Terrorismedossiers Europol lekken uit door blunder politie Regering loopt in buitenland op eieren met oer-Nederlandse tradtitie Rutte: Ik hou zelf van Zwarte Piet Moordverdachte Mark de J. moet minder terugbetalen 3 Voorzichtig bekent het kabinet kleur in de pietendiscussie. De traditie van Zwarte Piet is lastig uit te leggen in het buitenland, schrijft minister Van der Steur aan de Kamer. Deborah Jongejan Den Haag f n het buitenland bestaan, H |H net als in Nederland, zor- gen bij sommige mensen over de stereotypering van !H Zwarte Piet. Het blijkt las tig, bijvoorbeeld in de VS, om de tra ditie van Zwarte Piet in haar huidige vorm uit te leggen", schrijft Van der Steur in antwoord op vragen van DENK. Die partij vindt dat Zwarte Piet Nederland een racistisch imago bezorgt. In de Verenigde Staten doet Black Pete denken aan de toneelstukken waarin zwartgeschminkte blanken zwarten belachelijk maakten. Die zijn in de jaren 6o afgeschaft. Ook in Australië ligt de figuur ge voelig. Het is de reden waarom Neder landse clubs in die landen al lang ge leden besloten hun pieten bij het sin terklaasfeest niet meer zwart te schminken. Tegelijkertijd loopt bij voorbeeld bij de sinterklaasintocht op Curasao wel gewoon een zwarte Piet naast de schimmel. Zo gevoelig als het in sommige lan den ligt, zo gevoelig is de discussie ook in Nederland geworden. Het kabinet loopt al jaren op eieren als het om het sinterklaasfeest gaat. Brieven die mi nisters erover naar de Tweede Kamer sturen zijn altijd extreem genuan ceerd, bedoeld om niemand voor het hoofd te stoten in het gepolariseerde pietendebat. Enerzijds erkent de regering dat Zwarte Piet 'onbedoeld vooroordelen en discriminatie in de hand werken'. Anderzijds benadrukt het kabinet dat mensen die van het kinderfeest hou den geen racisten zijn. Ventje Maar wat vindt het kabinet nou echt van Zwarte Piet? Het officiële stand punt is dat de regering niet van hoger hand wil beslissen over de invulling van het sinterklaasfeest. Geen zwarte- pietenverbod dus. „Hoe het ventje zich ontwikkelt, is aan de samenle ving", zei premier Rutte eerder al. Toch is daar wel iets bij gekomen. Vond Rutte in 2013 nog dat Zwarte Piet 'nou eenmaal zwart is', sinds vo rig jaar stelt het kabinet dat het goed zou zijn als de rechterhand van Sinter- klaas 'met zijn tijd meegaat'. Minister Lodewijk Asscher (Integratie) was de eerste bewindspersoon die zich daar in het openbaar over uitliet. „Ik denk er nu anders over, dankzij veel ge sprekken, dankzij het debat", schreef hij vorig jaar zomer op zijn facebook- pagina. Was dat eerst nog op persoon lijke titel, later werd het officieel kabi netsbeleid. „Tradities veranderen nu eenmaal", zegt Rutte inmiddels. Dat het kabinet zo omfloerst over het onderwerp spreekt, komt doordat WD en PvdA er anders over denken. De PvdA vindt het geen probleem als er een roetveegpiet opduikt op de stoomboot. VVD-fractievoorzitter Halbe Zijlstra ziet dat heel anders, hij VERANDERING stelde onlangs nog dat roetveegpieten 'het sinterklaasfeest vermoorden'. Geen zin In het kabinet voegen de VVD-be- windslieden zich naar de lijn van As scher. Premier Rutte heeft geen zin om energie te steken in de helper van Sinterklaas. „Dit land staat voor grote vraagstukken. Je zou kunnen zeggen: gezegend het land waar het zo goed gaat dat we tijd hebben om de hele dag te praten over Zwarte Piet. Ging het maar zo goed! Mensen maken zich zorgen over de ouderenzorg, zien dat de economie beter gaat maar hebben zelf nog geen baan. Daar moet het over gaan en niet over Zwarte Piet." Dat meldde het tv-programma Zembla gisteravond. De redactie had ook zelf toegang tot de harde schijf. Europol heeft tegenover Zembla de fout toegegeven, zeggen de programmamakers, en spreekt van een ernstig incident. Volgens Zembla gaat het om dos siers uit de periode 2006-2008 met analyses van terreurgroepen, zoals de Hofstadgroep. Ook staan er hon derden namen en telefoonnum mers in van mensen die met terro risme in verband worden gebracht t Het gaat fout bij het maken van een kopie op een met internet verbonden harddisk en analyses van de bomaanslagen in Madrid. Europol heeft een onderzoek in gesteld en heeft aan Zembla laten weten dat het lek geen gevolgen heeft voor lopende onderzoeken. Zembla is niet van plan om de stuk ken openbaar te maken. „Extreem schokkend", reageert EU-parlementariër Sophie in 't Veld (D66), die zich bezighoudt met databescherming. Zij wil dat Europol-directeur Rob Wainwright opheldering komt geven. „Dit lek beschadigt het vertrouwen in Euro pol en informatie-uitwisseling, wat de topprioriteit is op onze veilig heidsagenda." Haar CDA-collega Jeroen Lenaers noemt het lek 'bij zonder schadelijk voor de reputatie van de Nederlandse politie- en jus titiediensten in Europa'. De Neder landse regering zou onmiddellijk opheldering moeten verschaffen. Mark de J., verdacht van de moord op Koen Everink, hoeft het geld dat hij had geleend van de miljonair 'slechts' voor een deel terug te betalen. Van de 70.000 euro die hij had ge leend, moet hij binnen nu en tien dagen 23.800 euro afbeta len. De nabestaanden van Everink hadden een kort geding aange spannen tegen De J., die al sinds eind maart in hechtenis zit vanwege de moord. Mark de J. leende in november 2015 de 70.000 euro van Koen Everink, die hij in de tennis wereld had leren kennen. De J. leende het geld om zijn gokverslaving te kunnen fi nancieren. Het strafproces loopt nog. Volgens De J. gaat het nog om 'slechts' 23.000 euro, omdat er cash al het nodige zou zijn af gerekend. Bovendien beweert hij dat Everink op het account van De J. zijn eigen uitge leende geld deels vergokte. Volgens de rechter was er in derdaad sprake van vriend schap en kan het zijn dat er onderling al wat was opgelost. donderdag 1 december 2016 Kabinet verbleekt langzaam in debat Witte Pieten en Zwarte Pieten maakten een feest van de intocht van Sinterklaas in Maassluis. FOTO MARCO DE SWART Premier Rutte benadrukte giste ren nog eens dat het kabinet niet moet bepalen hoe Zwarte Piet eruitziet. Het kabinet vindt dat aan de samenleving. „Er is veel aan het veranderen, maar de po litiek moet daarbuiten blijven." Een verbod op Zwarte Piet zal er dan ook niet komen. Wel heeft het kabinet voor- en tegenstan ders meermaals uitgenodigd om onder leiding van vicepremier Asscher (Integratie) met elkaar in gesprek te gaan. Na het laat ste rondetafelgesprek hebben alle partijen uitgesproken dat het sinterklaasfeest 'een feest voor alle kinderen moet zijn', zonder plek voor polarisatie of agressie. Rutte: „Ik hou zelf van Zwarte Piet, ik vind het een mooie tradi tie. Andere mensen zeggen: dat vinden we minder fijn. Laat ieder een dat nou voor zichzelf bepa len." Het kabinet benadrukt dat het sinterklaasfeest eeuwenlang kon blijven bestaan door telkens te veranderen met de tijdgeest. Minister Van der Steur wil niet te moeilijk doen: „Ooit vonden we het een hele stap de Sint met zoiets moderns als een stoom boot te laten aankomen." AMSTERDAM Geheime dossiers van Europol over terrorisme zijn langere tijd via internet toegan kelijk geweest, omdat een mede werkster van de Nederlandse po litie een kopie had gemaakt op een met internet verbonden harde schijf. Victor Schildkamp Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3