Stemmen 18 PSYCHOLOGELD RBS TREND WOONGROEP Ouderen blijven langer leven en langer zelfstandig wonen. Een toenemend aantal kiest daarbij voor een woongroep, om gezamenlijk oud te worden. „Wij besparen de gemeenschap geld." Heb jij gisteren nog gestemd? Ik antwoord vandaag volmondig: 'nee' op deze vraag. In Rotter dam was gisteren een referen dum over de sloop van goed kope woningen. Ik ben niet naar het stem hokje gegaan omdat ik weiger om ingewik kelde kwesties af te doen met een simpel ja of nee. Mijn principes kwamen me gisteren wel goed uit. Het was koud, mijn dochtertje was de hele dag thuis en ik moest deze co lumn ook nog tikken. Fijn dat ik er van me zelf niet op uit hoefde. Maar op 15 maart 2017 kom ik er niet zo ge makkelijk af. Dan stuurt mijn geweten me toch echt naar de stembus. Weer of geen weer; druk of niet druk. Want een stem voor de Tweede Kamerverkiezingen is een stem voor de demo cratie, zo luiden mijn hoog staande princi pes. Er is stie kem nog een re den waarom ik volgend jaar ze ker ga. Ik wil geen 'nee' ant woorden als col lega's of vrien den vragen of ik mijn burger plicht heb ge daan. Ik profileer mezelf graag als maatschappelijk betrokken; niet stemmen doet afbreuk aan dat imago. Giste ren had ik nog een goed verhaal om niet te gaan, maar op 15 maart niet. Meer mensen stemmen voor de bühne. Amerikaanse gedragseconomen onderzoch ten onze drijfveren om naar de stembus te gaan. Eén daarvan is dat we 'ja' kunnen ant woorden op de vraag: 'Heb je nog gestemd?' We zouden hier natuurlijk ook over kunnen liegen, maar dat doen we blijkbaar niet graag. harde pegels voor over hebben om een soci aal wenselijk antwoord te kunnen geven. Proefpersonen die wel hadden gestemd, hadden er 18 dollar voor over om de leugen af te kopen als het hen niet was gelukt om naar het stemhokje te gaan. En proefkonij nen die niét hadden gestemd, wilden nog al tijd 13 dollar neertellen om in alle eerlijkheid tegen hun familie en vrienden te kunnen zeggen dat ze dat wel hadden gedaan. Er is wat mij betreft niets mis met wat soci ale druk als die ons helpt om de kou of de re gen te trotseren. Volgens de gedragsecono men zouden de opkomstpercentages bij ver kiezingen 2 procent lager zijn als we ons niet zouden bemoeien met eikaars sterngang. Ik vind het ook heel hoopvol dat we er niet over willen jokken, terwijl je in dit geval toch gemakkelijk met een leugentje weg komt. Waren de politici op wie we gaan stemmen maar net zo eerlijk. Uit de studie blijkt dat we er harde pegels voorover hebben om een sociaal wenselijk antwoord te kunnen geven Shell Unilever Vopak e najaarszon op het gebouw van woongroep Het Kwarteel in i Culemborg zorgt voor een idyl- lisch plaatje. Op het bankje bij de vijver in de ecologische wijk Lanxmeer is het goed toeven voor de bewoonsters Erica Del- gorge (74) en Roos schippers (78). Alle 24 appar tementen zijn bezet en er is een flinke wacht lijst. De woongroep voor ouderen is in opmars. Het fenomeen ontstond in Duitsland in de jaren tachtig van de vorige eeuw en waaide snel over naar Nederland. Kinderen hoeven niet ver schrikt te denken dat hun ouders hippie zijn ge worden als ze vertellen dat ze naar een woon groep gaan. In de moderne woongroepen heeft iedereen een eigen appartement en zijn er ge meenschappelijke ruimtes en activiteiten. Maar privacy staat voorop. Een woongroep opzetten is hard werken. Want zo idyllisch als het in Culemborg oogt, was het in het begin niet. „Er lag hier alleen een stuk weiland van niks", zegt Delgorge, die aan de basis van Het Kwarteel stond. „Met een groep vrienden uit onze studietijd zijn we jaren bezig geweest om dit project van de grond te tillen. Het was echt pionieren. De gemeente zag het eerst niet zitten. Je moet doorzetten en deskun dige begeleiding hebben. Dat is heel belangrijk." Het project duurde veel langer dan gedacht om te realiseren en nogal wat mensen haakten af. „Bij de oplevering stonden 8 van de 24 apparte menten leeg. Gelukkig heeft de projectontwik kelaar zich toen garant gesteld voor de apparte menten." „We hebben zeker vijfjaar lopen nadenken voor we begonnen", zegt Erica Delgorge, die ook voorzitter is van de Vereniging van Eigenaren (VvE) van de woongroep. „Ik was 62 toen ik hier ging wonen. Vrienden waren verbaasd dat ik op die leeftijd al met mijn oude dag bezig was." Voor Delgorge was het een bewuste keuze. „Wij zijn de eerste generatie die hun ouders oud zag worden. Ik zag hoe het leven van veel oude mensen verpie terde. Wij zochten een oplossing om op een goede manier oud te worden." Wachtlijst Inmiddels is er een wachtlijst voor de woongroep. Schippers kwam via die wachtlijst binnen. „Ik was op zoek naar een woongroep, maar wat me tegen stond, was het hoge bingogehalte bij de meeste groepen. Deze woongroep sprak me aan." Woongroepen zijn razend populair. „Het is echt een trend", zegt Simon Zwart, interim-voorzitter van de Landelijke Vereniging van Gemeenschap pelijk wonen voor Ouderen (LVGO). Bij de LVGO zijn inmiddels 300 woongroepen aangesloten. Woongroepen zijn meestal een initiatief van ge lijkgestemden. Vrienden, of mensen die een geza menlijke interesse of leefstijl hebben. „Dat men sen met dezelfde interesses bij elkaar gaan zitten, is al zo oud als de wereld", meent Zwart. Een andere belangrijke reden om samen oud te willen worden: de angst voor eenzaamheid. „Het sociale netwerk wordt steeds kleiner. En door de participatiemaatschappij wordt er meer van de burger zelf verwacht. In een woongroep kijken be woners naar elkaar om", zegt Zwart. Dat is ook een van de redenen voor de oprich ting van woongroep 't Stijn in Deurne. „We wil len langer zelfstandig blijven wonen en niet ver- Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Sterker nog: uit de studie blijkt dat we er O donderdag 1 december 2016 GO Het gas- en oliebedrijf spon meteen garen bij het OPEC- akkoord over de olieproductie. Het voedings middelenconcern zegt de operationele marge versneld op te voeren. De stijgende olieprijs maakt de opgeslagen olievoorraad ook meteen duurder. W De Schotse bank zakte voor de stresstest voor de Britse bankensector. o Een buffer tegen de eenzaamheid Peet Vogels In Het Kwarteel zijn, zoals in veel woongroe pen, gemeenschappelijke ruimtes. 'Maar het is hier geen verpleeghuis.' v' 4 '.v'.ii, i/.G..,;. t. Een woongroep opzetten is hard werken, zegt Erica Delgorge. Ze ervoer het zelf toen ze Het Kwarteel in Culemborg oprichtte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18