten. Je kijkt allebei op de weg en passeert verschillende steden die nieuwe ge dachtes naar boven brengen." Aan het eind van die rit was het plan voor een gezamenlijke show geboren. „Ei genlijk al op de heenweg, want in Alkmaar gaven we samen een optre den waarin bijna niets vaststond. Dat was te gek om te doen." Door te kie zen voor de relatief eenvoudige thea tersetting van een gesprek aan tafel willen ze de toeschouwers meene men in eenzelfde soort autoritcon versatie. donderdag 1 december 2016 Mischa Andriessen is groot liefhebber van jazzmuziek. Hij schrijft regelmatig recensies. Wat: Bert Joris Quartet Waar: Porgy en Bess, Terneuzen Wanneer: zondag 4 december, 15.00 uur PZ' David Bowie - Blackstar Bowie verhief op dit album zijn naderende dood tot kunstwerk. Begint de winter nu echt? Dan is het tijd voor cd's, dvd's en boeken waarvan je lekker op de bank in je warme huis kunt ge nieten. Joeke Berg maakt een keuze uit het nieuwe aanbod. De comeback van Matt Damon is er nu ook op dvd. De acteur keert terug als voormalig CIA- agent Jason Bourne in de popu laire Bourne-filmreeks. Het lang verwachte vijfde deel in de serie draagt als titel alleen de naam van de hoofdpersoon, die besluit uit de anonimiteit te treden voor een kwestie met een persoonlijk tintje. Na bijna tien jaar afwezigheid is de geheim agent ook terug in je huiskamer. m Dvd Jason Bourne. Prijs: 17,99 euro. Nick Cave The Bad Seeds - Skeleton Tree Een requiem van Nick Cave voor zijn zoon Arthur die overleed na een val van een klif. Radiohead - A Moon Shaped Pool Ook de nummer drie staat vol ver driet en angst. Twee landen opeen buik Janneke Koster Stef Bos (Veenendaal, 1961) hield zich in zijn jonge jaren vooral bezig met cabaret. Tijdens de theateropleiding in Ant werpen verlegde hij zijn focus naar liedschrijven. Hij maakte onder an dere sketches en lied teksten voor De Och tendploeg op Radio 2. In 1990 bracht Stef Bos zijn eerste cd uit Is dit nu later. Deze werd ge volgd door de hits Papa en Breek de Stilte. Bij elke cd bouwde de zan ger een theatervoorstel ling, waarmee hij door België en Nederland toerde. Zijn werk le verde hem onder meer een Edison en een Gou den Harp op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53