Aanleg snel internet in het voorjaar 7 Boek met nooit eerder gepubliceerde foto's Een fotoboek toont net leven van Duitse soldaten in 1942 en 1943 in Westkapelle en Zoutelande. Pleidooi voor sporthal in Westkapelle Adriaan Louwerse, Piet Bras ser, Ko Fraase, Adriaan Ver hulst en Lein Peene zitten samen met een groepje Duitse sol daten op de dijk bij Westkapelle. Uit niets blijkt dat het hier ook gaat om bezetters. Toch is deze foto in 1942 of 1943 genomen, weet Middelburger Paul Voskamp. De prent is opgenomen in het boek Zoutelande/Westkapelle 1940 - 1944, dat Voskamp uitbracht. Het boek is het derde in een serie over Walcherse plaatsen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Foto's van gevechten ontbreken. Ze laten wel het dagelijks leven zien van Duitse militairen in een, op dat moment, vredig deel van het Derde Rijk. Ze fietsen door het polderland, poseren voor de vuur toren van Westkapelle, de molen in Zoutelande of met kinderen in klederdracht. Sommige foto's heb ben nog het meeste weg van een gezellig familiekiekje, van een aantal mannen dat samen geniet van een goede lunch op het Wal cherse platteland. Het is Voskamp ook gelukt foto's te vinden van de bouw van bunkers. Dat moeten, geeft hij aan, foto's zijn die offici eel niet genomen mochten wor den. Maar kennelijk was de disci- Soldaten waren vooral in het kustgebied gelegerd pline dusdanig dat soldaten dat toch deden. En met trots vertelt hij dat ook een aantal kleuren foto's in het boek staat. Dat is bij zonder, want in die tijd waren er nauwelijks kleurenrolletjes. Voskamp verzamelt beroepsma tig foto's en handelt daar in. Hij heeft duizenden ongepubliceerde foto's uit de oorlogsperiode die op Walcheren zijn gemaakt. Hij brengt de beste en de mooiste nu uit in een serie boeken. Daarbij ligt de nadruk op de plaatsen langs de kust en Middelburg. „Want Aagtekerke of Meliskerke, daar heb ik gewoon te weinig foto's van uit die periode." Dat is volgens hem niet vreemd want de soldaten wa ren toch vooral in het kustgebied gelegerd en actief. Het boek is te koop bij de Zeeuwse boekwinkels of via zee- Iandf0t0w02.nl. DOMBURG Agrariërs en cam- pingbedrijven hebben volgende zomer beschikking over snel in ternet op hun bedrijven in het Veerse buitengebied, verwacht wethouder Jaap Melse. De gemeenteraad moet over twee weken nog een klap geven op het besluit, maar de meerder heid van de commissie Maat schappelijke Ontwikkeling liet zich deze week overtuigen van de mogelijkheden. Om boeren en recreatieondernemers snel van dienst te kunnen zijn, kan het best een vast-draadloossys- teem worden aangelegd. Voor een veel duurder glasvezelnet werk zijn meer marktpartijen nodig. Als komend voorjaar met de aanleg wordt begonnen, kun nen deelnemers profiteren van provinciale subsidie. Met vast-draadloos zijn in de gemeenten Sluis en Noord-Be veland goede ervaringen opge daan. Nieuwe technieken leiden tot betere signaalontvangst. De sportverenigingen van West kapelle komen ruimte te kort in sportzaal De Bellink en dorps huis Westkapelle Herrijst. In Westkapelle moet dan ook geen brede school met een sportzaal komen, maar een gebouw met twee scholen én een dorpshuis annex sportzalencomplex, be toogde voorzitter Petra de Witte van gymnastiekvereniging Hy- giea. De Witte wreef de leden van de commissie Maatschappelijke Ontwikkeling tijdens een in spraakronde onder de neus dat bestuurders de mond vol heb ben over de noodzaak voor 'jong en oud om meer te bewegen'. Maar in Westkapelle kunnen zaalvoetballers, badmintonners en volleyballers niet aan de bak en worstelen tal van andere clubs met ruimtegebrek. Na Oostkapelle en Koude- kerke zou Westkapelle het derde 'sportdorp' voor de gemeen te Veere moeten zijn, opperde De Witte. Ze reageerde op de plannen van het college om alle dorpen in Veere binnen acht jaar te voorzien van dorpshuizen en eventueel scholen en sport zalen. Wethouder Chris Maas benadrukte nog eens dat in elke kern met inwoners en vereni gingen wordt gepraat over nood zakelijke voorzieningen. Maas meldde ook dat Meliskerke tij dens de tweede fase aan bod komt. De wens van enkele frac ties om particuliere gebouwen bij de opknapbeurt te betrekken, snapte Maas. „Als de plannen op onze ideeën aansluiten, kijken we ofwe samen kunnen optrek ken. Maar wij houden ons wel aan ons eigen tijdpad." donderdag 1 december 2016 WA Omgeven door Duitse militairen zijn twee Westkapelse jonge vrouwen aan het breien. Samen poseren op de zeedijk bij Westkapelle Emile Calon Westkapelle -Paul Voskamp Suzanne Peene (I) en Pieternella Westerbeeke Adriaan Louwerse, Piet Brasser, Ko Fraase, Adriaan Verhulst en Lein Peene. René Hoonhorst Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39