IN LIEFDEVOLLE HERINNERING u 13 Haar moeder volgde de ontwikkelingen in het onderwijs op de voet, vertelt Janny Kole uit Bolsward. „Ze sprong in de bres voor de emancipatie van de vrouw." Ze leerde menig meisje hoe je huishoudelijke- en gezinsverzorgende taken uitvoert Niet alleen voor Zeeuwse begrippen was ze haar tijd ver vooruit Dit jaar is het voor het eerst dat zij haar moeder op t december niet kan felici teren. Het zal een kale dag worden, vermoedt ze, want in deze laatste jaren waren ze veel samen en hielp zij altijd met de voorbe reidingen: „Ik nodigde een paar mensen uit, zorgde voor taartjes, hapjes en drankjes. Moeder had graag gezelligheid om zich heen." Gretha Kole kende veel mensen. En veel mensen kenden haar. Toen zij rond haar 73e levensjaar naar Bolsward (Friesland) verhuisde, behield zij haar abonnement op de PZC. Ze hield alles bij. Net als vroeger spelde ze eerst de rouwadvertenties, verstuurde kaartjes, en wie jarig was kon voor negen uur 's ochtends een hartelijk telefoontje ver wachten. Geboren in Kloetinge en opgegroeid in Delft en het Friese Workum, haalde Gretha haar akte van bekwaamheid voor het nijverheidsonderwijs in Zetten (Betuwe). Vanaf 1950 was zij docent in Schoondijke, Goes, Terneuzen en Tho- len, decaan in Kruiningen en directrice in Axel. Haar leven draaide om het cre- ëeren van kansen en het stimuleren van persoonlijke ontwikkeling. „Ook toen mijn broer Thijs en ik waren geboren, bleef moeder werken", zegt Janny. „Zeer uitzonderlijk in die jaren. Het pakte goed uit; vader moest in 1957 een zware hartoperatie ondergaan en kon daarna zijn functie als administra tief medewerker niet langer uitoefenen. Ze besloten dat hij voortaan thuisbleef en zij kostwinner zou zijn." Zo werkte Gretha Kole ruim vijfender tig jaar met veel plezier in het onder wijs. Ze leerde menig meisje hoe je huishoudelijke- en gezinsverzorgende taken uitvoert. Ze ontwierp repetities, formuleerde examenvragen, bereidde ouderavonden voor, ging op huisbe zoek, legde kraamvisites af en nam sta pels toetsen mee om in de achterkamer te corrigeren. „Ook volgde ze allerlei cursussen, over roldoorbreking in het onderwijs bijvoorbeeld", weet Janny nog. „Vrouwen moesten onder alle om standigheden voor zichzelf kunnen zor gen: 'Eerst een vak leren, daarna pas trouwen', zei zij altijd. 'Probeer je talenten te benutten!' Niet alleen voor Zeeuwse begrippen was zij haar tijd ver vooruit." Janny herinnert zich haar moe der als een hardwerkende vrouw. „Stond elke dag vroeg op, ver zorgde het ontbijt, las de krant, at alvast samen met mijn broer en mij, en tussendoor maakte zij ook nog even de bedden op. Rond half acht vertrok ze, met fietstas sen vol boeken en werkstukken. Als juffrouw Kole stelde ze dui delijke grenzen, maar zorgde voor een ontspannen sfeer in de klas. Generaties jonge vrouwen heeft zij geïnspireerd." In de jaren zeventig ontdekte Gretha Kole dat haar man geen weduwnaarspensioen zou krij gen als zij kwam te overlijden. Dat vond zij onrechtvaardig; zij had immers altijd pensioenpre mies betaald. Ze was bestuurslid van de Algemene Bond Onder wijzend Personeel (ABOP), afde ling Oost-Zuid-Beveland, en toen er een vrouwengroep werd opgericht, nam zij er deel aan. „Sindsdien zette ze zich actiefin voor de rechten van de werkende vrouw", zegt Janny. „In 1985 is ze benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het kleine in signe droeg zij vaak." Rolstoel Na het overlijden van vader in 1997 verhuisde moeder in 2000 naar Bolsward. „Sindsdien ging haar gezondheid langzaam ach teruit. Ze sukkelde met spatade ren, onderging een staaroperatie, brak haar heup, kreeg medicijn vergiftiging en belandde in 2012 in een rolstoel. Ik heb veel met haar opgetrokken; deed bood schappen, regelde bankzaken, ging mee naar de dokter en wan delde met haar door de buurt. Dan genoot ze van de kleuren en ontluikende bloemen. Ze klaagde nooit. Als haar benen niet meer wilden, dan wilden de wielen nog wel rollen, zei ze tegen onze dochter Vera." Tijdens haar laatste dagen werd ze bedlegerig. „We hebben nog mooie gesprekken gevoerd en te ruggekeken op al die actieve ja ren. Maar op een gegeven mo ment zei ze: 'Janny, het gaat niet meer.' En dat waren precies de woorden die ook mijn vader uit sprak voor hij stierf." Na haar overlijden stroomden de condoleances vanuit heel Ne derland binnen. Inmiddels sorteert Janny de laat ste persoonlijke spullen. Bij het doorbladeren van fotoalbums stuit zij op beelden van schoolge bouwen, vrolijke collega's in por tieken, leerlingen achter strijk planken en fornuizen, en de vrouw die voor velen een leven dig voorbeeld was, kijkt lachend op van een stapel correctiewerk. Begin december wil Janny ieder een die zo liefdevol op het ster ven van haar moeder heeft gerea geerd, een kaartje sturen. „En hoewel ze niet zoveel had met ri tuelen, zoals kaarsjes branden, ga ik op haar verjaardag misschien wel taart halen", besluit ze. „Want het hoeft geen kale dag te zijn; ik heb haar immers altijd bij me." donderdag 1 december 2016 Margaretha Maatje Kole - Zweedijk 1-12-1927 3-6-2016 'Probeer je talenten te benutten!' Jacoline Vlaander -Janny Kole, dochter Gretha Kole voor de klas,Axel 1961. -Janny Kole

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45