M Oranje gaat door met Van Helfteren Bertens 'niet in positie nee te zeggen' tegen lucratieve IPTL 30 *1 Jr 1 i- v-jc^ .jssïê .ar:'SSifiiiiSö«5 «5S -t-m, *|,i v*s 'Mi. iü* ÉfiÉHSH Als de gemeenteraad van Rotterdam officieel ja zegt, heeft Feyenoord de fi nanciering voor een gloednieuw sta dion aan de Maas meteen rond. 356 miljoen euro moet het nieuwe onder komen, gebouwd op nog geen kilome ter van de huidige Kuip, kosten. Als het in 2022 dan in gebruik wordt geno men, dicht Feyenoord qua spelersbud get volgens eigen zeggen moeiteloos het gat met Ajax en PSV. Dat zou volgens de beleidsbepalers betekenen dat Feyenoord structureel meestrijdt om de landstitel, waar dat volgens de club nu nog, door de huidi ge inkomensstroom, alleen op inci dentele basis mogelijk is. Miljardair Cees de Bruin bleek achter de scher men de grote voortrekker van het plan Feyenoord City, dat naast een nieuw stadion onder meer huizen, ho tels, horeca, een megabioscoop en di verse sportfaciliteiten naar Rotter dam-Zuid wil halen. Gerard Hoetmer, lid van de raad van commissarissen van de club, gaf gisteren tekst en uitleg. „We zijn toch wel vrij zeker dat dit plan doorgaat", zegt Hoetmer. „Want anders dien je het ook niet in bij de gemeenteraad." Sneuvelen Dat is uiteraard de vraag, want in het verleden sneuvelden de plannen van de club toch keer op keer. „Maar dit is veel breder en groter dan alleen een stadion", zegt Hoetmer. „Er is straks 24 uur per dag activiteit in en rond het stadion. Dat alles bij elkaar opge teld gaat geld opleveren." Een voor beeld: een deel van de opbrengsten van concerten vloeit straks naar het Feyenoord wil met nieuw stadion gat met Ajax en PSV dichten spelersbudget. Dus de Ierse rockband U2 zorgt dat Feyenoord straks kam pioen wordt? Hoetmer, lachend: „Ja, U2 zou daaraan kunnen bijdragen." Feyenoord dient nog wel vijftig pro cent eigen vermogen in te brengen, maar denkt dat met financieel sterke partijen die aandelen zullen kopen al te hebben afgedekt. Maar wat nou als het toch weer spaak loopt? „Dan moe ten we beseffen dat we op een lager niveau gaan acteren. Maar als het nu niet doorgaat, ligt het niet aan ons. Dan moeten we wel naar plan B en dat is zo goed mogelijk presteren. Zo als nu het geval is." Verdubbeling Dat valt dan nog mee, zou je haast cy nisch zeggen. Feyenoord staat immers bovenaan in de eredivisie. „Maar als beleidspersoon kijk ik niet naar van daag, maar naar de afgelopen dertig jaar. En dan kan ik als topclub van Ne derland niet wijzen naar het feit hoe vaak wij kampioen zijn geworden", al dus Hoetmer. „Vanaf 2022 moet dat veel vaker gebeuren. En het spelers budget (17,5 miljoen euro, red.) zal vrijwel meteen omhoog gaan. Zegt het persbericht van Feyenoord City een verdubbeling? Ik heb het liever over de top van Nederland." Of het daadwerkelijk zover komt is afwachten. De gemeenteraard van Rotterdam buigt zich in maart over het plan. In augustus begint de 65-jarige Tilburger met zijn selectie aan de kwalificatie voor de WK- poulewedstrijden. Mocht Oran je vroegtijdig stranden, dan volgt een periode zonder be langrijke interlands en wordt de positie van de coach herover wogen. „Ik ben blij dat Toon de ko mende twee jaar aan de Orange Lions verbonden blijft", meld de Bert Kragtwijk, de voorzit ter van de Stichting Neder lands Mannen Team (NMT). „We gaan de komende weken knopen doorhakken over de in vulling van de rest van de staf. Toon wordt als hoofdcoach ui teraard bij die afwegingen be trokken. Het voelt goed om sa men met hem vooruit te kij ken." De stichting, opgezet door on der anderen een aantal oud-in ternationals, heeft de nationale mannenploeg al enkele jaren fi nancieel en organisatorisch on der zijn hoede nadat basketbal- bond NBB vanwege een te klein budget Oranje niet langer kon onderhouden. Kragtwijk: „Het is de plicht van het NMT om de lange termijn in de ga ten te houden. Als bestuur we ten we na een poosje van bezin ning heel goed waar we naar toe willen en wat daarvoor no dig is." Van Helfteren is met 207 wed strijden recordinternational van Nederland en heeft als bondscoach inmiddels ook het record in handen. In twee perio des (1993-1997 en vanaf 2013) zat hij al 103 keer op de bank bij Oranje. Het vraagt even enige uitleg. Waarom zou Kiki Bertens, die dit tennisjaar ruim over de 100 par tijen speelde, haar toch al beschei den vakantie nu alweer beëindi gen voor een 'demonstratietoer- nooi'? Bij de International Pre mier Tennis League (IPTL), vanaf morgen gespeeld over drie etap pes in Japan, India en Singapore, zijn geen punten te verdienen. Het antwoord is simpel: geld. Coach Raemon Sluiter hoopt dat zijn pupil ook wat opsteekt van het toernooi. Bertens zit in een team met onder anderen Sere na Williams, Nick Kyrgios en vete raan Carlos Moya. „Ze krijgt een kijkje in de keuken bij de echte wereldtop. En doet ritme op door die setjes te spelen. Maar laten we eerlijk zijn: dat ze meedoet is voor al om financiële redenen. Kiki kan daar in anderhalve week de helft verdienen van wat ze, tot en met 2015 althans, in een jaar verdien de. We hebben het erover gehad, stelden elkaar de vraag of we in de positie zijn om 'nee' te zeggen te gen deze uitnodiging. We vonden allebei van niet." Sluiter reist niet mee. Hij hervat de training met Bertens half de cember in Nederland. Daarna rei zen ze naar Australië voor de start van het nieuwe tennisjaar. „Het scheelt dat de IPTL wat korter duurt dan andere jaren. Kiki heeft afgelopen maanden best wat va- kantie gehad en bovendien ligt haar basis veel hoger dan vorig jaar rond deze tijd. Bij een speel ster van 19 jaar zou ik dit niet doen. Maar Kiki wordt volgende week 25. Ze heeft een topjaar ge had, maar ook geen garantie dat ze dat nog vaker mag meemaken." Het is de vierde editie van de IPTL, waarin vier teams via een veiling worden samengesteld. El ke ploeg bestaat uit een paar man nen, vrouwen en een paar oudge dienden. Het totale prijzengeld is onbekend, maar voor het winnen de team ligt sowieso een miljoen dollar klaar. Bertens is opgenomen bij de Sin gapore Slammers, de winnende ploeg van vorig jaar. Dubbelspecia- list Jean-Julien Rojer is lid van de Japan Warriors. Behalve de deelna me van Williams, die sinds de US Open niet speelde vanwege blessu res, is ook die van Roger Federer opvallend. Ook hij kampte met blessures dit jaar. Maar tegen de IPTL zeg je niet zo makkelijk nee. donderdag 1 december 2016 •I ""i"" -4 Impressies van het nieuwe Feyenoord City. Links de oude Kuip. ILLUSTRATIES OMA x I gr i -. *v j ',A ar r V- C:.' 7NV, I 'Kampioen dankzij U2? Dat kan, ja' Als het aan Feyenoord ligt, is de club vanaf 2022 dé topclub van Ne derland. Dan staat er, zo hoopt men, een gloednieuw stadion. En dat zal minimaal voor een verdubbe ling van het spelersbudget zorgen. Mikos Gouka Rotterdam DELFT Toon van Helfteren heeft zijn contract als bonds coach van de Nederlandse basketballers verlengd tot fe bruari 2019. Zijn contract liep af nadat Oranje dit najaar kwa lificatie voor het EK misliep. Coach Raemon Sluiter zegt het eerlijk. Kiki Bertens doet vanaf morgen in de eerste plaats voor het geld mee aan de lucratieve International Premier Tennis League. Rik Spekenbrink Saitama Kiki Ber tens en Serena Williams FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30